Budynek Spar- und Bauverein w PoznaniuW
Budynek Spar- und Bauverein w Poznaniu

Budynek Spar- und Bauverein w Poznaniu – jedyny zachowany budynek mieszkalny spośród zespołu ośmiu zbudowanych przez pierwszą w Poznaniu spółdzielnię mieszkaniową – Spar- und Bauverein. Jest pozostałością pierwszego w mieście osiedla spółdzielczego.

Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w PoznaniuW
Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu

Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu – dom prowincjalny zlokalizowany przy ul. Łąkowej (Piaski) na obszarze centrum Poznania. Pierwotnie dom zakonny i szpital Zgromadzenia Sióstr Szarych św. Elżbiety, od 1968 noszącego nazwę Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, inaczej „Zakład Dobroczynny św. Elżbiety” pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, nazywany także „Sanatorium św. Elżbiety”. Wpisany do rejestru zabytków pod nr. A 216 z datą 21 marca 1979 roku.

Dom rodzinny Stefana StuligroszaW
Dom rodzinny Stefana Stuligrosza

Dom rodzinny Stefana Stuligrosza – budynek mieszkalny (kamienica), zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. Starołęckiej 88, po jej zachodniej stronie, na skarpie warciańskiej.

Dom Tramwajarza w PoznaniuW
Dom Tramwajarza w Poznaniu

Dom Tramwajarza w Poznaniu – środowiskowy kompleks kulturalno-mieszkalny w stylu neobarokowym, wzniesiony w latach 1925 - 1927 na poznańskich Jeżycach.

Domy urzędnicze na Łazarzu w PoznaniuW
Domy urzędnicze na Łazarzu w Poznaniu

Domy urzędnicze na Łazarzu - zespół zabytkowych budynków mieszkalnych dla urzędników, zlokalizowany na poznańskim Łazarzu, przy ul. Głogowskiej 94/100.

Gmach Czytelni Żydowskiej w PoznaniuW
Gmach Czytelni Żydowskiej w Poznaniu

Gmach Czytelni Żydowskiej – budynek w Poznaniu na Starym Mieście przy ulicy Żydowskiej 32na rogu z ulicą Dominikańską. Kamienica została wzniesiona po pożarze w 1803 roku, który zniszczył tę część miasta, w wyniku tego pożaru poszerzono ulicę, więc fasada budynku jest cofnięta w stosunku do sąsiedniego budynku. W marcu 1904 roku Miejscowa Grupa Syjonistyczna otworzyła czytelnię. W 1913 roku w budynku znajdowało się 1600 tomów, książek o tematyce żydowskiej. W okresie międzywojennym budynek zajmowała Żydowska Biblioteka Ludowa im. Y.L. Pereca.

Kanonia Fundi GodziembaW
Kanonia Fundi Godziemba

Kanonia Fundi Godziemba – jedna z kanonii zbudowanych w obrębie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w ramach zespołu zabudowy związanej z poznańską kapitułą katedralną. Jest jedną z najstarszych i najcenniejszych kanonii poznańskich. Znajduje się jako pierwsza przy wjeździe na Ostrów Tumski od strony ul. Panny Marii.

Kanonia przy ul. Ostrów Tumski 11 w PoznaniuW
Kanonia przy ul. Ostrów Tumski 11 w Poznaniu

Kanonia przy ul. Ostrów Tumski 11 w Poznaniu – jedna z kanonii zbudowanych w obrębie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w ramach zespołu zabudowy związanej z poznańską kapitułą katedralną. Jest jedną z najstarszych i najcenniejszych kanonii poznańskich. Stoi na północ od psałterii i kościoła Najświętszej Marii Panny.

Zakład św. Łazarza w PoznaniuW
Zakład św. Łazarza w Poznaniu

Zakład św. Łazarza w Poznaniu - zabytkowy zespół opiekuńczo-sakralny przy ul. Sielskiej 13 w Poznaniu, na Górczynie, prowadzony przez siostry Szarytki.

Probostwo farne w PoznaniuW
Probostwo farne w Poznaniu

Probostwo farne w Poznaniu – budynek probostwa kościoła farnego w Poznaniu zlokalizowany przy ulicy Klasztornej 11.

Psałteria w PoznaniuW
Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu – późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w Poznaniu. Poza zachodnią ścianą uszkodzoną podczas walk w 1945, a odbudowaną wraz z znajdującym się nad nią dwuspadowym dachem w 1948, budynek jako jeden z nielicznych zabytków na Ostrowie Tumskim uniknął poważniejszych zniszczeń.

Wikariówka przy ul. Posadzego 7 w PoznaniuW
Wikariówka przy ul. Posadzego 7 w Poznaniu

Wikariówka przy ul. Posadzego 7 – dom wikariusza bazyliki archikatedralnej w Poznaniu zlokalizowany przy ul. ks. Ignacego Posadzego, w północnej części Ostrowa Tumskiego, w pobliżu dawnej, pruskiej śluzy katedralnej. Jest najstarszym zachowanym budynkiem konstrukcji ryglowej w mieście.

Willa przy ul. Noskowskiego 24 w PoznaniuW
Willa przy ul. Noskowskiego 24 w Poznaniu

Willa przy ul. Noskowskiego 24 w Poznaniu – zabytkowa willa położona w centrum Poznania przy parku Moniuszki.

Zespół domów profesorskich przy ul. Libelta w PoznaniuW
Zespół domów profesorskich przy ul. Libelta w Poznaniu

Zespół domów profesorskich przy ul. Libelta – zabytkowy zespół mieszkaniowy, zrealizowany w Poznaniu w 1929 z inicjatywy Spółdzielni Samodzielnych Pracowników Naukowych.

Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej w PoznaniuW
Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej w Poznaniu

Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej – zabytkowy zespół domów mieszkalnych wzniesiony dla niezamożnych lokatorów w 1913 w Poznaniu przy ul. Czajczej róg Powstańczej na Wildzie, w niedużej odległości od centrum dzielnicy – Rynku Wildeckiego.

Zespół mieszkaniowy przy Placu Bernardyńskim w PoznaniuW
Zespół mieszkaniowy przy Placu Bernardyńskim w Poznaniu

Zespół mieszkaniowy przy Placu Bernardyńskim - zespół zabudowy miejskiej, stanowiących jeden z pierwszych w Poznaniu przykładów jednolitej zabudowy kilku sąsiednich działek.

Zespół mieszkaniowy przy ul. Przybyszewskiego w PoznaniuW
Zespół mieszkaniowy przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu

Zespół mieszkaniowy przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu – zabytkowe osiedle domów urzędniczych, zlokalizowane w Poznaniu w kwadracie ulic: Przybyszewskiego - Marcelińska - Niecała - Biała na Grunwaldzie na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz.

Zespół mieszkaniowy przy ul. Wspólnej 51-61 w PoznaniuW
Zespół mieszkaniowy przy ul. Wspólnej 51-61 w Poznaniu

Zespół mieszkaniowy przy ul. Wspólnej 51-61 - zespół zabytkowych budynków mieszkalnych, zbudowany w 1925 na Wildzie w Poznaniu, według projektu Stanisława Fertnera, Kazimierza Rucińskiego i Stanisława Kirkina.

Zespół rezydencji na Jeżycach w PoznaniuW
Zespół rezydencji na Jeżycach w Poznaniu

Zespół rezydencji na Jeżycach w Poznaniu - luksusowe osiedle okazałych willi miejskich, wzniesione w latach 1903-1914 w Poznaniu, na Jeżycach, w rejonie ulic Sienkiewicza (Wettynów) - Mickiewicza (Hohenzollernów) - Dąbrowskiego - Słowackiego (Karola).