
Kondotier – dowódca oddziałów wojsk najemnych w okresie od XIV do XVI wieku, w służbie miast lub dworów książęcych, który na własny rachunek werbował ludzi do swojego oddziału.

Alberico da Barbiano – był pierwszym włoskim kondotierem, oraz dowódcą kompanii San Giorgio.

Alfons d’Este – książę Ferrary podczas wojen Ligi z Cambrai.

Alfons d’Este – książę Ferrary i Modeny w latach 1559–1597. Był najstarszym synem Herkulesa II d’Este i Renaty Walezjuszki.

Muzio Attendolo – włoski kondotier i założyciel dynastii Sforzów, gonfaloniere papieski.

Jakub Boncompagni właśc. Giacomo Boncompagni – włoski kondotier, książę Sory w latach 1579-1612, syn papieża Grzegorza XIII.

Cezar Borgia właśc. Cesare Borgia – syn kardynała Rodrigo de Borgii, kardynał w latach 1493–1498, później włoski polityk i kondotier.

Jan Borgia właśc. Juan (Giovanni) de Candia Borgia – książę Gandii, syn papieża Aleksandra VI i jego kochanki Vanozzy Cattanei. Jego braćmi byli: słynny kondotier Cezar Borgia oraz Jofré Borgia, zaś siostrą Lukrecja Borgia.

Bonifacio Cane, zwany Facino Cane – kondotier włoski.

Bartolomeo Colleoni – kondotier włoski w służbie Mediolanu i Wenecji.

Sampièro d’Ornano , zwany także Sampièro di Bastelica – szlachcic korsykański, był bojownikiem o niepodległość Korsyki w walkach z Republiką Genui.

Giovanni Delfino lub Giovanni Dolfin – doża Wenecji od 1356 do 1361.

Andrea Doria – włoski dowódca floty, admirał floty, polityk genueński, wierny stronnik cesarza Karola V, któremu w zamian za opiekę nad Genuą oddał w służbie najsilniejszą flotę w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Piotr Alojzy Farnese, wł. Pier Luigi Farnese – włoski kondotier, książę Parmy i Piacenzy w latach 1545-1547. Syn papieża, Pawła III.

Andrea Fortebraccio, także Braccio da Montone − włoski kondotier.

Franciszek I Gonzaga – szlachcic włoski, czwarty Kapitan Ludu, faktyczny władca Mantui.

Fryderyk I Gonzaga – kondotier, markiz Mantui od 1478 roku z rodu Gonzagów.

Fryderyk II Gonzaga, właściwie: Federico II Gonzaga – władca włoskiego miasta Mantua w latach 1519-1540, od 1536 także markiz Montferratu.

Gattamelata – włoski kondotier, od 1424 w wojskach Florencji, od 1427 w służbie papieskiej, a od 1434 – w służbie Wenecji. Był jednym z najsłynniejszych najemnych dowódców wojskowych późnego średniowiecza i znanym mecenasem sztuki.

Gianfrancesco (I) Gonzaga, także Jan Franciszek Gonzaga – władca Mantui od 1407 do 1444, do 1433 tytułujący się jako kapitan ludu (lord), następnie jako markiz, gonfaloniere papieski. Był także kondotierem.

Franciszek II Gonzaga – kondotier, markiz Mantui od 1484 roku z rodu Gonzagów.

Ludwik III Gonzaga – markiz Mantui od 1444 roku z rodu Gonzagów.
Ferrante Gonzaga – włoski kondotier, hrabia Guastalli i wicekról Mediolanu.

Guidobaldo II della Rovere – książę Urbino i Gubbio, kondotier, gubernator (dowódca) armii Republiki Weneckiej, a następnie z nadania papieża gubernator Fano, kapitan generalny Świętego Kościoła Rzymskiego i prefekt Rzymu.

Malatesta da Verucchio – włoski polityk, szlachcic i kondotier, założyciel rodu Malatesta, panującego w Rimini.

Sigismondo Pandolfo Malatesta – włoski kondotier zwany wilkiem z Rimini, syn Pandolfa III Malatesty i jego kochanki Antonii di Giacomino dei Barignano. Od 1432 był panem Rimini i Fano z dynastii Malatesta, podczas gdy jego brat Domenico Malatesta był panem Ceseny.

Federico III da Montefeltro lub też Frederico di Montefeltro, władca Urbino od roku 1444 do śmierci z dynastii Montefeltro był jednym z najbardziej wyróżniających się kondotierów włoskiego renesansu, gonfaloniere papieski.

Niccolò Piccinino – włoski kondotier, odegrał ważną rolę w wojnach Mediolanu przeciwko papieżowi Eugeniuszowi IV, Florencji i Wenecji.

Jan della Rovere, właśc. Giovanni della Rovere – włoski kondotier i prefekt Rzymu. Hrabia Sory i Arce; bratanek i protegowany Sykstusa IV.

Filippo di Piero Strozzi, fr. Philippe Strozzi d'Épernay, był włoskim kondotierem, członkiem florentyńskiej rodziny Strozzich. Walczył na wielu frontach, głównie dla Francji.
Bernard Szumborski, niem. Bernard von Zinnenberg – morawski rycerz, jeden z dowódców wojsk najemnych w służbie zakonu krzyżackiego podczas prowadzonej przeciwko Polsce wojny trzynastoletniej.

Angelo Tartaglia – włoski kondotier.