Budynek Poczty w Tarnowskich GórachW
Budynek Poczty w Tarnowskich Górach

Budynek Poczty w Tarnowskich Górach – zabytkowy budynek znajdujący się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowskich Górach.

Dom Cochlera w Tarnowskich GórachW
Dom Cochlera w Tarnowskich Górach

Dom Cochlera – XVII-wieczny zabytkowy budynek w Tarnowskich Górach, do 2020 roku siedziba najstarszej w mieście apteki „Pod Aniołem”. Znajduje się w centrum miasta na rogu Rynku i ulicy Górniczej.

Dom Florczaka w Tarnowskich GórachW
Dom Florczaka w Tarnowskich Górach

Dom Florczaka – kamienica z XVI wieku w Tarnowskich Górach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Dom Gwarka w Tarnowskich GórachW
Dom Gwarka w Tarnowskich Górach

Dom Gwarka – zabytkowa kamienica z końca XVI wieku znajdująca się u zbiegu ulic Gliwickiej i Zamkowej na terenie zabytkowego śródmieścia miasta Tarnowskie Góry.

Dom Padiery w Tarnowskich GórachW
Dom Padiery w Tarnowskich Górach

Dom Padiery – zabytkowa kamienica z końca XVI wieku znajdująca się przy ulicy Opolskiej 1 na terenie zabytkowego śródmieścia miasta Tarnowskie Góry.

Dom Petrascha w Tarnowskich GórachW
Dom Petrascha w Tarnowskich Górach

Dom Petrascha – wybudowany w XVI wieku budynek przy Rynku 2 w Tarnowskich Górach.

Dom Sedlaczka w Tarnowskich GórachW
Dom Sedlaczka w Tarnowskich Górach

Dom Sedlaczka – pochodzący z XVI w. zabytkowy budynek znajdujący się przy Rynku w Tarnowskich Górach.

Dom Wieprzowskiego w Tarnowskich GórachW
Dom Wieprzowskiego w Tarnowskich Górach

Dom Wieprzowskiego – XVII-wieczna zabytkowa kamienica przy Rynku w Tarnowskich Górach.

Dworek Goethego w Tarnowskich GórachW
Dworek Goethego w Tarnowskich Górach

Dworek Goethego – zabytkowy budynek o charakterze mieszczańskiego dworku z XVIII wieku znajdujący się u zbiegu ulic Górniczej i Jana Bondkowskiego na terenie zabytkowego śródmieścia Tarnowskich Gór.

Dzwonnica GwarkówW
Dzwonnica Gwarków

Dzwonnica Gwarków – drewniana dzwonnica z XVI wieku w Tarnowskich Górach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Górnośląskie Koleje WąskotoroweW
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – publiczna sieć kolei wąskotorowych o prześwicie toru 785 mm służąca głównie do transportu surowców i półproduktów między zakładami przemysłowymi Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Gródek stożkowaty w Starych TarnowicachW
Gródek stożkowaty w Starych Tarnowicach

Gródek stożkowaty w Starych Tarnowicach – późnośredniowieczny gródek rycerski z XIV–XV wieku, będący pierwotną siedzibą właścicieli wsi Tarnowice, która dała początek miastu Tarnowskie Góry. Jeden z nielicznych tego typu zabytków na Górnym Śląsku.

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich GórachW
Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach – hałda powstała z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku na terenie Królewskiej Kopalni Fryderyk w Bobrownikach.

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich GórachW
II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

II Liceum ogólnokształcące im. Stanisława Staszica – publiczna szkoła średnia w Tarnowskich Górach

Kamienice podcieniowe w Tarnowskich GórachW
Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach

Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach – zespół zabytkowych kamienic w Tarnowskich Górach.

Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w StrzybnicyW
Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Strzybnicy

Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Strzybnicy – rzymskokatolicka kaplica wybudowana w połowie XVIII wieku w Strzybnicy, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kaplica w Bobrownikach ŚląskichW
Kaplica w Bobrownikach Śląskich

Kaplica w Bobrownikach Śląskich – zabytkowa kaplica wybudowana pod koniec XVIII wieku bądź na przełomie XVIII i XIX wieku w Bobrownikach Śląskich.

Pałac na KarłuszowcuW
Pałac na Karłuszowcu

Pałac na Karłuszowcu – zabytkowy obiekt w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Śródmieście-Centrum. Obejmuje zabytkową ulicę Lipową oraz teren ograniczony ulicami: Legionów, Ogrodową i Karłuszowiec, na którym znajdują się: budynek zarządu, willa oraz pałacyk, czyli większość obszaru części Tarnowskich Gór o tej samej nazwie.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich GórachW
Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach – wspólna nazwa grupy zabytków poprzemysłowych związanych z górnictwem rud metali nieżelaznych z okresu między XVIII a XX wiekiem, wpisanych w 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położonych na terenie Tarnowskich Gór oraz częściowo Bytomia i gminy Zbrosławice w województwie śląskim.

Kamienica przy ul. Krakowskiej 16 w Tarnowskich GórachW
Kamienica przy ul. Krakowskiej 16 w Tarnowskich Górach

Kamienica przy ul. Krakowskiej 16 w Tarnowskich Górach – wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego kamienica z 1906 roku znajdująca się na terenie zabytkowego śródmieścia miasta Tarnowskie Góry, przy północnej pierzei ulicy Krakowskiej.

Pałac w RybnejW
Pałac w Rybnej

Pałac w Rybnej – zabytkowy pałac znajdujący się w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Rybna; samorządowa instytucja kultury Gminy Tarnowskie Góry.

Park Miejski w Tarnowskich GórachW
Park Miejski w Tarnowskich Górach

Park Miejski w Tarnowskich Górach – położony na warpiach park w tarnogórskim Śródmieściu. Rośnie tu blisko 50 gatunków drzew i 10 gatunków krzewów. W większości rodzimego pochodzenia.

Park w ReptachW
Park w Reptach

Park w Reptach, Park repecki – zabytkowy XIX-wieczny park krajobrazowy o powierzchni ok. 200 ha położony na terenie miasta Tarnowskie Góry oraz gminy Zbrosławice, stanowiący część większego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Park w Reptach i dolina rzeki Dramy”.

Ratusz w Tarnowskich GórachW
Ratusz w Tarnowskich Górach

Ratusz w Tarnowskich Górach – górujący nad rynkiem w Tarnowskich Górach zabytkowy obiekt architektoniczny.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich GórachW
Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach

Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach – publiczna szkoła podstawowa znajdująca się w wybudowanym w latach 1929–1932 gmachu, wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, mieszczącym się przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego 1-3 w Tarnowskich Górach.

Sztolnia Czarnego PstrągaW
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni „Fryderyk”, najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej, należącej do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk”.

Tarnowskie Góry (stacja kolejowa)W
Tarnowskie Góry (stacja kolejowa)

Tarnowskie Góry – stacja kolejowa w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. W roku 2018 stacja obsługiwała 700-1000 pasażerów na dobę.

Zabytkowa Kopalnia SrebraW
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.

Zamek w Starych TarnowicachW
Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach – zabytkowy obiekt w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór.

Zamek w Tarnowskich GórachW
Zamek w Tarnowskich Górach

Zamek w Tarnowskich Górach – miejski zamek w Tarnowskich Górach na Górnym Śląsku.

Źródło Młodości w Tarnowskich GórachW
Źródło Młodości w Tarnowskich Górach

Źródło Młodości, Źródełko Młodości, Zdrzódło Repecke – źródło krasowe z ozdobną obudową w formie zabytkowej kapliczki i specjalnie ukształtowanym otoczeniem, wypływające na powierzchnię na Garbie Tarnogórskim w Reptach Śląskich, dzielnicy Tarnowskich Gór. Zasila Dramę poprzez Rów Repecki, który jest jednym ze źródłowym dopływów tej rzeki.