
Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości – termin odnoszący się do części polityki wewnętrznej Unii Europejskiej, która, w poszanowaniu praw podstawowych oraz różnych systemów i tradycji prawnych państw członkowskich, zapewnia:swobodny przepływ osób i brak kontroli na granicach wewnętrznych, wspólną politykę w dziedzinie azylu, imigracji i kontroli granic zewnętrznych, walkę z przestępczością, rasizmem i ksenofobią poprzez koordynację i współpracę organów policyjnych i sądowych oraz innych właściwych organów, a także za pomocą wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych w sprawach karnych i, w miarę potrzeby, zbliżanie przepisów karnych, ułatwianie obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości, w szczególności przez wzajemne uznawanie orzeczeń sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych.

Współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych – istniejący w latach 1993-2009 trzeci filar Unii Europejskiej. Współpraca w tym obszarze koncentrowała się wokół zwalczania przestępczości. Przestał istnieć wraz z wejściem w życie Traktatu lizbońskiego, który likwidował trójfilarową strukturę UE. Dawny trzeci filar realizowany jest obecnie w ramach Przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europol – policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze.

Europejski nakaz aresztowania (ENA) – uproszczona forma ekstradycji istniejąca pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, umożliwiająca aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa albo już skazanej za nie, i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem lub przekazana do wykonania wcześniej orzeczonej kary.

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – niezależna agencja Unii Europejskiej utworzona na podstawie rozporządzenia Rady UE z 26 października 2004. Rozporządzenie ustanawiające agencję było kilkukrotnie nowelizowane.

Urząd Prokuratury Europejskiej – organ Unii Europejskiej powołany na mocy Traktatu z Lizbony pomiędzy 20 członkami Wspólnoty zgodnie z mechanizmem wzmocnionej współpracy. Jego zadaniem będzie prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT. Agencja rozpocznie działalność w 2020 roku.

Układ z Schengen – porozumienie z 1985 znoszące kontrole na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy.