Pałac Letni w PetersburguW
Pałac Letni w Petersburgu

Pałac Letni, zwany też Pałacem Letnim Elżbiety Piotrownej, w Petersburgu – nieistniejący pałac zbudowany w latach 1741–1744 dla cesarzowej Elżbiety. Zburzony w 1796 r. z inicjatywy Pawła I.

Pałac Marmurowy w PetersburguW
Pałac Marmurowy w Petersburgu

Pałac Marmurowy – jeden z pierwszych klasycystycznych pałaców zbudowanych w Petersburgu. Położony pomiędzy Polami Marsowymi a Nabrzeżem Pałacowym.

Pałac MichajłowskiW
Pałac Michajłowski

Pałac Michajłowski – neoklasycystyczny pałac znajdujący się w Petersburgu. Zbudowany w latach 1819–1825 według projektu Carla Rossiego jako siedziba dla wielkiego księcia Michała Pawłowicza, brata cesarzy Aleksandra I i Mikołaja I. Obecnie główny gmach Muzeum Rosyjskiego.

Zamek MichajłowskiW
Zamek Michajłowski

Zamek Michajłowski, zwany też Zamkiem Inżynieryjnym, w Petersburgu – pałac zbudowany w latach 1797–1802, jeden z pałaców cesarskich dynastii Romanowów. Ulubiona rezydencja imperatora Pawła I.

Pałac AniczkowskiW
Pałac Aniczkowski

Pałac Aniczkowski – pałac w Petersburgu przy Newskim Prospekcie, nad Fontanką. Historycznie jedna z rezydencji rodziny carskiej. Wzniesiony w stylu barokowym, był od tego czasu wielokrotnie przebudowywany w nowszych stylach klasycystycznym (elewacje) i eklektycznym (wnętrze).

Pałac Biełosielskich-BiełozierskichW
Pałac Biełosielskich-Biełozierskich

Pałac Biełosielskich-Biełozierskich, także Pałac Siergijewski – rezydencja w Petersburgu, przy Newskim Prospekcie, nad Fontanką, wzniesiona w połowie XIX w.

Pałac Jusupowów nad MojkąW
Pałac Jusupowów nad Mojką

Pałac Jusupowów nad Mojką – rezydencja w Petersburgu, jedna z siedzib rodziny Jusupowów w dawnej stolicy Rosji, wzniesiona w latach 1830–1838 drogą przebudowy starszego pałacu Szuwałowów.

PeterhofW
Peterhof

Peterhof, w latach 1944–1997 Pietrodworiec – miasto w północnej Rosji, w rejonie pietrodworeckim Petersburga, nad Zatoką Fińską.

Pałac Letni Piotra IW
Pałac Letni Piotra I

Pałac Letni Piotra Wielkiego, w Petersburgu – pałac zbudowany w latach 1710–1714 dla cesarza Piotra I Wielkiego. Jedna z pierwszych cesarskich rezydencji dynastii Romanowów w mieście.

Pałac TaurydzkiW
Pałac Taurydzki

Pałac Taurydzki – neoklasycystyczny pałac znajdujący się w Petersburgu przy ul. Szpalernej 47, powstały w latach 1783–1789. Z tyłu gmachu znajduje się Park Taurydzki.

Galeria Wojny Ojczyźnianej 1812 RokuW
Galeria Wojny Ojczyźnianej 1812 Roku

Galeria 1812 Roku, Galeria Wojny Ojczyźnianej 1812 Roku - sala w reprezentacyjnej części Pałacu Zimowego w Petersburgu, upamiętniająca dowódców armii rosyjskiej w wojnie z Napoleonem w 1812 roku. W galerii znajdują się portrety generałów, uczestników wojny, wykonane w latach 1819-1829 przez brytyjskiego malarza George'a Dawe oraz jego pomocników, Wilhelma Golicke i Aleksandra Poliakowa. Oprócz 329 mniejszych portretów, w galerii umieszczono pełnopostaciowe obrazy Aleksandra I, Fryderyka Wilhelma III, Franciszka II, Michaiła Barclay'a de Tolly, Michaiła Kutuzowa, w. ks. Konstantego Pawłowicza oraz ks. Wellingtona. Jednym ze sportretowanych generałów był późniejszy król Belgów Leopold I. Pomysłodawcą galerii był car Aleksander I, jednak jej otwarcia dokonał już jego natępca Mikołaj I w 1826 roku. Wnętrze zaprojektował architekt Carlo Rossi, zaś po pożarze pałacu w 1837 roku została ona odnowiona według projektu Wasilija Stasowa.

Pałac ZimowyW
Pałac Zimowy

Pałac Zimowy – położony na brzegu Newy, barokowy pałac budowany w Petersburgu w latach 1754–1762 według projektu Bartolomeo Rastrellego dla Elżbiety. Budowę ukończono po jej śmierci. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.