
Gubin – miasto, będące jednocześnie gminą miejską oraz siedzibą gminy wiejskiej Gubin, zlokalizowane w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej i nad Lubszą. Gubin usytuowany jest w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami, a do 1945 roku było wschodnią częścią miasta Guben. W latach 1975–1998 administracyjnie należał do województwa zielonogórskiego.

6 Komenda Odcinka Sękowice/Koło - samodzielny pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza.

Herb Gubina – jeden z symboli miasta Gubin w postaci herbu przyjęty uchwałą w grudniu 2000 roku. Herb zaprojektował Ryszard Pantkowski.

Izba Muzealna Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej w Gubinie – izba muzealna z siedzibą w Gubinie. Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.
Powiat gubiński – dawny powiat ze stolicą w Gubinie, istniejący w latach 1945–1961 na terenie obecnego powiatu krośnieńskiego.

Rezerwat przyrody Gubińskie Mokradła – rezerwat faunistyczny położony na terenie miasta Gubin w powiecie krośnieńskim.

Tramwaje w Gubinie – system komunikacji tramwajowej działający w Gubinie w latach 1904–1938.

Wyspa Teatralna – wyspa rzeczna w Gubinie o powierzchni 1,37 ha, zlokalizowana przy ujściu Lubszy do Nysy Łużyckiej.

Wzniesienia Gubińskie (315.71), potocznie Góry Śmierci – mezoregion fizycznogeograficzny w zachodniej Polsce i wschodnich Niemczech, ograniczony Pradoliną Warszawsko-Berlińską na północy, na południu Pradoliną Barucko-Głogowską, na zachodzie doliną Nysy Łużyckiej i na wschodzie doliną dolnego Bobru wchodzący w skład makroregionu Wzniesienia Zielonogórskie.