Cerkiew św. Andrzeja w KijowieW
Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Cerkiew św. Andrzeja – barokowa osiemnastowieczna cerkiew w Kijowie, przy ulicy Zjazd św. Andrzeja. Aktualnie w trakcie renowacji.

Cerkiew Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w KijowieW
Cerkiew Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Kijowie

Cerkiew Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich – prawosławna cerkiew w Kijowie, w kompleksie ławry Peczerskiej. Zbudowana jako cerkiew refektarzowa, obecnie sobór katedralny metropolii kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew św. Eliasza w KijowieW
Cerkiew św. Eliasza w Kijowie

Cerkiew św. Eliasza – cerkiew prawosławna w Kijowie przy ulicy Poczajnynśkiej, wzniesiona w 1692.

Patriarchalny Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w KijowieW
Patriarchalny Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie

Patriarchalny Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie - katedra Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Kijowie, stolicy Ukrainy. Budowę świątyni rozpoczęto w 2004. Katedra posiada złote kopuły i krzyże. Znajduje się na lewym brzegu Dniepru. Przy katedrze mieści się siedziba eparchy kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.

Sobór Mądrości Bożej w KijowieW
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Sobór Mądrości Bożej, Sobór Sofijski – cerkiew w Kijowie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, obecnie muzeum państwowe.

Cerkiew św. Mikołaja PrytyskaW
Cerkiew św. Mikołaja Prytyska

Cerkiew św. Mikołaja Prytyska – cerkiew prawosławna w Kijowie przy ulicy Chorywa.

Cerkiew Narodzenia Pańskiego w KijowieW
Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Kijowie

Cerkiew Narodzenia Pańskiego – cerkiew prawosławna w Kijowie, wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku, zburzona przez władze stalinowskie w 1935, odbudowana w 2004.

Sobór św. Olgi w KijowieW
Sobór św. Olgi w Kijowie

Sobór Świętej Równej Apostołom Księżnej Olgi – prawosławny sobór parafialny w Kijowie, w dekanacie darnyckim II eparchii kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kijowie (Padół)W
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kijowie (Padół)

Cerkiew Opieki Matki Bożej – zabytkowa prawosławna cerkiew w Kijowie, na Padole, należąca obecnie do Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, a wcześniej do Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kijowie (Ławra Peczerska)W
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kijowie (Ławra Peczerska)

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego – prawosławna cerkiew w kompleksie ławry Peczerskiej w Kijowie, w jurysdykcji eparchii kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Sobór Przemienienia Pańskiego w Kijowie (Teremki)W
Sobór Przemienienia Pańskiego w Kijowie (Teremki)

Sobór Przemienienia Pańskiego – prawosławny sobór w Kijowie, w dzielnicy Teremki. Katedra eparchii perejasławskiej i wiszniewskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Cerkiew Spaska na BerestowieW
Cerkiew Spaska na Berestowie

Cerkiew Spaska na Berestowie lub Cerkiew Zbawiciela na Berestowie – cerkiew prawosławna w Kijowie, w obrębie kompleksu ławry Peczerskiej.

Cerkiew Spotkania Pańskiego w KijowieW
Cerkiew Spotkania Pańskiego w Kijowie

Cerkiew Spotkania Pańskiego – cerkiew prawosławna w Kijowie, wzniesiona w latach 1853–1861 według projektu Władimira Nikołajewa w stylu neobizantyjskim, zniszczona w latach 30. XX wieku z rozkazu władz stalinowskich. W 1991 r. rozpoczęto jej odbudowę.

Nadbramna cerkiew Świętej TrójcyW
Nadbramna cerkiew Świętej Trójcy

Nadbramna cerkiew Świętej Trójcy, nadbramna cerkiew Troicka – jedna z cerkwi wchodzących w skład kompleksu ławry Peczerskiej, położona bezpośrednio nad główną bramą kompleksu. Została wybudowana w stylu staroruskim w latach 1106–1108, następnie przebudowana w epoce baroku.

Sobór św. Włodzimierza w KijowieW
Sobór św. Włodzimierza w Kijowie

Sobór św. Włodzimierza – sobór położony w centrum Kijowa przy ulicy Szewczenki; do czasu utworzenia Kościoła Prawosławnego Ukrainy był główną świątynią Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kijowie (rejon hołosijiwski)W
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kijowie (rejon hołosijiwski)

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego – prawosławna cerkiew parafialna w Kijowie, w rejonie hołosijiwskim, dawniej we wsi Demijiwka. Świątynia należy do eparchii kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej Pyrohoszczy w KijowieW
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej Pyrohoszczy w Kijowie

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławna cerkiew w Kijowie, przy placu Kontraktowym, w dzielnicy Padół. Działająca przy niej parafia pozostaje w jurysdykcji eparchii kijowskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy.