
Brama Berlińska w Poznaniu – zachodnia, główna brama poznańskiej twierdzy poligonalnej, wzniesiona w latach 1843-1849 według projektu sygnowanego przez dyrektora budowy Twierdzy Poznań, kpt. Reichela, w stylu historystycznym, w formach neoromańskich z elementami neogotyku. Znajdowała się pod prawym barkiem Kawalieru V Stockhausen i została uroczyście otwarta 26 sierpnia 1850. W latach 1867-1869, na skutek przebudowy, bramę przekształcono z trój- w czwórprzelotową. Po zniesieniu lewobrzeżnego rdzenia poligonalnego, rozebrano ją ok. 1905 roku. Obecnie miejsce zajmowane przez bramę znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ul. Święty Marcin i Kościuszki, pomiędzy Zamkiem Cesarskim a budynkiem Poczty Głównej.

Dom Inwalidy w Poznaniu – nieistniejąca poznańska siedziba Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, zlokalizowana przy ul. Piekary 6. Budynek został zburzony w 1945.

Hala sterowcowa w Poznaniu - nieistniejąca obecnie hala sterowców zlokalizowana dawniej na terenie obecnych Winograd w osi Alei Solidarności, na południe od Osiedla Zwycięstwa.

Hotel Wiedeński – nieistniejący hotel w centrum Poznania znajdujący się dawniej przy placu Wiosny Ludów w miejscu obecnego skweru.

Kino Bałtyk w Poznaniu – budynek z kinem istniejący w latach 1929–2002, zlokalizowany w Poznaniu na Jeżycach, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w kwartale obecnej ul. Bukowskiej, Franklina Roosevelta i Zwierzynieckiej, przy rondzie Kaponiera.

Kościół św. Barbary w Poznaniu – nieistniejący rzymskokatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w Poznaniu we wschodniej części Chwaliszewa, w pobliżu mostu na Ostrów Tumski i ówczesnego starego koryta Warty.

Kościół św. Leonarda w Poznaniu – nieistniejący rzymskokatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w Poznaniu, przy węźle drogowym oddzielającym od siebie dwie części historycznych Winiar, w ich dawnym położeniu, tj. na południowym stoku Wzgórza Winiarskiego, w rejonie obecnej ul. Armii Poznań i schodów ku Pomnikowi Bohaterów. Wraz z budową Cytadeli wieś została przeniesiona w swoje obecne miejsce.

Kościół św. Mikołaja w Poznaniu – niezachowany rzymskokatolicki kościół parafialny (kolegiata), niegdyś w Poznaniu na Zagórzu, prawdopodobnie na terenie dzisiejszego Seminarium Duchownego przy ul. Wieżowej.

Kościół św. Sebastiana w Poznaniu – nieistniejący rzymskokatolicki kościół filialny, zlokalizowany w Poznaniu na Piotrowie, w nieokreślonej dotąd precyzyjnie lokalizacji.

Kościół św. Wawrzyńca w Poznaniu – nieistniejący rzymskokatolicki kościół filialny (szpitalny), zlokalizowany w Poznaniu we wschodniej części Chwaliszewa, w pobliżu mostu na Ostrów Tumski i ówczesnego starego koryta Warty, przy budynkach kanoników. Nie istnieją żadne pozostałości tego obiektu, zarówno budowlane, jak i wyposażenia, nie wiadomo też precyzyjnie, gdzie świątynia stała. Była filią kościoła św. Mikołaja z Zagórza.

Pomnik Karola Świerczewskiego – modernistyczny pomnik istniejący od 1975 do 2009 w Poznaniu na Osiedlu Karola Świerczewskiego. Upamiętniał gen. Karola Świerczewskiego Waltera.
Pomnik Ofiar Więzienia przy ul. Młyńskiej – nieistniejący pomnik upamiętniający ofiary więzienia przy ulicy Młyńskiej w centrum Poznania, który zlokalizowany był naprzeciw tej instytucji, na skwerze pomiędzy blokami nr 9 i 14.

Przysionek śmierci, także Dom dla pozornie zmarłych – nieistniejący obecnie budynek znajdujący się w obrębie Cmentarza Starofarnego na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, ufundowany przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego i otwarty 1 stycznia 1848 przez jego syna Rogera, już po samobójczej śmierci fundatora. Budynek był swoistą kostnicą przeznaczoną dla osób obawiających się pogrzebania żywcem w stanie letargu bądź śmierci klinicznej. Wzniesiono go w okresie szerzenia się wśród mieszkańców Poznania pogłosek o odkryciu na cmentarzu winiarskim, podczas związanych z budową poznańskiej Cytadeli ekshumacji, szczątków osób rzekomo pogrzebanych żywcem. Ze względu na brak zainteresowania fundacją budowla została rozebrana w 1852 roku.
Teatr w ujeżdżalni Geislera w Poznaniu – nieistniejący teatr zlokalizowany w Poznaniu, w ogrodzie za Bramą Wroniecką, przy dawnym placu Działowym.

Zbiornik gazu na Naramowicach – nieistniejący zbiornik gazu, który zlokalizowany był przy ul. Rubież na Naramowicach w Poznaniu.