Gwidon Mieczysław Bursa – major piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Adam Chętnik – polski etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny.

Aleksander Chrystowski – polski działacz polityczny i społeczny, adwokat.

Franciszek Ksawery Dmochowski SP herbu Pobóg, ps. i krypt.: Citoyen polonois(?); F. D.; F. X. D.; F. X. D. Warda; F. X. W. D. réfugié polonois, auteur de l'écrit intitulé „Idées sur la Pologne” – pijar, działacz polityczny, publicysta, teoretyk literatury klasycystycznej w Polsce, poeta i tłumacz.

Roman Stanisław Dmowski – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych. Związany z ruchem neoslawistycznym. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Zygmunt Gloger herbu Prus II, ps. „Pruski”, Prus, Ziemianin, Sąsiad, Hreczkosiej – polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca.
Janusz I Starszy (warszawski) – od 1373/1374 r. książę warszawski, od 1381 r. w wyniku podziału książę na Warszawie, Nurze, Łomży, Liwie, Ciechanowie, Wyszogrodzie i Zakroczymiu, lennik Polski, od 1391 na Podlasiu (dożywotnio).

Jerzy Jastrzębski – polski weterynarz i muzealnik, doktor nauk weterynaryjnych, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Leon Kaliwoda – komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. Drużynowy I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy.
Szymon Konarski, ps. „Janusz Hejbowicz”, „Janusz Niemrawa” – polski działacz niepodległościowy, powstaniec listopadowy, członek Młodej Polski i Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

Stach Konwa, właśc. Stanisław Konwa – bohater kurpiowski, legendarny przywódca Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko-rosyjskimi w latach 1733–1735.

Bronisław Kowalewski pseud. Kora – syn Waldemara, od 1940 w konspiracji, żołnierz Armii Krajowej, oficer śledczy żandarmerii Okręgu i Obwodu Łomża AK.

Józef Kozarski – polski szlachcic, prezydent Łomży.
Rafał Krajewski herbu Jasieńczyk, ps. Wujaszek, August, Helena – dyrektor Wydziału Spraw Wewnętrznych w Rządzie Narodowym w czasie powstania styczniowego.

Adrian Krzyżanowski herbu Dębno, pseud.: Anonym, – polski matematyk, tłumacz literatury pięknej z niemieckiego i historyk, członek przybrany Towarzystwa Królewskiego Przyjaciół Nauk w Warszawie w 1829 roku.

Jan Kucharzewski – polski historyk, prawnik, polityk, premier (1917–1918), Referendarz Rady Regencyjnej.

Jerzy Wit Majewski – polski artysta, malarz, rzeźbiarz, działacz kulturalny.

Adam Piotr Mierosławski – polski marynarz, inżynier, brat Ludwika, syn płk. Adama Kaspra.

Ludwik Mierosławski – polski generał, pisarz i poeta, teoretyk wojskowości, działacz polityczny i niepodległościowy, wynalazca, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, przywódca dwóch powstań w Wielkopolsce w 1846 i w 1848 roku, pierwszy dyktator powstania styczniowego. Brat Adama, prapradziad Stanisława Dygata

Feliks Nowicki – polski architekt, architekt guberni piotrkowskiej.

Franciszek Przecławski – łomżyński architekt i inżynier przełomu XIX I XX wieku.

Rajmund Jacek Rembieliński herbu Lubicz – polski działacz polityczny i gospodarczy w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, oficer Wojska Polskiego, nadzwyczajny radca stanu Królestwa Kongresowego w 1828 roku, prezes Deputacji Administracji Części Departamentu Białostockiego w Łomży w 1808 roku, prefekt płocki, prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, poseł na Sejm i marszałek; właściciel ziemski m.in. Jedwabnego i Krośniewic; wolnomularz.

Lucjan Piotr Stanek – podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego.
Mieczysław Syska – urzędnik samorządowy w II Rzeczypospolitej, ostatni przedwojenny starosta powiatu tarnowskiego, podporucznik kawalerii rezerwy Wojska Polskiego.

Jan Szafraniec – polski polityk, nauczyciel akademicki, psychiatra, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, senator II, V i VI kadencji.

Henryk Szwedo – polski dyrygent, współtwórca Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Marian Śmiarowski – polski prawnik, adwokat przysięgły i działacz społeczny w Łomży.

Jakub Ignacy Waga – polski przyrodnik i botanik.

Bohdan Stefan Winiarski – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II i III kadencji w II RP z listy Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego.

Ludwik Zalewski – polski wojskowy i polityk, podpułkownik Wojska Polskiego, senator VI kadencji.