Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję, Wielką Brytanię, Katalonię oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy. Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.

Salah Abdeslam – francuski obywatel pochodzenia marokańskiego, podejrzewany o zaplanowanie i koordynację zamachów terrorystycznych w Paryżu 2015.

Cyril Abiteboul – francuski dyrektor zarządzający w Renault F1.

Roger Barlet ps. Rożek – uczestnik powstania warszawskiego w stopniu kaprala.

Louise Bourgeois – francuska położna, oficjalna położna francuskiego dworu.

Robert-François Damiens – francuski służący, który 5 stycznia 1757 roku nieudanie zamachnął się na życie króla Francji Ludwika XV.

Philip Ferrari de La Renotière, Herzog von Gallièra in Genua – kolekcjoner, który stworzył najbardziej wartościową kolekcję znaczków pocztowych.

Gaëtan Laborde – francuski piłkarz, grający na pozycji środkowego napastnika. Przez sezon 2020/2021 występuje w klubie Montpellier HSC.

Genowefa z Paryża, cs. Prepodobnaja Żeniewiefa – mniszka, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, patronka Francji.

Alexandre-Ferdinand Godefroy – francuski fryzjer, twórca pierwszej suszarki włosów, która była urządzeniem stacjonarnym opalanym gazem. Suszarkę Godefroya opatentowano w USA w 1888 r.

Gustave Geffroy – francuski dziennikarz, krytyk sztuki, historyk i pisarz oraz jeden z członków założycieli Académie Goncourt.

Jeanne Laisné – francuska bohaterka narodowa, znana też jako Jeanne Fourquet o przydomku Jeanne Hachette. Wykazała się odwagą 27 czerwca 1472 roku, gdy zapobiegła zajęciu Beauvais przez wojska Karola Zuchwałego, księcia Burgundii.

Maria Harel − domniemana twórczyni sera typu camembert, mieszkanka Normandii.

Paulina Jaricot, właśc. fr. Pauline Marie Jaricot – francuska Czcigodna Służebnica Boża, założycielka Związku Lyońskiego, tercjarka dominikańska (OPs).

Catherine Jarrige – błogosławiona Kościoła katolickiego, tercjarka dominikańska.

Louis-François Jauffret – francuski antropolog, pedagog, historyk i poeta.

Jeanne-Marie Lanvin – francuska projektantka mody, założycielka domu mody sygnowanego jej imieniem i nazwiskiem.

Madame Sans-Gêne, właściwie Cathérine Lefebvre, de domo Hübscher – księżna Gdańska, żona marszałka Francji Fraçoisa Lefèbvre’a. Bohaterka komedii Victoriena Sardou z 1893.

George Mélusson – francuski spirytysta i badacz zjawisk mediumicznych.

Blanche Monnier znana we Francji jako la Séquestrée de Poitiers – kobieta z miejscowości Poitiers we Francji, która przez 25 lat potajemnie była przetrzymywana w małym pokoju przez swoją matkę. Blanche przez cały okres niewoli nie widziała światła słonecznego.

Petrus Gonsalvus, Petrus Consalvus lub Pedro Gonzalez – cierpiał na niezwykle rzadką chorobę genetyczną – hipertrichozę. Był pierwszym znanym przypadkiem, który miał syndrom wilkołaka.

Régine Zylberberg, pseud. Régine – francuska piosenkarka, aktorka i posiadaczka klubu nocnego, który stał się rozpoznawalny w latach 1960–1980 dzięki jej piosenkom. W tym samym czasie Régine występowała też na różnych dyskotekach. Nazywano ją królową nocy.

Brat Roger Schütz, właśc. Roger Louis Schütz-Marsauche – ewangelicki duchowny, założyciel wspólnoty z Taizé.

Pierre Seel – francuski więzień obozu koncentracyjnego, autor wspomnień poświęconych prześladowaniom osób homoseksualnych przez nazistów.

Pierre Sorel – francuski masażysta, twórca niekonwencjonalnej metody gimnastycznej połączonej z leczniczym masażem.

Jean Talon – francuski administrator, pierwszy intendent Nowej Francji.

Tognina (Antonia?) Gonsalvus, także Conzalves lub Conzales była tak zwaną dziewczynką-małpką. Jej rodzina to pierwszy w Europie opisany przypadek hipertrichozy, nadmiernego owłosienia.

Victor – jedno z najsłynniejszych dzikich dzieci. Znaleziony we Francji niedaleko miasteczka Saint-Sernin-sur-Rance w departamencie Aveyron w dniu 8 stycznia 1800 roku. Wcześniej był dwukrotnie schwytany w sąsiednim departamencie Tarn, ale za każdym razem uciekał. Szacowano, że w 1800 miał około 12 lat. Przebywał w lesie i był prawdopodobnie wychowywany przez zwierzęta. Na jego ciele naliczono ok. 40 blizn. Chłopiec nie umiał mówić i zachowywał się jak dzikie zwierzę.
Yves Nicolazic – bretoński chłop. Według jego relacji od 1623 roku doznał serii wizji, w których ukazała się święta Anna, matka Marii z Nazaretu. Pod wpływem jego objawień wzniesiono bazylikę pod wezwanie świętej Anny w miejscowości Sainte-Anne-d’Auray.