
Dzieciniec pod Słońcem – pierwszy stworzony w Poznaniu ogród jordanowski, zrealizowany z rozmachem w latach 1927-1928 na zachodniej terasie Warty w rejonie Drogi Dębińskiej i ul. Bielniki na Łęgach Dębińskich na osiedlu samorządowym Wilda.

Państwowy Instytut Robót Ręcznych (PIRR) – instytucja kształcenia nauczycieli powstała na bazie kursów organizowanych od 1915 roku w Szkole Rzemieślniczej im. Karola Szlenkiera ufundowanej przez rodzinę Szlenkierów. Założycielem kursów, a później Instytutu, dzięki wsparciu rodziny Szlenkierów, był jego pierwszy dyrektor inż. Władysław Przanowski. Siedziba mieściła się w Warszawie przy ul. Górczewskiej 8, a po II wojnie światowej w Łodzi i Bielsku. Instytut istniał do 1950 r.
Seminarium Nauczycielskie w Rogoźnie – seminarium nauczycielskie działające w Rogoźnie w latach 1903–1937.

Szabasówka – potoczna nazwa szkoły powszechnej w II Rzeczypospolitej przeznaczonej wyłącznie dla młodzieży żydowskiej.
Szkoła Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie. Szkoła istniała od IX 1908 r. do 1947 r.

Szkoła Sztuk Pięknych – uczelnia artystyczna, otwarta w Warszawie w 1844 i przyłączona do Gimnazjum Realnego. Posiadała trzy wydziały: architektury, rzeźby i malarstwa. Wcześniej, w latach 1816–1831, na Uniwersytecie Warszawskim działał Oddział Sztuk Pięknych.

Wyższa Szkoła Dziennikarska w Warszawie – uczelnia działająca w latach 1927-1939.

Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu, także jako Zakład (Instytut) Drohowyzki – instytucja dobroczynna Fundacji hr. Stanisława Skarbka, powołana w 1843, funkcjonująca od 1875, zapewniająca utrzymanie oraz kształcenie mieszkańcom Galicji z siedzibą pod Drohowyżem.