Biblioteka Materiałów OrkiestrowychW
Biblioteka Materiałów Orkiestrowych

Biblioteka Materiałów Orkiestrowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – dawna nazwa warszawskiego oddziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zajmującego się wypożyczaniem partytur, wyciągów i librett polskich i zagranicznych utworów muzycznych na potrzeby wykonawcze instytucji muzycznych. Od 2016 roku funkcjonuje jako Dział Zbiorów Nutowych (DZN).

Biuro Programu „Niepodległa”W
Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” – państwowa instytucja kultury powołana 1 lutego 2017 do obsługi Programu Rządowego „Niepodległa”. Organizator wydarzeń oraz koordynator programów dotacyjnych związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudową polskiej państwowości oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w tym kampanii społecznej „Niepodległa do hymnu” oraz Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychW
Centralne Biuro Wystaw Artystycznych

Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (CBWA) – galeria sztuki w Warszawie, centralna instytucja kultury istniejąca w latach 1949–1989.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i PorozumieniaW
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – państwowa osoba prawna, powołana z mocy ustawy, nadzorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjuje i wspiera współpracę polsko-rosyjską.

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”W
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” – gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej, funkcjonująca na podstawie uchwały Rady Miasta i uzyskującą coroczne dotacje z miejskiego budżetu.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiW
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie powołana w 1985 roku, której siedzibą jest budynek Zamku Ujazdowskiego.

Centrum Technologii AudiowizualnychW
Centrum Technologii Audiowizualnych

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – państwowa instytucja kultury, powstała w listopadzie 2011 r. w wyniku przekształcenia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W siedzibie CeTA, zlokalizowanej tuż przy Pawilonie Czterech Kopuł i Hali Stulecia, znajdują się dwie hale zdjęciowe: studio greenbox i studio bluebox, sala kinowa, studio nagrań dźwięku, magazyn kostiumów i rekwizytów oraz pracownie komputerowe. Od 2012 roku instytucją zarządza dyrektor dr Robert Banasiak.

Filharmonia NarodowaW
Filharmonia Narodowa

Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Andrzej Boreyko.

Filmoteka Narodowa – Instytut AudiowizualnyW
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała 29 kwietnia 1955 na mocy uchwały prezydium rządu nr 330/55. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.

Instytut Adama MickiewiczaW
Instytut Adama Mickiewicza

Instytut Adama Mickiewicza – polska agenda rządowa, instytucja kultury powstała 1 marca 2000 roku. Jej celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie oraz współpraca kulturalna z innymi krajami.

Instytut KsiążkiW
Instytut Książki

Instytut Książki – narodowa instytucja kultury otwarta 11 stycznia 2004 w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, której powstanie zainicjował minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jej celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie. Od 1 kwietnia 2010 Instytut przejął wydawanie czasopism patronackich ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Instytut Solidarności i MęstwaW
Instytut Solidarności i Męstwa

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego – polska instytucja państwowa utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Narodu Polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych w latach 1917–1990. W obiegu dziennikarskim Instytut zyskał miano „polskiego Yad Vashem”.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoW
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – państwowa instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jej siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Jazdów 1.

Muzeum Regionalne Ziemi Miechowskiej w MiechowieW
Muzeum Regionalne Ziemi Miechowskiej w Miechowie

Muzeum Ziemi Miechowskiej w organizacji – placówka muzealna w Miechowie, gromadząca zabytki archeologiczne, historyczne i etnograficzne z terenu powiatu miechowskiego. Siedzibą muzeum jest zespół zabudowań poklasztornych przy bazylice Grobu Bożego, znajdujący się przy ul. Warszawskiej 1, tzw. Zamek Generała.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w OblęgorkuW
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach we wsi Oblęgorek w gminie Strawczyn znajdujące się w dworku (pałacyku) pisarza Henryka Sienkiewicza.

Muzeum Historii Polski w WarszawieW
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Muzeum Historii Polski w Warszawie (MHP) – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisał 2 maja 2006 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana ŻeromskiegoW
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Narodowe w KielcachW
Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach (MNKi) – placówka muzealna z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody.

Muzeum Narodowe w KrakowieW
Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane w 1998 do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Narodowe w WarszawieW
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w PrzemyśluW
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – placówka muzealna w Przemyślu, założona w 1909 z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Uroczyste otwarcie pierwszej ekspozycji miało miejsce 10 kwietnia 1910. Zalążkiem zbiorów była kolekcja prywatna Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz liczne dary społeczeństwa.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieW
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – muzeum w Warszawie utworzone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej. Siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja króla Polski Jana III Sobieskiego.

Muzeum Stutthof w SztutowieW
Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”W
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” – muzeum w Krakowie założone w 2007 roku, narodowa instytucja kultury, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów w 2013 roku.

Muzeum w ŁowiczuW
Muzeum w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu – muzeum przybliżające historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków, mieszczące się pod adresem Stary Rynek 5/7 w Łowiczu.

Narodowe Centrum KulturyW
Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury – państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. NCK realizuje szerokie spektrum działań z zakresu dziedzictwa narodowego, edukacji historycznej i patriotycznej, kreowania zainteresowania kulturą oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników kultury. W ramach swojej działalności NCK prowadzi własne programy długofalowe oraz projekty jednorazowe, a także projekty partnerskie z innymi podmiotami sektora kultury. Instytucja zarządza również programami Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Narodowe Forum MuzykiW
Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – kompleks sal koncertowych mieszczących się we Wrocławiu oraz nazwa instytucji kultury powstałej w 2014 roku.

Narodowy Instytut AudiowizualnyW
Narodowy Instytut Audiowizualny

Narodowy Instytut Audiowizualny – dawna państwowa instytucja kultury w Polsce powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NIn-y było utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. NInA realizowała krajowe i międzynarodowe projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Narodowy Instytut DziedzictwaW
Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Instytut Fryderyka ChopinaW
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – instytut utworzony w 2001 roku na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Jest to największe centrum Chopinowskie na świecie, które promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Organizator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda PileckiegoW
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – polska państwowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołana 29 kwietnia 2016 z inicjatywy wiceminister Magdaleny Gawin. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa oraz niektórych innych ustaw spowodowała wchłonięcie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przez Instytut Solidarności i Męstwa. Weszła ona w życie 29 sierpnia 2018 z wyjątkiem dwóch przepisów, które weszły w życie 15 sierpnia 2018.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuW
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzeum utworzone w 1947 r. staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Państwowe Muzeum na MajdankuW
Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku - Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944) – muzeum martyrologiczne powstałe w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku – Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Państwowy Instytut Sztuki TeatralnejW
Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – państwowa szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera.

Polski Balet NarodowyW
Polski Balet Narodowy

Polski Balet Narodowy (PBN) – najważniejszy zespół baletowy w Polsce. Kontynuuje wieloletnie tradycje baletowe Warszawy, które sięgają korzeniami XVII wieku. Wcześniej znany był jako zespół baletowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2009 otrzymał w Teatrze Wielkim autonomię artystyczną i podniesiony został do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Od tego momentu pracuje pod dyrekcją znanego polskiego choreografa Krzysztofa Pastora.

Polski Instytut Sztuki FilmowejW
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) jest państwową osobą prawną, która powstała w 2005 r. w celu wspierania rozwoju kinematografii. Instytut funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej oraz statutu.

Teatr RzeczypospolitejW
Teatr Rzeczypospolitej

Teatr Rzeczypospolitej – teatr impresaryjno-promocyjny w Warszawie działający w latach 1983–1990, narodowa instytucja kultury; od 1987 organizował Warszawskie Spotkania Teatralne.

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w KrakowieW
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie jest jedną z dwóch narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie. W budynku teatru funkcjonuje Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej MICET, otwarte w 2016 roku.

Teatr Narodowy (Warszawa)W
Teatr Narodowy (Warszawa)

Teatr Narodowy – najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce, założony w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Teatr Wielki w WarszawieW
Teatr Wielki w Warszawie

Teatr Wielki w Warszawie – gmach znajdujący się przy placu Teatralnym 1 w Warszawie. Siedziba Opery Narodowej, jednej z trzech scen Teatru Narodowego, Polskiego Baletu Narodowego i Muzeum Teatralnego.

Muzeum Miasta i Rzeki WartyW
Muzeum Miasta i Rzeki Warty

Muzeum miasta i rzeki Warty – muzeum utworzone przez Zarząd PTTK w Warcie uchwałą z 26 marca 1979, wpisane do Rejestru instytucji, poz. 891/84 Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu.Historia powstania muzeum zaczyna się w roku 1967, kiedy to w pokoiku XIX-wiecznego Pałacu w Małkowie Oddział PTTK zorganizował „kącik” Reymonta. Zwiedzanie kącika było jednym z punktów regulaminu Ogólnopolskiego rajdu z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza. W rok później w wyniku intensywnego gromadzenia przez Eugenię Kaleniewicz, oraz mieszkańców Warty materiałów historycznych i biograficznych „kącik” przekształcony został w Izbę Regionalną którą w roku 1979 przeniesiono do Warty. Izba posiadała w swych zbiorach materiały związane z Władysławem Reymontem, Stanisławem Skarżyńskim, Zygmuntem Andrychiewiczem, oraz Walentyną i Marią Pstrokańską. Oficjalne otwarcie Muzeum wraz z nadaniem statutu i nazwy nastąpiło 24 maja 1981 roku. W praktyce oznaczało to przekazanie przez Izbę wszystkich materiałów powstałej placówce, rozszerzenie działalności, powiększanie zbiorów oraz powierzchni wystawienniczej. Obecnie Muzeum posiada 4 sale wystawowe, z czego 3 zajmują ekspozycję stałą, a jedna wykorzystywana jest do wystaw czasowych. Na ekspozycji stałej można oglądać działy tematyczne poświęcone wybitnym postaciom które poprzez swe urodzenie lub pobyt związane były z Wartą, historii miasta i okolic, oraz badaniom archeologicznym z terenów zbiornika „Jeziorsko”. Najciekawsze materiały dotyczą znanych postaci z Warty i okolic. Dla historyków sztuki godna uwagi jest postać Stanisława Szukalskiego - rzeźbiarza urodzonego w Warcie. Zainteresowani malarstwem mogą podziwiać sztukę Zygmunta Andrychiewicza, który przez długie lata przebywał w Małkowie i którego twórczość jest wysoko ceniona w kraju i za granicą. Entuzjaści lotnictwa mają okazję dowiedzieć wielu szczegółów z życia urodzonego w Warcie pilota Stanisława Skarżyńskiego. Dla miłośników historii ciekawe mogą okazać się dzieje rodzin właścicieli ziemskich, czy wydarzenia z okresu powstania styczniowego. Zajmujące są zbiory archeologiczne, wśród których znajduje się unikatowa waza brązowa sprzed dwóch i pół tysiąca lat, oraz ślady osadnictwa i kultury materialnej terenów doliny Warty.

Zachęta Narodowa Galeria SztukiW
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory SztukiW
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki – narodowa instytucja kultury powstała w 1930, posiadająca osobowość prawną, zarejestrowana w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/135.