
Art Stations Foundation – prywatna fundacja założona przez Grażynę Kulczyk w Poznaniu. Fundacja realizuje dwa główne programy: wystawienniczy oraz performatywny. Prezentowane wystawy przeważnie w przestrzeni Galerii Art Stations zainspirowane są zbiorami z prywatnej Kolekcji Grażyny Kulczyk, a ich istotna część oparta jest na innowacyjnych zestawieniach sztuki współczesnej, ilustrujących najnowsze trendy oraz poszukiwania estetyczno-teoretyczne. Dział performatywny realizuje natomiast spektakle i wydarzenia związane z tańcem współczesnym. Siedzibą fundacji jest Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar.

Bismarck-Tunnel – nieistniejąca piwiarnia i restauracja, zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kantaka 2/4, otwarta w styczniu 1875. Lokal urządzono na wzór bardzo popularnej berlińskiej Rastkeller pod Czerwonym Ratuszem.
Centrala do Spraw Grobów Niemieckich w Polsce – niemieckie archiwum nazistowskie działające od października 1939 do maja 1942, podlegające namiestnikowi Kraju Warty, a zlokalizowane w gmachu dawnego kolegium jezuickiego w Poznaniu, przy placu Kolegiackim. Dokumenty Centrali znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – instytucja kultury, działająca od 1984 w Poznaniu. Głównym celem centrum jest inspirowanie profesjonalnej twórczości dla dzieci i młodzieży, promocja nowych wartościowych zjawisk artystycznych, popularyzacja i wspieranie rozwoju nowych metod edukacji kulturalnej młodego pokolenia, dokumentacja i wymiana informacji dotyczących zdarzeń artystycznych, instytucji i osób związanych ze sztuką dla dzieci. Centrum ma swoją siedzibę w Zamku Cesarskim.

Czarownica powołana abo krotka nauka y przestroga z strony czarownic – anonimowa rozprawa z 1639, napisana najprawdopodobniej przez Wojciecha Regulusa, profesora Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Było to pierwsze w Polsce oficjalne dzieło występujące przeciwko pławieniu czarownic, czym odbiegało radykalnie od ówcześnie przyjętych stanowisk.

De re diplomatica libri VI – traktat o średniowiecznych dokumentach opublikowany w 1681 w Paryżu przez francuskiego uczonego benedyktyńskiego – Jeana Mabillona.

Festiwal Outer Spaces – festiwal promujący sztukę w przestrzeni miejskiej, odbywający się w Poznaniu od 2011 i pozostawiający liczne trwałe ślady w substancji architektonicznej i urbanistycznej miasta.

Fotoplastykon w Poznaniu - zabytek techniki, fotoplastykon zlokalizowany w Poznaniu w budynku Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku.

Gigant – nagroda przyznawana corocznie przez poznańską redakcję Gazety Wyborczej za poznański styl pracy.

Gwara poznańska – gwara języka polskiego charakterystyczna dla mieszkańców Poznania i części Poznańskiego. Elementy tożsame z gwarą poznańską, będące w istocie zapożyczeniami z języka niemieckiego, można spotkać na ziemiach byłego zaboru pruskiego.
Hejnał Poznania – jeden z najstarszych hejnałów miejskich; tradycja wygrywania hejnału w Poznaniu pochodzi, co najmniej z czasów renesansu. Melodia oparta jest na tradycji, nie zachował się zapis hejnału z tamtych czasów. Jednakże prosta melodia, oparta na naturalnym trójdźwięku, umożliwia odtworzenie na prostym, bezwentylowym instrumencie: rogu czy trąbce wskazuje na dawne pochodzenie. W 1726 zawieszono działalność trębacza. Od 1749 r. hejnał wygrywano wielokrotnie w ciągu doby, co godzinę od 19 do 6 rano i od 11 do 14. Tradycja wykonywania hejnału trwała do XIX w. Hejnał był odgrywany także po I wojnie światowej aż do 3 września 1939.

Instytut im. Oskara Kolberga – polska placówka naukowo-badawcza zlokalizowana przy ul. Kantaka 4, w centrum Poznania.

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Nazwę wymyślił profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.

Kartoteka procesów o czary – zespół materiałów archiwalnych o pełnej nazwie: Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy SS Wydział Archiwalny – komórka do spraw badań procesów o czary, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Kodeks Raczyńskiego – zabytek dawnego piśmiennictwa znajdujący się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Poznańska Gra Liczbowa Koziołki – gra liczbowa (loteria) organizowana w Poznaniu w latach 1956-1982.

Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny – polska nagroda literacka przyznawana od 1983 roku za najlepszy debiut poetycki roku.

Ośrodek Kulturalny Sołek w Poznaniu znajduje się na Sołaczu przy ul. Pałuckiej 40. Nazwa ośrodka nawiązuje do dzielnicy, w której się znajduje; po staropolsku oznacza „młyn”.

Grupa Plastyków Wielkopolskich „Plastyka” – grupa artystyczna powstała w Poznaniu 1 listopada 1925. Działała do roku 1939.
Polichromia* Zbrodnia o wielu barwach – powieść kryminalna (debiutancka) autorstwa Joanny Jodełki z 2009. W 2010 otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Poznańskie Centrum Dziedzictwa – samorządowa instytucja kultury Miasta Poznania, wpisana do Rejestru Instytucji Kultury Miasta Poznania pod numerem XIV. Głównym celem działalności Centrum jest upowszechnianie, interpretowanie i ochrona dziedzictwa Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Ostrowa Tumskiego oraz Pomnika Historii „Poznań – historyczny zespół miasta". Instytucja ma siedzibę w Bramie Poznania.

Poznańskie Towarzystwo Fotograficzne – stowarzyszenie fotograficzne, istniejące w latach 1945–1993, utworzone na bazie przedwojennego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu, powstałego w 1924 roku.

Pracownia Staromiejska - specjalistyczna jednostka Miastoprojektu w Poznaniu powołana w końcu 1953 celem przeprowadzenia kompleksowej odbudowy poznańskiego Starego Miasta po zniszczeniach II wojny światowej.

Przechadzki po mieście – cykl felietonów autorstwa Marcelego Mottego.
Rogal świętomarciński – rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Rozbrat – nazwa kompleksu budynków mieszczących się przy ul. Kazimierza Pułaskiego na Sołaczu w Poznaniu, zaadaptowanych na społeczne centrum kultury alternatywnej i mieszkania (squatting).

Rura – tradycyjny, regionalny wypiek kuchni poznańskiej.

Rzeźby i instalacje zlokalizowane na terenie Starego Browaru w Poznaniu:

Stary Marych – fikcyjna postać literacka stworzona przez Juliusza Kubla, stanowiąca symbol gwary poznańskiej. W rolę Starego Marycha wcielał się aktor Marian Pogasz. Pierwszy raz słuchacze Polskiego Radia w Poznaniu usłyszeli go 13 lutego 1983 w programie „Blubry Starego Marycha”. Program emitowany był regularnie do 31 grudnia 1999.

Szopka w kościele św. Franciszka Serafickiego – szopka bożonarodzeniowa budowana corocznie w kościele św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu.

W obronie narodowości – broszura autorstwa Róży Luksemburg, opublikowana w Poznaniu w końcu 1900 r., a zainspirowana nasilającym się antypolskim kursem reprezentowanym przez pruskie władze zaborcze (Kulturkampf).

Wołki z Bytynia – para miniaturowych wołków wyrzeźbionych z miedzi odnaleziona wraz z czterema siekierkami w miejscowości Bytyń w 1873 lub 1874. Pozostają w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wschodnioniemiecka Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa 1911 w Poznaniu – wystawa odbywająca się od 15 maja do 30 września 1911 roku w Poznaniu. Założeniem wystawy było pokazanie osiągnięć gospodarczych, społecznych i kulturalnych Niemców na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i Prus Wschodnich.

Wystawa Ogrodnicza – odbywająca się od 14 do 22 września 1907 w Poznaniu, wystawa osiągnięć ogrodnictwa niemieckiego. Terenem wystawowym był ówczesny Ogród Botaniczny – obecny Park Wilsona.

Wystawa rzemiosła polskiego w Poznaniu – wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1850. Była pierwszą w Poznaniu wystawą przemysłową – odbyła się przed Prowincjonalną Wystawą Przemysłową z 1895 i Wystawą Wschodnioniemiecką z 1911, otwierając tym samym tradycje wystawiennicze Poznania.