
Czechy, właściwie Republika Czeska – państwo leżące w Europie Środkowej bez dostępu do morza. Mimo braku sąsiedztwa akwenów morskich, kraj ma dość dogodne połączenie rzeczne z Bałtykiem poprzez Odrę i Morzem Północnym poprzez Łabę.

Czeski Raj – region turystyczny w północnych Czechach, położony na północny wschód od Pragi. Region ten słynie z niezwykłych formacji przyrodniczych oraz pamiątek historycznych.

Hanušovická vrchovina (332.64) – mezoregion w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części kraju ołomunieckiego i północno-wschodniej części kraju pardubickiego. Według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego i Wojciecha Walczaka mezoregion wchodzący w skład Sudetów Wschodnich.

Pogórze Górnosazawskie, – mezoregion w obrębie Masywu Czeskiego, leżący w północnej części Wyżyny Czeskomorawskiej, w północno-zachodniej części Masywu Czeskomorawskiego. Położony jest w centralnej części Czech, na południowy wschód od Pragi.

Hranická propast – studnia krasowa położona w granicach miasta Hranice na Morawach, w powiecie Przerów, w kraju ołomunieckim w Czechach.

Hraniční rybník – zbiornik wodny w północnych Czechach w Górach Łużyckich.

Jednostki geomorfologiczne w Czechach
Kamień Lecha – gnejsowa skała zlokalizowana na wzgórzu Stará Kouřim, około 700 m na wschód od centrum miasta Kouřim w Czechach. Spod skałki rozciąga się rozległa panorama Kouřimia z dominującą wieżą kościoła św. Szczepana. Skała ma wysokość 3 m i obwód 30 m.

Kraina Rudaw jest częścią Masywu Czeskiego w randze podprowincji. Od północnego wschodu graniczy z Sudetami, od wschodu z Płytą Czeską, od południa z Nadberounską Wyżyną i Szumawą, od zachodu, północnego zachodu i północy z Nordostdeutsches Tiefland.

Kraina Szumawska – podprowincja fizycznogeograficzna w obrębie Masywu Czeskiego, po części na terenie Czech, Bawarii i Austrii. Po Sudetach jest to drugi najwyższy łańcuch górski Czech, a po Alpach i Schwarzwaldzie - trzeci w granicach Niemiec.

Kraje czeskie – trzy historyczne krainy tworzące Republikę Czeską: Czechy (kraina), Morawy i Czeski Śląsk.

Kras Morawski – teren krasowy w Czechach, w kraju południowomorawskim na północ od Brna. Na obszarze 94 km², na którym w 1956 roku utworzono obszar chronionego krajobrazu, znajduje się ponad 1600 jaskiń, z czego cztery dostępne są dla zwiedzających. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się spływ podziemną rzeką w jaskini Punkevní oraz punkt widokowy nad przepaścią Macocha.

Łabskie Piaskowce – kraina geograficzna w Czechach.

Macocha – najgłębszy lej krasowy w Czechach, położony na obszarze Krasu Morawskiego w granicach gminy Vilémovice u Macochy. Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko – pod jego taflą przepaść sięga kolejnych 50 metrów. Na szczycie południowej ściany w 1882 roku umieszczono czynną do dziś platformę obserwacyjną. Dnem przepaści przepływa rzeka – niewielki dopływ podziemnej rzeki Punkvy. Ze szczytu przepaści można zejść lub zjechać kolejką linową na dół, do wejścia do jaskini Punkevní i przejść jaskiniami do jej dna, skąd można podziwiać ją z zupełnie innej perspektywy.

Masyw Czeski – prowincja fizycznogeograficzna i jednocześnie jednostka geologiczna w Europie Środkowej.

Masyw Czesko-Morawski, Masyw Czeskomorawski – makroregion w obrębie Masywu Czeskiego, leżący w środkowej części Wyżyny Czesko-Morawskiej.

Mohelnická brázda (332.67) – mikroregion w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich w zachodniej części kraju ołomunieckiego. Według podziału fizycznogeograficznego profesorów: Jerzego Kondrackiego i Wojciecha Walczaka mikroregion wchodzący w skład Sudetów Wschodnich.

Kotlina Panońska – wielka równina w środkowej Europie, należąca pod względem geomorfologicznym do systemu alpejsko-karpackiego.

Pogórze Zachodniobeskidzkie – makroregion w Polsce i Czechach, w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Zaliczają się do niego mezoregiony:Pogórze Morawsko-Śląskie Pogórze Śląskie Pogórze Wielickie Pogórze Wiśnickie.
Polabí - obszar nad Łabą w Czechach pomiędzy Jaroměřem a Lovosicami. Nie mylić z Połabiem, które znajduje się w Niemczech. Dolna część Polabí jest nazywana Zahrada Čech, z centrum w Litomierzycach. Do Ogrodu Czech prowadzi przełom Łaby - brama Porta Bohemica. Polabí ma zaawansowane rolnictwo i gospodarkę.

Rów Boskowicki, − mezoregion w obrębie Masywu Czeskiego, leżący we wschodniej części Wyżyny Czeskomorawskiej, w obrębie Wyżyny Brneńskiej, na Morawach.

Słowacko – czeski region etnograficzny zlokalizowany na południowym wschodzie Moraw, przy graniczy ze Słowacją. Jest jednym z domniemanych możliwych miejsc powstania Państwa wielkomorawskiego. Centralnym miastem regionu jest Uherské Hradiště z Muzeum Słowacka.

Sokolovská pánev - czeska jednostka geomorfologiczna, znajdująca się w północnozachodniej części Podgórza Rudawskiego.
Soos - rezerwat przyrody w Czechach, w kraju karlowarskim, położony ok. 6 km na północny wschód od Franciszkowych Łaźni. Rezerwat utworzony został w 1964 r. i obejmuje powierzchnię ok. 221 ha. Do zwiedzania udostępniony jest fragment rezerwatu wzdłuż ścieżki dydaktycznej o długości ok. 1,2 km.

Średniogórze Niemieckie lub Średniogórze Środkowoeuropejskie – wyżynno-górski obszar stanowiący część Hercynidów, dominujący w krajobrazie środkowych i południowych Niemiec. W najszerszym jego zrozumieniu obejmuje ponad połowę obszaru tego państwa, a także znaczący obszar Czech, Luksemburga i Belgii oraz w mniejszym stopniu Austrii, Francji, Szwajcarii i Polski.
Výpustek – jedna z pięciu udostępnionych dla turystów jaskiń Krasu Morawskiego.
Wąwóz Lowietiński - wąwóz na terenie Czech w Górach Żelaznych koło wsi Podhradí, na terenie powiatu (okresu) Chrudim w Kraju pardubickim.

Wałachy, Wałaskie, Wołoszczyzna Morawska – niewielki region etnograficzny w północnych Morawach, nad granicą czesko-słowacką.

Worek szluknowski – charakterystyczne wybiegnięcie terytorium Czech w głąb Niemiec, znajdujące się w północnej części powiatu Děčín. Stykają się tutaj kultura czeska, saska i łużycka.

Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie – czeskie zagłębie węglowe, jednolity obszar geologiczno-geograficzny w północno-wschodniej części kraju morawsko-śląskiego, przy granicy z Polską, w Kotlinie Ostrawskiej, zawierający największe w kraju zasoby węgla kamiennego i jego najintensywniejszą eksploatację. Stanowi południową część Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Geologicznie dzieli się na część ostrawską i karwińską. Ostatnie kopalnie w części ostrawskiej zostały zamknięte w połowie lat 90. XX wieku i obecnie jedynym producentem węgla już tylko w części karwińskiej jest spółka OKD.