AmiduW
Amidu

Amidu – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, leżące na prawym brzegu Tygrysu, w górnym biegu tej rzeki; stolica aramejskiego królestwa Bit-Zamani.

ApkuW
Apku

Apku, Apqu - starożytne miasto w Asyrii, leżące ok. 50 km na zachód od Niniwy. Obecnie stanowisko archeologiczne Tell Abu Marya w Iraku.

ArbelaW
Arbela

Arbela – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, położone na równinie rozciągającej się na wschód od rzeki Tygrys, pomiędzy rzekami Duży Zab i Mały Zab. Historia zasiedlenia tego miasta obejmuje okres od ostatnich wieków wczesnej epoki brązu, aż do okresu rzymskiego. W miejscu gdzie istniało to miasto nie prowadzone były nigdy większe prace wykopaliskowe, gdyż cały ten teren zajmuje zabudowa współczesnego irackiego miasta Irbil.

Arpad (miasto)W
Arpad (miasto)

Arpad – w 1 połowie I tysiąclecia p.n.e. miasto w północnej Syrii, stolica aramejskiego królestwa Bit-Agusi; przypuszcza się, iż leżeć mogło w miejscu współczesnego syryjskiego miasta Tall Rifat, położonego ok. 35 kilometrów na północ od Aleppo.

ArraphaW
Arrapha

Arrapha – starożytne huryckie i asyryjskie miasto w północno-wschodniej Mezopotamii, w regionie na wschód od rzeki Tygrys. Nieprzebadane archeologicznie, jako że jego pozostałości leżą pod obecnym irackim miastem Kirkuk. Poświadczona w źródłach pisanych historia Arraphy obejmuje okres od wczesnej epoki brązu aż do epoki hellenistycznej.

AszdodW
Aszdod

Aszdod – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu.

Aszur (miasto)W
Aszur (miasto)

Aszur – starożytne miasto w północnej Mezopotamii; w III i II tysiącleciu p.n.e. główne miasto i stolica Asyrii, święte miasto boga Aszura z jego główną świątynią E-szara; obecnie stanowisko archeologiczne Kalat asz-Szarkat w północnym Iraku, nad zachodnim brzegiem Tygrysu, około 110 km na południe od Mosulu; w 2003 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dur-SzarrukinW
Dur-Szarrukin

Dur-Szarrukin – starożytne miasto, będące stolicą państwa asyryjskiego w czasie panowania Sargona II, który je zbudował od podstaw w latach 717-707 p.n.e. Położone było ok. 20 km na północ od Niniwy. Po śmierci Sargona miasto podupadło i straciło na znaczeniu. W roku 1843 Dur-Szarrukin zostało odkryte przez P.-E.Botta, francuskiego konsula w Mosulu, który prowadził tam prace wykopaliskowe do 1852 roku, przywożąc do Paryża liczne zabytki, będące do dziś atrakcją turystyczną w Muzeum w Luwrze. Obecnie stanowisko archeologiczne Chorsabad w północnym Iraku, ok. 15 km na północny wschód od Mosulu.

EkallatumW
Ekallatum

Ekallatum – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, jedno z ważniejszych miast państwa asyryjskiego w 1 połowie II tys. p.n.e., potem straciło na znaczeniu; nierozpoznane archeologicznie. Według asyryjskich źródeł pisanych położone być miało nad rzeką Tygrys, nieco na północ od miasta Aszur.

Hit (miasto)W
Hit (miasto)

Hit – miasto nad Eufratem, w środkowym Iraku, położone w muhafazie Al-Anbar na północny zachód od Ar-Ramadi, stolicy tej muhafazy. Zamieszkane przez około 35 000 mieszkańców. W starożytności sławne ze znajdujących się tu naturalnych źródeł bituminów.

KahatW
Kahat

Kahat – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, identyfikowane z syryjskim stanowiskiem archeologicznym Tell Barri, leżącym ok. 12 kilometrów na północny wschód od Tell Brak.

KalhuW
Kalhu

Kalhu, Kalchu, biblijne Kalach – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, w IX i VIII w. p.n.e. stolica imperium asyryjskiego. Obecnie stanowisko archeologiczne Nimrud (Nimrūd) w muhafazie Niniwa w północnym Iraku, ok. 30–35 km na południowy wschód od miasta Mosul.

Kar-Tukulti-NinurtaW
Kar-Tukulti-Ninurta

Kar-Tukulti-Ninurta – miasto założone przez władcę asyryjskiego Tukulti-Ninurtę I, które w jego planach stać się miało nową stolicą Asyrii i nowym centrum kultowym boga Aszura. Obecnie stanowisko archeologiczne Telul al-Aqr w północnej części prowincji Salah Ad-Din w Iraku.

KarkemiszW
Karkemisz

Karkemisz – starożytne miasto położone nad Eufratem w dzisiejszej wschodniej Turcji, w prowincji Gaziantep na granicy z Syrią. Obecnie turecka baza wojskowa, niewielkie miasteczko i stacja kolei bagdadzkiej. Najbliższym większym miastem jest Dżarabulus po stronie syryjskiej. Dostęp do starożytnych ruin, ze względu na strefę nadgraniczną, jest ograniczony.

KinaluaW
Kinalua

Kinalua – miasto w starożytnej Syrii znane ze wzmianek w tekstach asyryjskich, stolica nowohetyckiego królestwa Pattin, identyfikowane najczęściej ze stanowiskiem Tell Tayinat w Turcji.

KurbailW
Kurbail

Kurbail, też Kurba'il – w 1 połowie I tys. p.n.e. asyryjskie miasto i stolica asyryjskiej prowincji o tej samej nazwie.

MansuateW
Mansuate

Mansuate (Manṣuate) – miasto w starożytnej Syrii w 1 połowie I tys. p.n.e., leżące najprawdopodobniej w południowej części aramejskiego królestwa Hamat. Po podboju tego królestwa przez Asyrię w 732 r. p.n.e. Mansuate stało się stolicą asyryjskiej prowincji noszącej tę samą nazwę. Dokładne położenie miasta nie jest znane, choć niektórzy uczeni próbują lokalizować je w miejscu współczesnego miasta Masjaf w muhafazie Hama w zachodniej Syrii.

MegiddoW
Megiddo

Megiddo – starożytne miasto i stanowisko archeologiczne znajdujące się w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Od 1966 roku obszar chroniony jest przez Park Narodowy Megiddo. W 2005 roku obszar został zarejestrowany wraz z ruinami miast Chasor i Beer Szewa na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

NasibinaW
Nasibina

Nasibina – w 1 połowie I tys. p.n.e. miasto w północnej Mezopotamii, w rejonie górnego biegu Chaburu, u południowych podnóży gór Kasziari, na obszarze zajmowanym wcześniej przez królestwo Hanigalbat. Zajmowało strategiczną pozycję na ważnej drodze łączącej północną Mezopotamię z wybrzeżem Morza Śródziemnego.

NiniwaW
Niniwa

Niniwa – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, leżące nad wschodnim, lewym brzegiem Tygrysu; jedna ze stolic Asyrii. Obecnie stanowisko archeologiczne Ninawa w Iraku, na północny wschód od śródmieścia Mosulu.

Sam'alW
Sam'al

Sam'al – w pierwszych wiekach I tys. p.n.e. małe aramejskie miasto-państwo w południowej Anatolii, leżące na wschodnich zboczach gór Amanus, na zachód od współczesnego tureckiego miasta Gaziantep. Jego stolicą było miasto Sam'al, identyfikowane obecnie ze stanowiskiem Zincirli w południowej Turcji. Od zachodu królestwo Sam'al sąsiadowało z królestwem Que, od północy z królestwem Gurgum, od południa z królestwem Pattin (Unqi), a od wschodu najprawdopodobniej z królestwem Karkemisz lub królestwami Kummuh i Bit-Agusi. W końcu VIII w. p.n.e. zaanektowane zostało przez Asyrię, a z jego ziem utworzono nową asyryjską prowincję.

SamariaW
Samaria

Samaria − ruiny starożytnego miasta położonego w Samarii, w środkowej części Izraela. Miejsce wykopalisk archeologicznych znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.

SultantepeW
Sultantepe

Sultantepe – duży tell w południowej Turcji, leżący ok. 15 km na wschód od miasta Şanlıurfa. Ma wysokość ok. 40 metrów i średnicę ok. 100 metrów. Identyfikowany najczęściej z miastem Huzirina znanym ze źródeł asyryjskich z 1 połowy I tys. p.n.e., choć identyfikacja ta nie została jak dotychczas w pełni potwierdzona.

SydonW
Sydon

Sydon – trzecie pod względem wielkości miasto Libanu, liczy około 170 tysięcy mieszkańców. Położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ok. 35 km na północ od Tyru i ok. 41 km na południe od Bejrutu.

Tall al-AhmarW
Tall al-Ahmar

Tall al-Ahmar – ważne stanowisko archeologiczne w Syrii, położone na wschodnim brzegu Eufratu, ok. 25 km na południe od starożytnego miasta Karkemisz i ok. 100 km na północny wschód od Aleppo. W miejscu tym na początku I tys. p.n.e. istniało miasto Til Barsip, stolica aramejskiego królestwa Bit-Adini. W języku luwijskim nazwa tego miasta brzmiała Masuwari. W 856 roku p.n.e. Til Barsip zostało zdobyte przez asyryjskiego króla Salmanasara III, który kazał zmienić jego nazwę na Kar-Salmanasar. W okresie hellenistycznym miasto to znane było jako Bersiba.

TarbisuW
Tarbisu

Tarbisu – starożytne miasto w Asyrii, leżące ok. 5 kilometrów na północ od Niniwy, za czasów panowania dynastii Sargonidów będące siedzibą asyryjskich następców tronu. Obecnie stanowisko archeologiczne Tell Sherif Khan w północnej części prowincji Niniwa w Iraku.

TuszhanW
Tuszhan

Tuszhan – starożytne miasto w rejonie górnego biegu Tygrysu, poświadczone w tekstach ze środkowego okresu brązu i okresu żelaza; identyfikowane na podstawie znalezisk tabliczek klinowych ze stanowiskiem Ziyaret Tepe w Turcji.