Biblioteka Materiałów Orkiestrowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – dawna nazwa warszawskiego oddziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zajmującego się wypożyczaniem partytur, wyciągów i librett polskich i zagranicznych utworów muzycznych na potrzeby wykonawcze instytucji muzycznych. Od 2016 roku funkcjonuje jako Dział Zbiorów Nutowych (DZN).

Biuro Programu „Niepodległa” – państwowa instytucja kultury powołana 1 lutego 2017 do obsługi Programu Rządowego „Niepodległa”. Organizator wydarzeń oraz koordynator programów dotacyjnych związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudową polskiej państwowości oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w tym kampanii społecznej „Niepodległa do hymnu” oraz Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (CBWA) – galeria sztuki w Warszawie, centralna instytucja kultury istniejąca w latach 1949–1989.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – państwowa osoba prawna, powołana z mocy ustawy, nadzorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjuje i wspiera współpracę polsko-rosyjską.

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” – gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej, funkcjonująca na podstawie uchwały Rady Miasta i uzyskującą coroczne dotacje z miejskiego budżetu.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie powołana w 1985 roku, której siedzibą jest budynek Zamku Ujazdowskiego.

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – państwowa instytucja kultury, powstała w listopadzie 2011 r. w wyniku przekształcenia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W siedzibie CeTA, zlokalizowanej tuż przy Pawilonie Czterech Kopuł i Hali Stulecia, znajdują się dwie hale zdjęciowe: studio greenbox i studio bluebox, sala kinowa, studio nagrań dźwięku, magazyn kostiumów i rekwizytów oraz pracownie komputerowe. Od 2012 roku instytucją zarządza dyrektor dr Robert Banasiak.

Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Andrzej Boreyko.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała 29 kwietnia 1955 na mocy uchwały prezydium rządu nr 330/55. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.

Instytut Adama Mickiewicza – polska agenda rządowa, instytucja kultury powstała 1 marca 2000 roku. Jej celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie oraz współpraca kulturalna z innymi krajami.

Instytut Książki – narodowa instytucja kultury otwarta 11 stycznia 2004 w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, której powstanie zainicjował minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jej celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie. Od 1 kwietnia 2010 Instytut przejął wydawanie czasopism patronackich ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego – polska instytucja państwowa utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Narodu Polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych w latach 1917–1990. W obiegu dziennikarskim Instytut zyskał miano „polskiego Yad Vashem”.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – państwowa instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jej siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Jazdów 1.

Muzeum Ziemi Miechowskiej w organizacji – placówka muzealna w Miechowie, gromadząca zabytki archeologiczne, historyczne i etnograficzne z terenu powiatu miechowskiego. Siedzibą muzeum jest zespół zabudowań poklasztornych przy bazylice Grobu Bożego, znajdujący się przy ul. Warszawskiej 1, tzw. Zamek Generała.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach we wsi Oblęgorek w gminie Strawczyn znajdujące się w dworku (pałacyku) pisarza Henryka Sienkiewicza.

Muzeum Historii Polski w Warszawie (MHP) – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisał 2 maja 2006 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Narodowe w Kielcach (MNKi) – placówka muzealna z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody.

Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane w 1998 do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – placówka muzealna w Przemyślu, założona w 1909 z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Uroczyste otwarcie pierwszej ekspozycji miało miejsce 10 kwietnia 1910. Zalążkiem zbiorów była kolekcja prywatna Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz liczne dary społeczeństwa.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – muzeum w Warszawie utworzone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej. Siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja króla Polski Jana III Sobieskiego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” – muzeum w Krakowie założone w 2007 roku, narodowa instytucja kultury, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów w 2013 roku.
Muzeum w Łowiczu – muzeum przybliżające historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków, mieszczące się pod adresem Stary Rynek 5/7 w Łowiczu.

Narodowe Centrum Kultury – państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. NCK realizuje szerokie spektrum działań z zakresu dziedzictwa narodowego, edukacji historycznej i patriotycznej, kreowania zainteresowania kulturą oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników kultury. W ramach swojej działalności NCK prowadzi własne programy długofalowe oraz projekty jednorazowe, a także projekty partnerskie z innymi podmiotami sektora kultury. Instytucja zarządza również programami Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – kompleks sal koncertowych mieszczących się we Wrocławiu oraz nazwa instytucji kultury powstałej w 2014 roku.

Narodowy Instytut Audiowizualny – dawna państwowa instytucja kultury w Polsce powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NIn-y było utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. NInA realizowała krajowe i międzynarodowe projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – instytut utworzony w 2001 roku na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Jest to największe centrum Chopinowskie na świecie, które promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Organizator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – polska państwowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołana 29 kwietnia 2016 z inicjatywy wiceminister Magdaleny Gawin. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa oraz niektórych innych ustaw spowodowała wchłonięcie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przez Instytut Solidarności i Męstwa. Weszła ona w życie 29 sierpnia 2018 z wyjątkiem dwóch przepisów, które weszły w życie 15 sierpnia 2018.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzeum utworzone w 1947 r. staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Państwowe Muzeum na Majdanku - Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944) – muzeum martyrologiczne powstałe w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku – Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – państwowa szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera.

Polski Balet Narodowy (PBN) – najważniejszy zespół baletowy w Polsce. Kontynuuje wieloletnie tradycje baletowe Warszawy, które sięgają korzeniami XVII wieku. Wcześniej znany był jako zespół baletowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2009 otrzymał w Teatrze Wielkim autonomię artystyczną i podniesiony został do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Od tego momentu pracuje pod dyrekcją znanego polskiego choreografa Krzysztofa Pastora.

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) jest państwową osobą prawną, która powstała w 2005 r. w celu wspierania rozwoju kinematografii. Instytut funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej oraz statutu.

Teatr Rzeczypospolitej – teatr impresaryjno-promocyjny w Warszawie działający w latach 1983–1990, narodowa instytucja kultury; od 1987 organizował Warszawskie Spotkania Teatralne.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie jest jedną z dwóch narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie. W budynku teatru funkcjonuje Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej MICET, otwarte w 2016 roku.

Teatr Narodowy – najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce, założony w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Teatr Wielki w Warszawie – gmach znajdujący się przy placu Teatralnym 1 w Warszawie. Siedziba Opery Narodowej, jednej z trzech scen Teatru Narodowego, Polskiego Baletu Narodowego i Muzeum Teatralnego.

Muzeum miasta i rzeki Warty – muzeum utworzone przez Zarząd PTTK w Warcie uchwałą z 26 marca 1979, wpisane do Rejestru instytucji, poz. 891/84 Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu.Historia powstania muzeum zaczyna się w roku 1967, kiedy to w pokoiku XIX-wiecznego Pałacu w Małkowie Oddział PTTK zorganizował „kącik” Reymonta. Zwiedzanie kącika było jednym z punktów regulaminu Ogólnopolskiego rajdu z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza. W rok później w wyniku intensywnego gromadzenia przez Eugenię Kaleniewicz, oraz mieszkańców Warty materiałów historycznych i biograficznych „kącik” przekształcony został w Izbę Regionalną którą w roku 1979 przeniesiono do Warty. Izba posiadała w swych zbiorach materiały związane z Władysławem Reymontem, Stanisławem Skarżyńskim, Zygmuntem Andrychiewiczem, oraz Walentyną i Marią Pstrokańską. Oficjalne otwarcie Muzeum wraz z nadaniem statutu i nazwy nastąpiło 24 maja 1981 roku. W praktyce oznaczało to przekazanie przez Izbę wszystkich materiałów powstałej placówce, rozszerzenie działalności, powiększanie zbiorów oraz powierzchni wystawienniczej. Obecnie Muzeum posiada 4 sale wystawowe, z czego 3 zajmują ekspozycję stałą, a jedna wykorzystywana jest do wystaw czasowych. Na ekspozycji stałej można oglądać działy tematyczne poświęcone wybitnym postaciom które poprzez swe urodzenie lub pobyt związane były z Wartą, historii miasta i okolic, oraz badaniom archeologicznym z terenów zbiornika „Jeziorsko”. Najciekawsze materiały dotyczą znanych postaci z Warty i okolic. Dla historyków sztuki godna uwagi jest postać Stanisława Szukalskiego - rzeźbiarza urodzonego w Warcie. Zainteresowani malarstwem mogą podziwiać sztukę Zygmunta Andrychiewicza, który przez długie lata przebywał w Małkowie i którego twórczość jest wysoko ceniona w kraju i za granicą. Entuzjaści lotnictwa mają okazję dowiedzieć wielu szczegółów z życia urodzonego w Warcie pilota Stanisława Skarżyńskiego. Dla miłośników historii ciekawe mogą okazać się dzieje rodzin właścicieli ziemskich, czy wydarzenia z okresu powstania styczniowego. Zajmujące są zbiory archeologiczne, wśród których znajduje się unikatowa waza brązowa sprzed dwóch i pół tysiąca lat, oraz ślady osadnictwa i kultury materialnej terenów doliny Warty.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki – narodowa instytucja kultury powstała w 1930, posiadająca osobowość prawną, zarejestrowana w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/135.