
Diecezja Akwizgranu – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej części Niemiec, w metropolii Kolonii. Jest jedną z siedmiu niemieckich diecezji katolickich, na terytorium których osoby tego wyznania stanowią więcej niż połowę ludności.

Diecezja Augsburga – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej części Niemiec, w metropolii Monachium i Freising. Powstała w VI wieku, zaś obecne granice uzyskała w 1818 roku.
Archidiecezja Bambergu – katolicka archidiecezja niemiecka położona w północnej części Bawarii. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Piotra i Jerzego w Bambergu.

Archidiecezja Berlina – katolicka archidiecezja niemiecka położona w północno-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytoria trzech landów: Berlin, część Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Jadwigi w Berlinie.

Diecezja Drezna-Miśni – katolicka diecezja niemiecka położona w południowo-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem większość landu Saksonia oraz skrawki Turyngii. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętej Trójcy w Dreźnie.

Egzarchat apostolski Niemiec i Skandynawii - egzarchat Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego z siedzibą w Monachium, obejmujący parafie tego obrządku w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Został erygowany 17 kwietnia 1959 roku.

Diecezja Eichstätt – katolicka diecezja niemiecka położona w północno-zachodniej części Bawarii. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Zbawiciela, Najświętszej Maryi Panny i św. Willibalda w Eichstätt.

Diecezja Erfurtu – katolicka diecezja niemiecka położona w środkowej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem większą część landu Turyngia. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze w Erfurcie.

Diecezja Essen – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej części Niemiec, w metropolii Kolonii. Obejmuje swoim zasięgiem część Zagłębia Ruhry. Została erygowana 23 lutego 1957. Od lutego 2011 diecezja pozostaje w unii personalnej z ordynariatem polowym Niemiec po tym, jak papież Benedykt XVI mianował biskupa Franza-Josefa Overbecka ordynariuszem polowym, pozostawiając go równocześnie na dotychczasowym stanowisku biskupa diecezjalnego Essen.
Archidiecezja Fryburga Bryzgowijskiego – katolicka archidiecezja niemiecka położona w południowo-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem większą część landu Badenia-Wirtembergia (Badenię). Siedzibą arcybiskupa jest katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu Bryzgowijskim.

Diecezja Fuldy – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w środkowej części Niemiec. Powstała 5 października 1752; 23 lipca 1973 uzyskała obecne granice.

Diecezja Görlitz – katolicka diecezja niemiecka położona w południowo-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem część Łużyc. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Jakuba w Görlitz.

Archidiecezja Hamburga – katolicka archidiecezja niemiecka położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytoria dwóch landów: Hamburg, Szlezwik-Holsztyn i część Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze Mariackiej w Hamburgu.

Diecezja Hildesheim – katolicka diecezja niemiecka położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem środkową cześć landu Dolna Saksonia. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Hildesheim.

Archidiecezja Kolonii – archidiecezja metropolitalna Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech, obejmująca zachodnią część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia oraz północną część Nadrenii-Palatynatu. Została erygowana jako diecezja w II wieku, status archidiecezji posiada od VIII wieku. Dzisiejsze granice uzyskała w 1957.

Diecezja Limburga – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej części Niemiec, w metropolii Kolonii. Diecezja została erygowana 16 sierpnia 1821 na terytorium należącym wcześniej do diecezji Trewiru.

Diecezja Magdeburga – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Paderborn, położona we wschodniej części Niemiec. Diecezja kontynuuje tradycje dawnego arcybiskupstwa magdeburskiego, jednak w swojej dzisiejszej postaci powstała 23 lipca 1973 jako administratura apostolska Magdeburga. Miało to związek z ustanowieniem w Niemieckiej Republiki Demokratycznej odrębnej administracji kościelnej, niezależnej od Episkopatu Republiki Federalnej Niemiec. Po zjednoczeniu Niemiec, a dokładniej w roku 1994, administratura została podniesiona do rangi diecezji.

Diecezja Moguncji – katolicka diecezja niemiecka położona w środkowej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem centralną część Hesji. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze świętych Marcina i Szczepana w Moguncji.

Archidiecezja Monachium i Freising – archidiecezja metropolitalna Kościoła rzymskokatolickiego w południowej części Niemiec. Powstała w 739 jako diecezja Freising. 1 kwietnia 1818 uzyskała status archidiecezji, a także obecną nazwę i granice.

Diecezja Münsteru – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północno-zachodniej części Niemiec, w metropolii Kolonii. Została erygowana w roku 800, na mocy decyzji papieża Leona III. Od tego czasu trzykrotnie zmieniały się jej granice, po raz ostatni w 1957 roku.

Ordynariat polowy Niemiec – ordynariat polowy Kościoła rzymskokatolickiego, zapewniający opiekę duszpasterską osobom służącym w Bundeswehrze oraz członkom ich rodzin. Został ustanowiony 20 lipca 1933 roku. Rolę katedry polowej pełni bazylika św. Jana w Berlinie. Ordynariat podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej

Diecezja Osnabrücku – katolicka diecezja niemiecka położona w północno-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem części landów Dolna Saksonia i Brema. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Piotra w Osnabrücku.

Archidiecezja Paderborn – archidiecezja metropolitalna Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej części Niemiec. Powstała w 805 jako diecezja Paderborn. 13 sierpnia 1930 uzyskała status archidiecezji, a także obecną nazwę i granice.

Diecezja Pasawy – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowo-wschodnich Niemczech, w metropolii Monachium i Freising. Powstanie diecezji datowane jest na rok 737, zaś ostatnia istotna zmiana jej granic miała miejsce w 1785 roku.

Diecezja ratyzbońska – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowo-wschodnich Niemczech, w metropolii Monachium i Freising. Powstanie diecezji datowane jest na rok 739, zaś ostatnia istotna zmiana jej granic miała miejsce w 973 roku.

Diecezja Rottenburga-Stuttgartu – katolicka diecezja niemiecka położona w południowo-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem większą część landu Badenia-Wirtembergia. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Marcina z Tours w Rottenburgu.

Diecezja Spiry – katolicka diecezja niemiecka położona w zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem część Nadrenii-Paltynat i Saary. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze w Spirze.
Diecezja Trewiru – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Kolonii w zachodniej części Niemiec. Jej powstanie datowane jest już na I wiek. W VIII wieku uzyskała status archidiecezji, lecz utraciła go w 1801. Dzisiejszy kształt terytorialny posiada od 1821. Jest jedną z siedmiu diecezji katolickich w Niemczech, na obszarze których katolicy stanowią większość ludności.

Diecezja Würzburga – katolicka diecezja niemiecka położona na terenie Frankonii, w północno-zachodniej części Bawarii. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Kiliana w Würzburgu.