Muzeum Diecezjalne w Bielsku-BiałejW
Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej

Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej – muzeum z siedzibą w Bielsku-Białej. Placówka jest jednostka organizacyjną Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Jego siedzibą jest kamienica przy ul. Schodowej 2, położona w bezpośrednim sąsiedztwie bielskiej Katedry św. Mikołaja.

Muzeum Parafialne w BliznemW
Muzeum Parafialne w Bliznem

Muzeum Parafialne w Bliznem – muzeum z siedzibą we wsi Blizne. Placówka działa przy tutejszej parafii Wszystkich Świętych.

Muzeum Archidiecezji CzęstochowskiejW
Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bpa Teodora Kubiny w Częstochowie – muzeum położone w Częstochowie. Jego siedzibą jest gmach Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Muzeum Parafialne w DobrejW
Muzeum Parafialne w Dobrej

Muzeum Parafialne w Dobrej – placówka muzealna, będąca filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, znajdująca się w pomieszczeniach plebanii i zabytkowego kościoła parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k. Limanowej.

Dom bł. ks. Antoniego ReweryW
Dom bł. ks. Antoniego Rewery

Dom bł. ks. Antoniego Rewery – izba pamięci z siedzibą w Domu Parafialnym przy kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu.

Muzeum Archidiecezjalne w GdańskuW
Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku

Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku – istniejące od 1975 muzeum w Gdańsku–Oliwie. Mieści się we wnętrzu dawnego klasztoru cystersów, od 1957 użytkowanego przez Gdańskie Seminarium Duchowne. W sezonie letnim udostępniona jest najcenniejsza zabytkowa część klasztoru, pochodząca z końca XIII, z XIV i XV w., niegdyś objęta całkowitą klauzurą.

Muzeum Archidiecezjalne w GnieźnieW
Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie – muzeum erygowane przez ówczesnego biskupa gnieźnieńskiego Józefa Glempa w 1989 roku i otwarte 22 maja 1991 roku, obejmujący swoją opieką zbiory w skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej, mieszczące się w zaadaptowanym budynku znajdującym się tuż przy katedrze, przy ul. Kolegiaty 2.

Muzeum Parafialne w GrybowieW
Muzeum Parafialne w Grybowie

Muzeum Parafialne w Grybowie – mieści się w budynku drewnianej plebanii zbudowanej w 1699 roku i jest filią tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego.

Muzeum Ikon w SupraśluW
Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu – oddział Muzeum Podlaskiego, utworzony na terenie prawosławnego monasteru w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon. Duża część tego zbioru to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy, które po zakończeniu postępowań sądowych zostały przekazane do muzeum.

Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w JeżowemW
Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem

Muzeum Figur Chrystus Frasobliwego w Jeżowem – placówka muzealna zlokalizowana w Jeżowem, województwo podkarpackie. Pierwotna nazwa to Zbiornica Sztuki Ludowej. Ze względu na obfitą kolekcję rzeźb Chrystusa Frasobliwego przybrało oryginalną nazwę – Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem.

Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w KodniuW
Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w Kodniu

Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w Kodniu – muzeum z siedzibą w Kodniu. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przy kodeńskiej bazylice św. Anny. Jego siedzibą są dwie sale przy furcie klasztornej w budynku klasztoru, położonego za bazyliką.

Muzeum Parafialne w KraczewicachW
Muzeum Parafialne w Kraczewicach

Muzeum Parafialne w Kraczewicach – muzeum z siedzibą we wsi Kraczewice Prywatne. Placówka działa przy tutejszej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Muzeum Archidiecezjalne w KrakowieW
Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie – muzeum znajdujące się w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21, istniejące od 1906, otwarte od 1994.

Muzeum Benedyktynów w TyńcuW
Muzeum Benedyktynów w Tyńcu

Muzeum Opactwa w Tyńcu – jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Znajduje się w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki. Prezentowane w nim są głównie zabytki związane z przeszłością klasztoru - wśród nich obiekty archeologiczne, romańskie detale architektoniczne, rękopisy i druki, przedmioty liturgiczne. Muzeum łączy tradycyjną formę ekspozycji muzealnej z nowoczesnymi formami multimedialnymi.

Muzeum Brata Alberta w KrakowieW
Muzeum Brata Alberta w Krakowie

Muzeum Brata Alberta Chmielowskiego – działająca od 1963 mała placówka muzealna zlokalizowana w Krakowie przy ul. Krakowskiej 43 urządzona jako jego izba pamięci. Budynek to dawne Schronisko Braci Albertynów, wcześniej Ogrzewalnia Magistracka. Obecnie budynek jest Domem Generalnym Zakonu z siedzibą władz Zgromadzenia Braci Albertynów.

Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w KrakowieW
Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie

Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy – muzeum istniejące od lat 30. XX wieku w Krakowie w tzw. Domu Stradomskim przy ul. Stradomskiej 4. Muzeum udostępnia eksponaty z terenów misyjnych, głównie z Chin, w celu przybliżenia zwiedzającym kultury i religii tego kraju. W muzeum eksponowane są również zabytki z domu misjonarskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej w KrakowieW
Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej w Krakowie

Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej – Błogosławionej Założycielki Sióstr Felicjanek – jedno z krakowskich muzeów kościelnych, zlokalizowane w zabytkowej kamienicy, budynku, będącym domem zakonnym Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, a znajdującym się przy ul. Mikołajskiej 18, na rogu z ul. św. Krzyża 8.

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na WaweluW
Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu

Muzeum Katedralne imienia Jana Pawła II – prywatna instytucja kultury powstała w 1978 roku. Jest własnością parafii archikatedralnej świętego Stanisława Biskupa Męczennika i świętego Wacława. Siedzibą muzeum jest Dom Katedralny na wzgórzu wawelskim w Krakowie.

Muzeum Ojców Karmelitów w Krakowie na PiaskuW
Muzeum Ojców Karmelitów w Krakowie na Piasku

Muzeum Ojców Karmelitów w Krakowie na Piasku – jedno z krakowskich muzeów kościelnych.

Zbiory Archiwalno-Muzealne Krakowskiego Kościoła Garnizonowego św. AgnieszkiW
Zbiory Archiwalno-Muzealne Krakowskiego Kościoła Garnizonowego św. Agnieszki

Zbiory Archiwalno-Muzealne Krakowskiego Kościoła Garnizonowego św. Agnieszki – placówka muzealna zlokalizowana w Krakowie przy ul. Dietla 30. Zbiory zgromadzone są w czterech salkach. Na zbiory muzealne składają się między innymi:żołnierskie modlitewniki kolekcja orzełków z żołnierskich czapek tablica zdjęta z Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie po przełomie 1989 r. czerwono-złota urna z prochami z Katynia portrety rektorów kościoła, dziekanów generalnych wojska polskiego i biskupów polowych

Muzeum Parafialne w LubartowieW
Muzeum Parafialne w Lubartowie

Muzeum Parafialne w Lubartowie – muzeum położone w Lubartowie. Placówka funkcjonuje przy Bazylice św. Anny.

Muzeum Diecezjalne w ŁomżyW
Muzeum Diecezjalne w Łomży

Muzeum Diecezjalne w Łomży – muzeum z siedzibą w Łomży. Placówka jest jednostka organizacyjną diecezji łomżyńskiej. Jego siedzibą jest rozbudowany na potrzeby ekspozycyjne budynek diecezjalnego domu księży-emerytów przy ul Giełczyńskiej.

Muzeum Archidiecezjalne w PrzemyśluW
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu – muzeum sakralne w Przemyślu, zlokalizowane przy placu Katedralnym w zabytkowym gmachu dawnej szkoły katedralnej z lat 1564-72 oraz w sąsiadującej z nim kamienicy.

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej WoliW
Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli – muzeum z siedzibą w Domu Katechetycznym przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

Muzeum Mitologii SłowiańskiejW
Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Muzeum Mitologii Słowiańskiej – muzeum założone w 2017 roku w Owidzu, w gminie Starogard Gdański. Muzeum poświęcone jest religii i mitologii Słowian – deklaruje się jako pierwsza i jedyna jak dotąd tego typu instytucja w Europie. Otwarcie muzeum nastąpiło 24 czerwca 2017; działa ono na terenie Grodziska Owidz w ramach jego współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym „Wspólna Ziemia”.

Muzeum Parafialne im. Stróżów Bożego Grobu w ChełmieW
Muzeum Parafialne im. Stróżów Bożego Grobu w Chełmie

Muzeum Parafialne im. Stróżów Bożego Grobu w Chełmie – muzeum znajdujące się w Chełmie, w powiecie bocheńskim, w województwie małopolskim i prezentujące eksponaty związane z historią bożogrobców na chełmskim wzgórzu.

Muzeum Parafialne w PaszynieW
Muzeum Parafialne w Paszynie

Muzeum Parafialne w Paszynie, a właściwie Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki – muzeum położone we wsi Paszyn. Placówka funkcjonuje przy tutejszej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Aktualnie stanowi filię Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, ściśle współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach ŚląskichW
Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach Śląskich

Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach Śląskich – muzeum położone w Piekarach Śląskich. Placówka działa w ramach Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w PieniężnieW
Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie – muzeum z siedzibą w Pieniężnie. Placówka jest prowadzona przez księży werbistów, a jego siedzibą są pomieszczenia seminarium zgromadzenia.

Muzeum Archidiecezjalne w PoznaniuW
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące obiekty sztuki sakralnej. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Muzeum wchodzi w skład obiektów i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Muzeum Diecezjalne w RzeszowieW
Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie

Muzeum Diecezjalne to instytucja kościelna założona w 1997 przez biskupa Kazimierza Górnego. Muzeum oficjalnie zostało otwarte 22 września 1998 przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Rzeszowie. Zbiory to dzieła sztuki sakralnej, które wyszły z użycia, jednak ze względu na wiek diecezji większość eksponatów z jej terenu znajduje się w muzeach przemyskim i tarnowskim. Przez pierwsze 17 lat kierował nim ks. Franciszek Dziedzic.

Muzeum Katedralne w RadomiuW
Muzeum Katedralne w Radomiu

Muzeum Katedralne w Radomiu – instytucja kultury diecezji radomskiej z siedzibą w Radomiu, utworzona w 2015 roku. W placówce eksponowane są przedmioty związane z historią radomskiej katedry, innych zabytkowych kościołów Radomia, biskupstwa radomskiego oraz kapłanami-męczennikami z okresu II wojny światowej.

Muzeum Diecezjalne w SandomierzuW
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu – muzeum diecezji sandomierskiej, gromadzące zbiory artefaktów sakralnych i sztukę polską, zlokalizowane w Domu Długosza w Sandomierzu.

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski PołudniowejW
Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi założone przez jezuitów muzeum głównie sztuki sakralnej.

Muzeum Kapliczek w SurażuW
Muzeum Kapliczek w Surażu

Suraskie Muzeum Kapliczek w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu, będące prywatnym przedsięwzięciem Ryszarda Niedzielskiego.

Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej w TrzebnicyW
Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy – muzeum położone w Trzebnicy. Placówka mieści w budynkach Sanktuarium św. Jadwigi

Muzeum Archidiecezjalne we WrocławiuW
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu – muzeum założone w 1898 we Wrocławiu, jedno z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce; gromadzi m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska.

Muzeum Sakralne Katedry ZamojskiejW
Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej

Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej – muzeum z siedzibą w Zamościu. Placówka działa przy parafii katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, a mieści się w dwóch zabytkowych budynkach tuż obok katedry - w domu wikariuszy z I poł. XVII wieku oraz w tzw. "Infułatce".

Centrum Regionalne w ZwoleniuW
Centrum Regionalne w Zwoleniu

Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu – placówka muzealna z siedzibą w Zwoleniu. Centrum działa przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania w ŻninieW
Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania w Żninie

Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania w Żninie – muzeum z siedzibą w Żninie. Placówka działa przy żnińskiej parafii św. Floriana, a jej siedzibą jest dawny dwór biskupi, pochodzący z końca XVIII wieku, wybudowany dla biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego.

Muzeum Parafialne w ŻukowieW
Muzeum Parafialne w Żukowie

Muzeum Parafialne w Żukowie – muzeum z siedzibą w Żukowie. Placówka działa przy tutejszej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny