Biblioteka Narodowa MadagaskaruW
Biblioteka Narodowa Madagaskaru

Biblioteka Narodowa Madagaskaru – biblioteka narodowa w Republice Madagaskaru z siedzibą w Antananarywie w dzielnicy Ampefiloha.

FamadihanaW
Famadihana

Famadihana – malgaski obrzęd pogrzebowy, regularne ceremonie ekshumacji kości zmarłego, owinięcia w świeży jedwabny całun lamba mena i ponownego pochówku; u Meriny często związany z przeniesieniem do grobu rodzinnego w ziemi przodków. Na ceremonię przybywa rodzina i przyjaciele zmarłego, którzy tańczą ze zmarłym, śpiewają i ucztują, oddając zmarłemu hołd.

FanoronaW
Fanorona

Fanorona – tradycyjna malgaska gra planszowa.

KabosyW
Kabosy

Kabosy - instrument strunowy, na którym powszechnie gra się na Madagaskarze. Wyglądem przypomina gitarę o prostokątnym pudle rezonansowym, czasem zaokrąglonym. Można na nich grać palcami lub smyczkiem. Często w domowych warunkach wykonuje się je z materiałów, które akurat są pod ręką. Najbardziej popularnymi graczami są Babata oraz Jean Emilien.

KitozaW
Kitoza

Kitoza – tradycyjny produkt mięsny kuchni malgaskiej wytwarzany z pasków wieprzowiny lub wołowiny z zebu.

Kuchnia malgaskaW
Kuchnia malgaska

Kuchnia malgaska – ogół niezwykle zróżnicowanych tradycji kulinarnych poszczególnych grup etnicznych Madagaskaru. Obejmuje zarówno proste potrawy z ryżu, który jest podstawą pożywienia na wyspie, z dodakiem laoka czyli dodatków warzywno-mięsnych, jak i bardzo wyszukane dania wywodzące się z dawnej kuchni królewskiej. Na południu ryż bywa zastępowany zazwyczaj przez maniok lub bataty. Na północy w dużym stopniu wykorzystuje się także orzechy kokosowe. Niektóre potrawy wykazują wpływy francuskie, kreolskie lub chińskie.

ZafimaniryW
Zafimaniry

Zafimaniry – grupa etniczna na Madagaskarze, w liczbie ok. 25000, zamieszkująca około 100 wiosek i osad na powierzchni 700 kilometrów kwadratowych obszarów górskich prowincji Fianarantsoa na południowym wschodzie wyspy. Zafimaniry osiedlili się w tym regionie w XVIII wieku, uciekając przed postępującym wówczas na Madagaskarze wycinaniem lasów. Zafimaniry zajmują się tradycyjnym rękodziełem drewnianym, wcześniej szeroko rozpowszechnionym na wyspie.