Budynek Centralnego TelegrafuW
Budynek Centralnego Telegrafu

Budynek Centralnego Telegrafu – moskiewski zabytek architektury położony przy ulicy Twerskiej 7.

ButyrkiW
Butyrki

Butyrki – więzienie przejściowe i śledcze w Moskwie, służące także do przetrzymywania więźniów politycznych. Drugie obok Łubianki, znane moskiewskie miejsce kaźni w okresie stalinowskim.

Cmentarz NowodziewiczyW
Cmentarz Nowodziewiczy

Cmentarz Nowodziewiczy – moskiewski cmentarz położony przy monasterze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.

Dom na nabierieżnojW
Dom na nabierieżnoj

Dom na nabrzeżu – blok mieszkalny w centrum Moskwy, w Rosji. Został ukończony w 1931 roku jako budynek rządowy i zamieszkały przez radziecką elitę, której część przeprowadziła się z Leningradu w związku z przeniesieniem stolicy do Moskwy. Budynek został zaprojektowany przez Borysa Iofana.

KołomieńskieW
Kołomieńskie

Kołomienskoje obecnie zespół muzealno-architektoniczny na obrzeżach Moskwy, a w przeszłości historyczna rezydencja rosyjskich carów i książąt.

Kuskowo (pałac)W
Kuskowo (pałac)

Kuskowo – zespół pałacowy hrabiów Szeremietiewów w Moskwie.

LefortowoW
Lefortowo

Lefortowo lub Więzienie Lefortowskie to obok Butyrek jedno z najbardziej znanych więzień w Moskwie. Nazwa pochodzi od Dzielnicy Lefortowo, w której się znajduje więzienie, a ta od nazwiska Franza Leforta – rosyjskiego admirała i generała, z pochodzenia Szwajcara, faworyta Piotra Wielkiego.

Łobnoje miestoW
Łobnoje miesto

Łobnoje miesto – zabytek architektury rosyjskiej, znajdujący się w Moskwie na Placu Czerwonym. Jest to okrągły taras otoczony pełną kamienną balustradą.

Łubianka (Moskwa)W
Łubianka (Moskwa)

Łubianka – potoczna nazwa siedziby FSB, a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajdować ma się niewielki areszt śledczy.

Molenna Zmartwychwstania Pańskiego i Opieki Matki Bożej w MoskwieW
Molenna Zmartwychwstania Pańskiego i Opieki Matki Bożej w Moskwie

Molenna Zmartwychwstania Pańskiego i Opieki Matki Bożej w Moskwie – molenna bezpopowców-pomorców w Moskwie.

Monaster Narodzenia Matki Bożej w MoskwieW
Monaster Narodzenia Matki Bożej w Moskwie

Monaster Narodzenia Matki Bożej – prawosławny stauropigialny żeński klasztor w Moskwie.

Monastyr DońskiW
Monastyr Doński

Monastyr Doński – stauropigialny monastyr Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej założony w 1591 na miejscu rozlokowania rosyjskiego hulajgrodu, nieopodal Moskwy, wkrótce po odparciu bardzo groźnego ataku krymskiego chana Ğazı II Gireja, co było powszechnie uważane za cud. Wzniesiono go jako sanktuarium. Po wybudowaniu miał za zadanie bronić terenów położonych na południe od Kremla. Znajduje się tutaj ikona, której przypisywano pomoc w zwycięstwie Dymitra Dońskiego nad wojskami Złotej Ordy na Kulikowym Polu 8 września 1380. Po zwycięstwie książę zyskał przydomek „Doński”, a ikona – nazywana była odtąd „Dońską”.

Moskiewski Akademicki Teatr ArtystycznyW
Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny

Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny – teatr akademicki założony w 1898 r. przez Władimira Niemirowicza-Danczenkę i Konstantego Stanisławskiego jako Moskiewski Teatr Artystyczny – ros. Московский художественный (общедоступный) театр, Moskowskij chudożestwiennyj (obszczedostupnyj) tieatr (MChT. Powstanie MChT zainicjowało spotkanie jego założycieli: K. Stanisławskiego i W. Niemirowicza-Danczenki 19 czerwca 1897 r. w restauracji "Sławiańskij bazar".

Moskiewski ManeżW
Moskiewski Maneż

Moskiewski Maneż – budynek w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla, wzniesiony w roku 1817, w piątą rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem, przeznaczony pierwotnie na salę ćwiczeń musztry wojskowej. Po Rewolucji Październikowej przeznaczony na garaż samochodów rządu, od roku 1957 stanowi główną salę wystawową Moskwy.

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w MoskwieW
Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Moskwie

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – największy, jeden z dwóch, działających współcześnie kościołów katolickich w Moskwie. Powstał przede wszystkim dzięki składkom polskiej społeczności Moskwy, która na początku XX wieku liczyła około 30 000 osób, a także dzięki darom od katolików z całej Rosji. Na czele komitetu do spraw budowy kościoła stał proboszcz parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Moskwie, ks. prał. Antoni Wasilewski. Jako prawnik budową opiekował się Aleksander Lednicki. Projektantem świątyni i nadzorcą jej budowy był polski architekt mieszkający i wykładający w Moskwie Tomasz Bohdanowicz-Dworzecki. Budowa zakończona została wyświęceniem kościoła, które miało miejsce 24 grudnia 1911 roku, ale prace nad wykańczaniem wnętrz trwały do 1917 roku.

Monaster Nowodziewiczy w MoskwieW
Monaster Nowodziewiczy w Moskwie

Monaster Nowodziewiczy – klasztor wybudowany w 1524 w Moskwie dla uczczenia zdobycia Smoleńska.

Ogród Aleksandrowski (Moskwa)W
Ogród Aleksandrowski (Moskwa)

Ogród Aleksandrowski w Moskwie – jeden z pierwszych publicznych parków w Moskwie. Składa się z trzech części, które położone są u podnóża zachodnich murów Kremla, pomiędzy Kremlem a moskiewskim Maneżem. Powierzchnia: ok. 10 ha, długość: 865 m.

Pałac Katarzyny w MoskwieW
Pałac Katarzyny w Moskwie

Pałac Katarzyny – neoklasycystyczna rezydencja Katarzyny II, nad brzegiem rzeki Jauza, w ​​Lefortowie, w Moskwie. Nie powinien być mylony z bardziej znanym Pałacem Katarzyny w Carskim Siole.

Pasaż PietrowskiW
Pasaż Pietrowski

Pasaż Pietrowski – ekskluzywny dom towarowy otwarty na ulicy Pietrowka w centrum Moskwy w 1906.

Synagoga Chóralna w MoskwieW
Synagoga Chóralna w Moskwie

Synagoga Chóralna w Moskwie – główna synagoga Rosji i dawniej Związku Radzieckiego znajdująca się w Moskwie, przy ulicy Bolszoj Spasogliniszewskiego.

Teatr BolszojW
Teatr Bolszoj

Teatr Bolszoj – zabytkowy i historyczny teatr w Moskwie, Rosja, zaprojektowany przez architekta Osipa Bowe, położony przy Placu Teatralnym w centrum Moskwy, niedaleko Kremla. Wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów, odpowiednio, baletowych i operowych na świecie. Teatr patronuje Moskiewskiej Akademii Choreografii, światowemu liderowi szkolnictwa baletowego.

Wierchnije Torgowyje RiadyW
Wierchnije Torgowyje Riady

Wierchnije Torgowyje Riady – dom towarowy w Moskwie otwarty w 1893.