
Polska na letnich igrzyskach olimpijskich – dokonania polskich sportowców uczestniczących w letnich igrzyskach olimpijskich.

Oficjalnie Polacy biorą udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, od początku ich istnienia, czyli od 1924 roku. Polska jest jednym z dwunastu krajów, które wzięły udział we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich.

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1928 Polska zdobyła swój pierwszy złoty medal olimpijski - w rzucie dyskiem zdobyła go Halina Konopacka.


Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936 w Berlinie reprezentowało 144. sportowców: 127 mężczyzn i 17 kobiet. Był to 4. start reprezentacji Polski na letnich igrzyskach olimpijskich.

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936 – występ kadry sportowców reprezentujących Polskę na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku.

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 w Londynie reprezentowało 37 zawodników. Był to piąty start reprezentacji Polski na letnich igrzyskach olimpijskich.

Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1952 reprezentowało 30 zawodników w 4 dyscyplinach.



Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 reprezentowało 13 zawodników w 4 dyscyplinach.

Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1964 reprezentowało 51 zawodników w 8 dyscyplinach.

Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 reprezentowało 31 zawodników w 6 dyscyplinach.

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 – czterdziestosiedmioosobowa kadra sportowców reprezentujących Polskę na igrzyskach w 1972 roku w Sapporo.


Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 reprezentowało 30 zawodników w 5 dyscyplinach.
Polska Rzeczpospolita Ludowa, podobnie jak większość krajów bloku wschodniego, ze względów ideologicznych zbojkotowała Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984, które odbyły się w Los Angeles.


Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 reprezentowało 33 zawodników w 6 dyscyplinach.


Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 reprezentowało 28 zawodników w 8 dyscyplinach.

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk 20 lipca 1996 szef polskiej misji olimpijskiej Eugeniusz Pietrasik wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski, a po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.


Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 reprezentowało 27 sportowców. Polacy startowali w 9 dyscyplinach olimpijskich. Chorążym polskiej ekipy podczas ceremonii otwarcia był łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek.

Na XXVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach Polska wysłała ekipę narodową liczącą 202 zawodników, z tego 139 mężczyzn i 63 kobiet.

Polska reprezentacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 w Turynie liczyła 46 sportowców, w tym 30 mężczyzn i 16 kobiet. Reprezentacja Polski miała swoich przedstawicieli w 11 spośród wszystkich 15 sportów, a medale zdobywała w 2 dyscyplinach. Polacy wywalczyli łącznie 2 medale. Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 29 punktów, co jest drugim wynikiem w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Ponadto po raz pierwszy w historii startów Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich zdobyła ona medale w dwóch różnych dyscyplinach. Pierwszy raz chorążym polskiej reprezentacji została kobieta. Początkowo miała nim być snowboardzistka Jagna Marczułajtis, dla której były to drugie igrzyska, ale ze względu na przeziębienie zrezygnowała z uczestnictwa, a jej miejsce zajęła inna przedstawicielka snowboardingu – Paulina Ligocka, dla której był to debiut na igrzyskach. Chorążym podczas ceremonii zamknięcia igrzysk był biathlonista Tomasz Sikora, dla którego były to czwarte igrzyska. Także po raz czwarty na igrzyskach startowali biathlonista Wiesław Ziemianin i panczenista Paweł Zygmunt.

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników. Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

Polska reprezentacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 w Vancouver liczyła 47 sportowców, w tym 26 mężczyzn i 21 kobiet. Reprezentacja Polski miała swoich przedstawicieli w 11 spośród wszystkich 15 sportów, a medale zdobywała w 3 dyscyplinach. Polacy wywalczyli łącznie 6 medali. Był to najlepszy występ Polaków w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Chorążym na ceremonii otwarcia był panczenista Konrad Niedźwiedzki, dla którego były to drugie igrzyska, zaś na ceremonii zamknięcia również przedstawicielka łyżwiarstwa szybkiego Katarzyna Bachleda-Curuś, która na igrzyskach wystąpiła po raz trzeci. Piąty raz na igrzyskach startował biathlonista Tomasz Sikora. Najliczniej reprezentowanymi związkami sportowymi były Polski Związek Narciarski i Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, które wystawiły po 13 sportowców.

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 reprezentowało 218 sportowców. 7 lipca 2012 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie ogłoszony został ostateczny skład drużyny siatkarzy. Chorążym ekipy została jako pierwsza Polka w historii startów na letnich igrzyskach olimpijskich tenisistka Agnieszka Radwańska, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełniła Marzena Koszewska. Był to dwudziesty start Polski na letnich igrzyskach olimpijskich.

Polska reprezentacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 w Soczi liczyła 59 sportowców i jednego zawodnika rezerwowego, w tym 35 (+1) mężczyzn i 24 kobiet. Reprezentacja Polski miała swoich przedstawicieli w 11 spośród wszystkich 15 dyscyplin. Pierwotnie zawodników miało być 56, jednak skład reprezentacji poszerzyli Joanna Zając, Jan Antolec oraz Paweł Klisz. Chorążym reprezentacji był bobsleista Dawid Kupczyk, który w powołanej polskiej ekipie był najstarszym zawodnikiem wśród reprezentantów Polski oraz najbardziej doświadczonym olimpijczykiem, jako że olimpiada w Soczi była jego piątymi igrzyskami w karierze.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – dokonania polskich sportowców uczestniczących w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w Brazylii.

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – 62-osobowa reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 – reprezentacja Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 rozegranych w dniach 23 lipca–8 sierpnia 2021 roku w Tokio.

Lista chorążych reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich – lista zawodników i zawodniczek reprezentacji Polski, którzy podczas ceremonii otwarcia nowożytnych igrzysk olimpijskich nieśli flagę Polski.