Abo z TbilisiW
Abo z Tbilisi

Abo z Tbilisi – męczennik, święty Kościoła prawosławnego. Urodził się w Bagdadzie. Był Arabem i wyznawcą islamu. Od młodości zajmował się produkcją wonności i maści. W wieku osiemnastu lat został przyjęty na służbę do księcia gruzińskiego. Wkrótce po przybyciu do Gruzji zapałał miłością do Chrystusa. Nawrócony na wiarę chrześcijańską lękał się przyznać do tego w obawie przed muzułmanami, pod panowaniem których znajdowała się wówczas Gruzja. Gdy pod wpływem prześladowań zmuszony był opuścić kraj, udał się na północ od Morza Kaspijskiego i przez pewien czas mieszkał w Abchazji. Tam też przyjął chrzest. W 782 r. powrócił do Tbilisi. Kilka lat później Abo został oskarżony i osadzony w więzieniu za to, że wyznaje chrześcijaństwo. Postawiony przed sądem muzułmańskim pod zarzutem odstępstwa od islamu, przyznał się do swej wiary. 6 stycznia 786 r., w dzień Chrztu Pańskiego, ścięto go mieczem, a jego ciało spalono. Prochy męczennika wrzucono do rzeki Kury. Wierni uznali Abo za świętego zaraz po jego śmierci. Modlitwy kierowane pod jego adresem były wysłuchiwane, zaczęły też mieć miejsce cudowne zdarzenia związane z jego osobą. Jeszcze za rządów katolikosa Samuela III, w 794 r., zaliczono go do grona męczenników za wiarę chrześcijańską. Kult świętego ogranicza się do terenów Gruzji. Cerkiew prawosławna wspomina tego świętego dnia 8 stycznia.

Herbert BackeW
Herbert Backe

Herbert Ernst Backe – minister III Rzeszy do spraw Wyżywienia i Gospodarki Rolnej oraz SS-Obergruppenführer.

Roman BagrationW
Roman Bagration

Roman (Rewaz) Iwanowicz Bagration (1778–1834) – książę (kniaź), generał Imperium Rosyjskiego pochodzenia gruzińskiego, brat Piotra Bagrationa, rosyjski dowódca wojskowy okresu wojen napoleońskich.

Giorgi BaramidzeW
Giorgi Baramidze

Giorgi Baramidze – gruziński polityk, deputowany Parlamentu Gruzji, minister spraw wewnętrznych (2003–2004), minister obrony (2004), od 2004 minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, od 2006 wicepremier.

Rəşid BehbudovW
Rəşid Behbudov

Rəşid Məcid oğlu Behbudov – piosenkarz i aktor azerski.

Aleksiej BrusiłowW
Aleksiej Brusiłow

Aleksiej Aleksiejewicz Brusiłow – rosyjski generał kawalerii i generał-adiutant, od 1919 w Armii Czerwonej.

Paata BurczuladzeW
Paata Burczuladze

Paata Burczuladze – gruziński śpiewak (bas) i polityk, lider partii Państwo dla Ludzi.

Zaza BurczuladzeW
Zaza Burczuladze

Zaza Burczuladze – pisarz, dramaturg, tłumacz, dziennikarz, publicysta i aktor gruziński.

Nikołaj CzeriepninW
Nikołaj Czeriepnin

Nikołaj Nikołajewicz Czeriepnin – rosyjski kompozytor, dyrygent i pedagog.

Jakow DżugaszwiliW
Jakow Dżugaszwili

Jakow Iosifowicz Dżugaszwili – radziecki wojskowy, Gruzin, syn Józefa Stalina.

Zwiad GamsachurdiaW
Zwiad Gamsachurdia

Zwiad Gamsachurdia – gruziński polityk, pierwszy wybrany w wolnych wyborach prezydent Gruzji.

Mychajło HruszewskiW
Mychajło Hruszewski

Mychajło Hruszewski – ukraiński historyk i polityk. Przewodniczący Ukraińskiej Centralnej Rady, którego funkcja od 22 stycznia 1918 odpowiadała głowie państwa Ukraińskiej Republiki Ludowej. Długoletni (1897–1913) przewodniczący Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki we Lwowie, członek Towarzystwa Historycznego we Lwowie, wolnomularz.

Nana IoselianiW
Nana Ioseliani

Nana Ioseliani, gruz. ნანა იოსელიანი – gruzińska szachistka, dwukrotna wicemistrzyni świata, arcymistrzyni od 1980 roku, posiadaczka męskiego tytułu mistrza międzynarodowego.

Otar IoselianiW
Otar Ioseliani

Otar Ioseliani, gruz. ოთარ იოსელიანი – gruziński reżyser, scenarzysta, montażysta i aktor filmowy zamieszkały we Francji.

Aleksandr IvaškevitšW
Aleksandr Ivaškevitš

Aleksandr Ivaškevitš – radziecki i estoński aktor filmowy i teatralny. Zagrał m.in. główną rolę w filmie Jarosław - książę Rusi (2009).

Piotr IwaszkiewiczW
Piotr Iwaszkiewicz

Piotr Iwaszkiewicz – polski filolog klasyczny i dyplomata, ambasador RP w Uzbekistanie (2015–2020).

Michaił KałatozowW
Michaił Kałatozow

Michaił Konstantinowicz Kałatozow, ros. Михаил Константинович Калатозов, właśc. Micheil Konstantines dze Kalatoziszwili, gruz. მიხეილ კონსტანტინეს ძე კალატოზიშვილი – radziecki reżyser, scenarzysta i operator filmowy pochodzenia gruzińskiego, twórca nagrodzonego Złotą Palmą na 11. MFF w Cannes filmu Lecą żurawie (1957).

Wachtang KikabidzeW
Wachtang Kikabidze

Wachtang "Buba" Kikabidze, gruz. ვახტანგ "ბუბა" კიკაბიძე, ros. Вахтанг Константинович Кикабидзе – gruziński artysta estradowy, aktor, piosenkarz, autor piosenek, scenarzysta i pisarz.

Giorgi LacabidzeW
Giorgi Lacabidze

Giorgi Lacabidze − uhonorowany międzynarodowymi nagrodami gruziński kompozytor, pianista i profesor. Uznanie zdobył głównie dzięki nagraniom muzyki Chopina i Liszta. Lacabidze, jako jeden z najmłodszych pianistów na świecie, wystąpił i nagrał na żywo 24 Etiudy i 24 Preludia Chopina, jak również 12 Etiud Transcendentalnych Franciszka Liszta i 12 Preludiów Claude Debussy'ego.

Berthold LubetkinW
Berthold Lubetkin

Berthold Lubetkin – brytyjski architekt pochodzenia rosyjskiego, uznawany za najwybitniejszego brytyjskiego przedstawiciela modernizmu przed II wojną światową.

Mariusz MaszkiewiczW
Mariusz Maszkiewicz

Mariusz Maszkiewicz – polski socjolog, dyplomata, publicysta, działacz społeczny i gospodarczy. Ambasador RP w Białorusi (1998–2002) i Gruzji.

Hanna MelnyczenkoW
Hanna Melnyczenko

Hanna Anatolijiwna Melnyczenko – ukraińska lekkoatletka, wieloboistka, mistrzyni świata (2013), brązowa medalistka uniwersjady (2007), uczestniczka igrzysk olimpijskich.

Anastas MikojanW
Anastas Mikojan

Anastas Iwanowicz Mikojan – radziecki polityk, Bohater Pracy Socjalistycznej (1943), brat Artioma Mikojana. Z pochodzenia Ormianin.

Sergo OrdżonikidzeW
Sergo Ordżonikidze

Sergo Ordżonikidze; właśc. Grigorij Konstantynowicz Ordżonikidze; gruz. გრიგოლ (სერგო) ორჯონიკიძე – Grigol (Sergo) Ordżonikidze; ros. Григорий Константинович Орджоникидзе – sowiecki działacz partyjny i państwowy, 1912-1917 członek Komitetu Centralnego SDPRR(b), 1921-1927 członek Komitetu Centralnego RKP(b) i WKP(b), 1927-1930 przewodniczący Centralnej Komisji Kontroli WKP(b), 1930-37 członek KC i członek Biura Politycznego KC WKP(b), komisarz ludowy przemysłu ciężkiego ZSRR.

Grzegorz (Peradze)W
Grzegorz (Peradze)

Grzegorz, imię świeckie Grigol Peradze, gruz. გრიგოლ ფერაძე, cs. Prepodobnomuczenik Grigorij Peradze; – gruziński duchowny, święty mnich i męczennik prawosławny. Większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Niemczech i w Polsce, do której przybył na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Dionizego (Waledyńskiego); wykładowca Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1933–1939, specjalista w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego, poliglota.

Tigran PetrosjanW
Tigran Petrosjan

Tigran Wartani Petrosjan, orm. Տիգրան Վարդանի Պետրոսյան, ros. Тигран Вартанович Петросян – ormiański szachista reprezentujący ZSRR, dziewiąty mistrz świata w szachach.

Waża PszawelaW
Waża Pszawela

Waża Pszawela, właśc. Luka Razikaszwili,, pisarz gruziński. Autor 36 epickich poematów z życia górali Pszawii, opartych na legendach i mitologii gruzińskiej, m.in. Aluda Ketelauri ['Aluda Ketelauri'] (1888), Gwelis mczameli ['zjadacz żmij'] (1901) oraz na wydarzeniach historycznych. Tworzył liczne liryki osobiste i miłosne, sztukę Mokwetili ['wyrzutek'] (1894), opowiadania z życia wsi, prace etnograficzne. Większość utworów w dialekcie pszawskim. Polskie przekłady jego twórczości znajdują się w Antologii poezji gruzińskiej (1961) i Poezji gruzińskiej (1985). Uczniami i następcami Pszaweli byli pisarz Grigol Robakidze i poeta Galaktion Tabidze.

Sandra RoelofsW
Sandra Roelofs

Sandra Elisabeth Roelofs, gruz. სანდრა რულოფსი – holenderska filolog i działaczka społeczna, żona Micheila Saakaszwilego, od 2004 do 2013 pierwsza dama Gruzji.

Micheil SaakaszwiliW
Micheil Saakaszwili

Micheil Saakaszwili – gruziński i ukraiński polityk, adwokat, prezydent Gruzji od 25 stycznia 2004 do 25 listopada 2007 oraz ponownie od 20 stycznia 2008 do 17 listopada 2013. Od 15 sierpnia 2014 poszukiwany gruzińskim listem gończym, w latach 2015–2017 oraz ponownie od roku 2019 także obywatel ukraiński.

Eduard SzewardnadzeW
Eduard Szewardnadze

Eduard Szewardnadze – radziecki i gruziński polityk, minister spraw zagranicznych ZSRR od 2 lipca 1985 do 20 grudnia 1990 oraz od 19 listopada do 25 grudnia 1991, prezydent Gruzji od 26 listopada 1995 do 23 listopada 2003.

Giorgi UgulawaW
Giorgi Ugulawa

Giorgi (Gigi) Ugulawa – gruziński polityk i dziennikarz, burmistrz Tbilisi w latach 2005-2013.

Zurab ŻwaniaW
Zurab Żwania

Zurab Żwania – polityk gruziński, premier Gruzji, przewodniczący gruzińskiego parlamentu.