Aharon AmirW
Aharon Amir

Aharon Amir, – izraelski pisarz, poeta, tłumacz i wydawca, jeden z założycieli tzw. ruchu kananejskiego.

Mosze ArensW
Mosze Arens

Mosze Arens (hebr. משה ארנס, ang. Moshe Arens, ur. 27 grudnia 1925 w Kownie, zm. 7 stycznia 2019 w Sawjonie) − izraelski naukowiec, polityk i dyplomata, profesor aeronautyki. W latach 1988–1990 minister spraw zagranicznych, w latach 1983–1984, 1990–1992 oraz w 1999 minister obrony, w latach 1984–1987 oraz w 1988 minister bez teki. W latach 1982–1983 ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, w latach 1973–1982, 1984–1992 oraz 1999–2003 poseł do Knesetu z listy Likudu.

Re’uwen BarkatW
Re’uwen Barkat

Re’uwen Barkat – izraelski prawnik, działacz społeczny, dziennikarz, dyplomata i polityk, w 1961 ambasador w Norwegii, w latach 1965–1972 poseł do Knesetu, w latach 1969–1972 jego przewodniczący.

Fanja BaronW
Fanja Baron

Fanja Anisimowna Baron, – rosyjska anarchistka oraz rewolucjonistka.

Bernard BerensonW
Bernard Berenson

Bernard Berenson, właśc. Bernhard Walwrożeński - amerykański historyk sztuki specjalizujący się w renesansie.

Aleksander BerkmanW
Aleksander Berkman

Aleksander Berkman – rosyjski pisarz oraz działacz anarchistyczny.

Chaim z WołożynaW
Chaim z Wołożyna

Chaim z Wołożyna – litewski rabin, talmudysta, jeden z głównych ideologów mitnagdim. Uchodzi za najważniejszego ucznia Gaona wileńskiego – Eliasza ben Salomona Zalmana, czołowego ideologa ruchu mitnagdim – przeciwników chasydyzmu.

Sara DoronW
Sara Doron

Sara Doron – izraelska działaczka społeczna i polityk, w latach 1983–1984 minister bez teki, w latach 1977–1992 poseł do Knesetu z listy Likudu.

Eliezer ben JehudaW
Eliezer ben Jehuda

Eliezer ben Jehuda – żydowski językoznawca, pisarz, działacz syjonistyczny, twórca współczesnego języka hebrajskiego.

Łazar EpsztajnW
Łazar Epsztajn

Łazar Epsztajn – litewski lekarz i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, poseł na Sejm Republiki Litewskiej (1926–1927).

Ozer FinkelsztajnW
Ozer Finkelsztajn

Ozer Finkelsztajn – litewski działacz społeczny i polityk żydowskiego pochodzenia, poseł do Sejmu Ustawodawczego (1920–1922) oraz Sejmu II i III kadencji (1923–1927).

Naftali FriedmanW
Naftali Friedman

Naftali Friedman, w niektórych źródłach Nat(h)an Friedman (lit. Naftalis Fridmanas; – litewski adwokat, samorządowiec, działacz mniejszości żydowskiej na Litwie, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.

Bernard FriedmanW
Bernard Friedman

Bernard Friedman – litewski adwokat i sędzia, dziennikarz, działacz mniejszości żydowskiej na Litwie, minister ds. żydowskich (1923).

Jakub GensW
Jakub Gens

Jakub Gens – litewski lekarz i wojskowy, nauczyciel żydowskiego pochodzenia, dyrektor szpitala żydowskiego w wileńskim getcie, szef jego policji oraz przewodniczący lokalnego Judenratu.

Ja’akow GeriW
Ja’akow Geri

Ja’akow Geri, również Jack Gering – izraelski prawnik, przedsiębiorca i polityk, w latach 1950–1951 minister handlu i przemysłu.

Emma GoldmanW
Emma Goldman

Emma Goldman – anarchistyczna działaczka polityczna, aktywistka, mówczyni i pisarka. Odegrała kluczową rolę w rozwoju anarchistycznej filozofii politycznej w Ameryce Północnej i Europie w pierwszej połowie XX wieku.

Nachum GoldmannW
Nachum Goldmann

Nachum Goldmann, Nahum Goldmann – litewski prawnik i filozof pochodzenia żydowskiego, założyciel i długoletni prezes Światowego Kongresu Żydów. W latach 1956–1968 prezydent Światowej Organizacji Syjonistycznej.

Laurence HarveyW
Laurence Harvey

Laurence Harvey; właściwie Zvi Mosheh Skikne – brytyjski aktor występujący również w Stanach Zjednoczonych; urodzony w rodzinie litewskich Żydów. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Miejsce na górze.

Aaron KlugW
Aaron Klug

Aaron Klug – brytyjski chemik i biofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1982 za rozwinięcie techniki krystalograficznej mikroskopii elektronowej i analizę struktury kompleksów białek i kwasów nukleinowych.

Isaak LewitanW
Isaak Lewitan

Isaak Iljicz Lewitan – malarz-pejzażysta rosyjski pochodzenia żydowskiego.

Mosze Lejb LilienblumW
Mosze Lejb Lilienblum

Mosze Lejb Lilienblum, hebr. משה לייב ליליינבלום – litewski pisarz i nauczyciel żydowskiego pochodzenia, członek ruchu syjonistycznego, lider organizacji Chowewej Syjon w Imperium Rosyjskim.

Oskar MinkowskiW
Oskar Minkowski

Oskar Minkowski – niemiecki lekarz, mający korzenie żydowskie i polskie.

Josif PiatnickiW
Josif Piatnicki

Josif Piatnicki, Osip Piatnicki ros. Иосиф Аронович Пятницкий, wł. Josif Tarszys, ros. Иосиф Орионович Таршис – rosyjski rewolucjonista, działacz bolszewicki, zastępca członka (1920-21) Komitetu Centralnego RKP(b), członek KC WKP(b) (1927-1937), jeden z czołowych działaczy i najważniejszych funkcjonariuszy aparatu Kominternu: m.in. kierownik Wydziału Łączności Międzynarodowej, członek Sekretariatu Komitetu Wykonawczego Kominternu (1922-1937) i sekretarz KW (1923-1935).

Clara RockmoreW
Clara Rockmore

Clara Rockmore – rosyjsko-amerykańska skrzypaczka i thereministka pochodzenia litewsko-żydowskiego. Jest powszechnie uważana za najwybitniejszą thereministkę w historii.

Boris SchatzW
Boris Schatz

Boris Schatz – żydowski malarz i rzeźbiarz, fundator Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł Besaleela w Jerozolimie. Tematyką jego prac, w większości inspirowanych Biblią, było narodowe odrodzenie Żydów.

Lasar SegallW
Lasar Segall

Lasar Segall – brazylijski malarz, grafik i rzeźbiarz rosyjskiego pochodzenia.

Aleksander SilbernikW
Aleksander Silbernik

Aleksander Sender Silbernik – polsko-litewski kupiec i esperantysta narodowości żydowskiej, pochodzący z Kowna, ojciec Klary i teść Ludwika Zamenhofa. Fundator pierwszego podręcznika języka esperanto Unua Libro (1887). Pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.

Jakow SmuszkiewiczW
Jakow Smuszkiewicz

Jakow Władimirowicz Smuszkiewicz – radziecki dowódca wojskowy, generał porucznik lotnictwa, Generalny Inspektor Sił Powietrznych, dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego.

Kałmanis SzurasW
Kałmanis Szuras

Kałmanis Mauszowicz Szuras, Kałman Mouszowicz Szur – radziecki wojskowy, gefrajter, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Dawid WolffsohnW
Dawid Wolffsohn

Dawid Wolffsohn – przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia, członek ruchu syjonistycznego. Drugi prezydent Światowej Organizacji Syjonistycznej.

Eliasz ben Salomon ZalmanW
Eliasz ben Salomon Zalman

Eliasz ben Salomon Zalman zwany Gaonem z Wilna, matematyk, rabin, interpretator Talmudu, znawca kabały.

Klara ZamenhofW
Klara Zamenhof

Klara (Kejla) Zamenhof, z domu Silbernik – polska esperantystka, żona Ludwika Zamenhofa.

Emanuelis ZingerisW
Emanuelis Zingeris

Emanuelis Zingeris – litewski polityk i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, filolog, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.