
Kepler – teleskop kosmiczny agencji NASA poszukujący ziemiopodobnych planet pozasłonecznych. Został umieszczony na orbicie wokółsłonecznej 7 marca 2009 roku, w ramach 10. misji programu Discovery. Ma aperturę 0,95 m, masę 1052,4 kilogramów w momencie startu i jest wyposażony w największą matrycę CCD do tej pory wyniesioną w kosmos, posiadającą 95 megapikseli. Po przedłużeniu misji, jego obserwacje potrwać miały co najmniej do roku 2016. Poważna awaria wymusiła przeformułowanie programu badań; teleskop Kepler realizował jednak misję „K2”, a jego działanie zakończono ostatecznie pod koniec 2018 roku. Dzięki misji odkryto ponad 2300 planet pozasłonecznych.

Kepler-4b – planeta pozasłoneczna typu gorący neptun, znajdująca się w gwiazdozbiorze Smoka w odległości około 1800 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2010 roku przez sondę Kepler.

Kepler-5b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Została odkryta w 2010 roku przez sondę Kepler.

Kepler-6b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w konstelacji Smoka. Została odkryta w 2010 roku przez sondę Kepler.

Kepler-7b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lutni. Została odkryta w 2010 przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Kepler-8b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lutni w odległości około 4340 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2010 roku przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Kepler-10 – gwiazda typu widmowego G w gwiazdozbiorze Smoka, położona 560 lat świetlnych od Ziemi. Jej wiek szacowany jest na 11,9 miliarda lat. Gwiazda posiada ok. 90% M☉ i ok. 105% R☉.

Kepler-10b – planeta pozasłoneczna znaleziona w ramach programu Kepler, pierwsza planeta skalista znaleziona przez tego satelitę. Planeta obiega gwiazdę Kepler-10 położoną w gwiazdozbiorze Smoka, odległą o 173 parseków od Ziemi. Jest to pierwsza odkryta planeta układu Kepler-10.

Kepler-10c – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 564 (±88) lat świetlnych. Orbituje wokół gwiazdy Kepler-10 w gwiazdozbiorze Smoka, jest planetą skalistą typu superziemia. Została odkryta w 2011 roku i jest drugą, po Kepler-10b, planetą w tym układzie. Jest to najcięższa znana superziemia.

Kepler-11 – żółty karzeł należący do typu widmowego G znajdujący się około 2000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. 2 lutego 2011 ogłoszono odkrycie przy użyciu Teleskopu Keplera, w którego polu widzenia znajduje się Kepler-11, sześciu planet orbitujących wokół gwiazdy. Wszystkie z nich są większe niż Ziemia i znajdują się na bardzo małych orbitach.

Kepler-16b – planeta pozasłoneczna odkryta w 2011 roku, pierwsza potwierdzona planeta obiegająca gwiazdę podwójną. Planeta znajduje się w odległości 200 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy tego układu okrążają się wzajemnie w ciągu 41 dni, a planeta okrąża ich wspólny środek ciężkości co prawie 229 dni. Planeta została odkryta metodą tranzytową.

Kepler-19c – prawdopodobna planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy Kepler-19, której istnienie podejrzewa się ze względu na nieregularności w ruchu odkrytej wcześniej planety Kepler-19b, przypuszczalnie wywołane wpływem grawitacji niezaobserwowanej bezpośrednio planety.

Kepler-20 – gwiazda typ widmowego G, oddalona o około 950 lat świetlnych od Ziemi, położona w gwiazdozbiorze Lutni. Jest nieznacznie mniejsza i lżejsza od Słońca. Posiada układ planetarny składający się z pięciu planet. Jest to pierwszy znany układ pozasłoneczny, w skład którego wchodzą planety podobne rozmiarami do Ziemi, orbitujące wokół gwiazdy podobnej do Słońca; jednak planety te – Kepler-20e i Kepler-20f – znajdują się poza ekosferą, a temperatury ich powierzchni szacowane są odpowiednio na 760 i 427 °C. Odkrycia układu dokonano dzięki Teleskopowi Kosmicznemu Keplera.

Kepler-22 – żółty karzeł typu widmowego G znajdujący się w odległości około 620 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. 5 grudnia 2011 roku ogłoszono odkrycie przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Keplera, w którego polu widzenia znajduje się Kepler-22, pierwszej planety (Kepler-22b) znajdującej się w ekosferze gwiazdy.

Kepler-22b – planeta pozasłoneczna odkryta przez Kosmiczny Teleskop Keplera (TKK) znajdująca się w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca. Planeta ma średnicę 2,4 razy większą od średnicy Ziemi i znajduje się ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Łabędzia. Jej masa ani gęstość nie są znane, nie jest zatem wiadome, czy przypomina ona budową skalistą Ziemię. Obiega gwiazdę Kepler-22 w czasie 290 dni.

Kepler-42 – pozasłoneczny układ planetarny odkryty w ramach misji Kepler przez astronomów z California Institute of Technology. Planety krążą wokół czerwonego karła; gwiazdy tego rodzaju są najczęściej występującym rodzajem gwiazd w Galaktyce. Jest to pierwszy znany układ planetarny, w którym wszystkie zaobserwowane planety mają rozmiary mniejsze od Ziemi. We wcześniejszym oznaczeniu skrót KOI oznacza Kepler Object of Interest.

Kepler-47 – gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze Łabędzia. Według pomiarów sondy Gaia z 2018 roku znajduje się w odległości ok. 3400 lat świetlnych od Słońca. Jest to gwiazda zmienna zaćmieniowa, która ma układ planetarny, składający się z trzech znanych planet pozasłonecznych, odkrytych przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Kepler-62 – układ planetarny składający się z pięciu znanych planet odkryty w 2013 przez Kosmiczny Teleskop Keplera; gwiazdę centralną układu stanowi pomarańczowy karzeł. Układ położony jest w gwiazdozbiorze Lutni i oddalony jest o 1200 lat świetlnych od Ziemi.

Kepler-62e – planeta pozasłoneczna zaliczana do typu superziem, krążąca wokół gwiazdy Kepler-62. Znajduje się około 1200 lat św. od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni. Planetę tę odkryto metodą tranzytową. Kepler-62e jest najprawdopodobniej ziemiopodobną planetą skalistą umiejscowioną w ekosferze, co oznacza, że na jej powierzchni może występować woda w stanie ciekłym. Indeks podobieństwa do Ziemi (ESI) dla tej planety wynosi 0,83.

Kepler-62f – planeta pozasłoneczna zaliczana do typu superziem, o promieniu 1,4 razy większym od promienia Ziemi. Krąży na orbicie wokół gwiazdy Kepler-62 i jest najdalszą z pięciu znanych planet tego systemu. Kepler-62f znajduje się około 1200 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni. Istnienie tej planety stwierdzono za pomocą metody tranzytu dzięki danym z Kosmicznego Teleskopu Keplera. Kepler-62f jest najprawdopodobniej planetą krążącą w ekosferze gwiazdy, a jej indeks ESI wynosi 0,67.

Kepler-78b – planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy Kepler-78. Planeta jest trochę większa od Ziemi i obiega swą gwiazdę w ciągu 8,5 godziny.

Kepler-186f – planeta pozasłoneczna typu ziemskiego, o promieniu 1,11 razy większym od promienia Ziemi. Krąży po orbicie wokół czerwonego karła o oznaczeniu Kepler-186 i jest najdalszą z pięciu znanych planet tego systemu. Jej orbita przebiega wewnątrz ekosfery tej gwiazdy, co pozwala na istnienie na powierzchni ciekłej wody. W chwili odkrycia była to najbardziej przypominająca Ziemię planeta krążąca w ekosferze gwiazdy.

Kepler-223 – pozasłoneczny układ planetarny odkryty w ramach misji Kepler. Według analiz system składa się z czterech planet. Początkowe analizy sugerowały, że Kepler-223 jest pierwszym znanym systemem planetarnym, w którym dwie planety znajdują się na jednej orbicie.

Kepler-296f – planeta pozasłoneczna zaliczana do typu superziemi, o promieniu 1,8 razy większym od promienia Ziemi. Krąży wokół gwiazdy Kepler-296 położonej w gwiazdozbiorze Smoka i jest najdalszą z pięciu znanych planet tego systemu. Istnienie tej planety stwierdzono za pomocą metody tranzytu dzięki danym z Kosmicznego Teleskopu Keplera.

Kepler-452b – planeta pozasłoneczna w układzie planetarnym gwiazdy typu widmowego G Kepler-452 w gwiazdozbiorze Łabędzia; jest planetą ziemiopodobną.

Kepler-1649c – planeta pozasłoneczna typu ziemskiego, o promieniu 1,06 razy większym od promienia Ziemi. Krąży po orbicie wokół czerwonego karła o oznaczeniu Kepler-1649 oddalonej od Ziemi o około 300 lat świetlnych. Okrąża swoją gwiazdę w przeciągu ok 19,5 dnia ziemskiego i dociera do niej ok 75% światła w porównaniu do układu Ziemia Słońce. Jej orbita przebiega wewnątrz ekosfery tej gwiazdy, co prawdopodobnie pozwala na istnienie na powierzchni ciekłej wody i temperatury podobnej do tej panującej na naszej planecie.

Kepler-1658 b – egzoplaneta typu gorący Jowisz krążąca wokół gwiazdy Kepler-1658. Planeta oddalona jest od Ziemi o około 2570 lat świetlnych.

KIC 8462852 – jedna z gwiazd w konstelacji Łabędzia. Jest to żółto-biały karzeł typu widmowego F, około 1,7 razy większy od Słońca i o masie 1,4 masy naszej gwiazdy, u której zaobserwowano nietypowe, nieregularne i znaczne spadki jasności.

KIC 12557548 – pomarańczowy karzeł położony w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi, zbadany w ramach programu Kepler. Obserwowana wielkość gwiazdowa obiektu wynosi 16m, temperatura powierzchni gwiazdy wynosi ok. 4400 K.

KOI 256 – układ podwójny złożony z białego i czerwonego karła położony w gwiazdozbiorze Łabędzia i oddalony o 1828 lat świetlnych od Ziemi. Układ był początkowo nieprawidłowo zidentyfikowany jako pozasłoneczny system planetarny.

KOI-4427.01 – potencjalna egzoplaneta typu super-ziemia zaobserwowana w 2015 roku poprzez zjawisko tranzytu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera. Znajduje się w odległości około 783 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Krąży w odległości 0,42 j.a. wokół czerwonego karła KOI-4427 o typie widmowym M0 z gwiazdozbioru Łabędzia. KOI-4427.01 okrąża swoją gwiazdę w ciągu 147,7 dni. Promień KOI-4427.01 wynosi około 1,83 R⊕, natomiast masa planety jest w przybliżeniu ponad czterokrotnie większa od masy Ziemi. Planeta znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy. Po definitywnym zatwierdzeniu planety zostanie ona oznaczona jako „Kepler”. Nasłonecznienie KOI-4427.01 stanowi zaledwie około jednej czwartej nasłonecznienia powierzchni Ziemi.