
Rzeki Islandii są stosunkowo krótkie, ale często charakteryzują się dużymi spadkami. Wody spływające z wewnętrznej wyżyny islandzkiej opadają dość często w postaci wodospadów. Baza wodospadów World Waterfall Database wymienia 918 wodospadów na wyspie, z tego 28 wodospadów o wysokości 50 m lub więcej oraz 11 o wysokości powyżej 100 m.

Aldeyjarfoss – wodospad w północnej Islandii w środkowym biegu rzeki Skjálfandafljót. Osiąga wysokość 20 m. W jego dolnej części widoczne są charakterystyczne regularne kolumny bazaltowe. Do wodospadu można dotrzeć podążając drogą wiodącą na równinę Sprengisandur, odchodzącą od drogi krajowej nr 1 w okolicy innego znanego wodospadu na tej samej rzece – Goðafoss.

Barnafoss – wodospad w zachodniej Islandii, który tworzy na rzece Hvítá kilkustopniową kaskadę o łącznej wysokości 9 metrów.

Dettifoss – potężny wodospad w północno-wschodniej Islandii i przez kombinację objętości przepływu, szerokość i wysokość, jeden z najbogatszych w energię wodospadów Europy.
Fjallfoss jest po Glymur 198 m, Háifoss 122 m i Hengifoss 118 m czwartym co do wysokości wodospadem na Islandii i największym w Zachodnich Fiordach. Równolegle nazywany jest również Dynjandi.
Fjallfoss jest po Glymur 198 m, Háifoss 122 m i Hengifoss 118 m czwartym co do wysokości wodospadem na Islandii i największym w Zachodnich Fiordach. Równolegle nazywany jest również Dynjandi.

Malownicza dolina Gjáin (isl. Jar) wraz z jej licznymi wodospadami położona jest na południu Islandii. Można się do niej dostać po około półgodzinnej wędrówce od leżącego w pobliżu dworku Stöng. Na końcu jaru znajduje się wodospad Gjárfoss

Gjárfoss – nieduży wodospad znajdujący się w dolinie Gjáin (isl. Jar) na południu Islandii.

Gluggafoss – wodospad w południowej Islandii na rzece Merkjá.

Glymur – drugi najwyższy wodospad na Islandii o wysokości 198 m, położony w zachodniej Islandii na niewielkiej rzece Botnsá. Wypływa ona z jeziora Hvalvatn na wysokości 378 m n.p.m., by po 9 km dotrzeć do zatoki Hvalfjörður, po drodze opadając w postaci wodospadu Glymur.

Goðafoss, Wodospad bogów lub Wodospad kapłanów, jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Znajduje się na północy wyspy w jej środkowej części, na południe od drogi N1, na początku drogi do Sprengisandur i w odległości 40 km od Akureyri. Wody rzeki Skjálfandafljót o długości 178 km odprowadzającej wody lodowcowe spadają z wysokości 12 m na szerokości 30 m.

Granni – wodospad w południowo-zachodniej Islandii na rzece Fossá. Jest sąsiadem bardziej znanego wodospadu Háifoss. Oba powstały w miejscu, w którym rzeka Fossá rozwidla się i spada z progu skalnego do głębokiego kanionu w postaci dwóch strug – większej na zachodzie, tworzącej Háifoss i nieco mniejszej na wschodzie, tworzącej Granni.
Gullfoss – wodospad znajdujący się w Islandii. Gullfoss leży na rzece Hvítá. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa przez niego 110 metrów sześciennych wody.

Hafragilsfoss – wodospad w północnej Islandii na rzece Jökulsá á Fjöllum, położony dwa kilometry poniżej wodospadu Dettifoss.

Háifoss - wodospad w południowo-zachodniej Islandii. Jego prawie pionowy próg położony jest na rzece Fossá, jednym z dopływów rzeki Þjórsá, w pobliżu wulkanu Hekla, Jest jednym z dwóch wodospadów, które utworzyły się na rozwidleniu tej rzeki - drugi, mniejszy pod względem przepływu wody, nazwany został Granni, czyli ""sąsiad".

Hengifoss – trzeci co do wysokości wodospad na Islandii, położony na wypływającej z jeziora Hengifossarvatn rzece Hengifossa. Jego dość cienka nitka wspaniale prezentuje się na tle bazaltowej ściany przetykanej cienkimi czerwonymi nitkami gliny.
Hjálparfoss – jeden z wielu wodospadów w południowej Islandii. Znajduje się na polach lawy na północ od stratowulkanu Hekla w pobliżu zbiegu rzek Fossa i Þjórsá około 30 km na wschód od wsi Flúðir, dotrzeć do niego można drogą szutrową nr 32 przez pola lawy Vikrar.

Hraunfossar – seria wodospadów w zachodniej Islandii, którą tworzą wody podziemne gromadzące się w polu lawowym Hallmundarhraun i wypływające ze zbocza doliny rzeki Hvítá w postaci szerokich na kilkaset metrów kaskad.

Klifbrekkufossar – wodospad we wschodniej Islandii na potoku Fjarðará, który uchodzi do fiordu Mjóifjörður. Opada w postaci kilkustopniowej kaskady o łącznej wysokości 91 m lub 90 m. Należy do najwyższych wodospadów na wyspie. W pobliżu znajduje się inny wysoki wodospad Prestagilsfoss.

Litlanesfoss – wodospad na rzece Hengifossa około kilometr poniżej Hengifoss – trzeciego co do wysokości wodospadu na Islandii.

Morsárfoss – islandzki wodospad uznawany przez niektóre źródła za najwyższy na wyspie osiągający 239 m wysokości, wyższy niż dotychczas podawany w oficjalnych źródłach wodospad Glymur.
Öxarárfoss – 22-metrowej wysokości wodospad na Islandii, w Parku Narodowym Þingvellir, położony na rzece Öxará.

Prestagilsfoss – wodospad we wschodniej Islandii w wąwozie Prestagil w dolinie potoku Fjarðará, uchodzącego do fiordu Mjóifjörður. Wodospad jest słabo rozpoznany. Opada w postaci kaskady o łącznej wysokości ocenianej na około 160 m wysokości, co sprawia, że może być uznany za czwarty najwyższy wodospad na wyspie. W pobliżu znajduje się inny, bardziej znany wodospad Klifbrekkufossar.
Selfoss – wodospad położony na północy Islandii na rzece Jökulsá á Fjöllum, kilometr powyżej wodospadu Dettifoss.

Seljalandsfoss – wodospad w południowej Islandii na rzece Seljalandsá, która swój początek bierze z lodowca Eyjafjallajökull.

Skógafoss – wodospad w południowej Islandii na rzece Skógá.

Strútsfoss – wodospad we wschodniej Islandii, na potoku Strútsá, który uchodzi do rzeki Fellsá, a ta następnie do Kelduá - prawego dopływu Jökulsá í Fljótsdal. Według niektórych źródeł uznawany za trzeci pod względem wysokości islandzki wodospad mierzący 175 m wysokości. W innych źródłach podawane są rozbieżne wartości: 74 m i 120 m wysokości.
Systrafoss – wodospad w południowej Islandii w Kirkjubæjarklaustur, na niewielkiej rzece Fossá, wypływającej z jeziora Systravatn. Jego całkowita wysokość wynosi 69 m, a największy spad – 46 m. Inne źródła podają 80 m wysokości. Ma charakter wodospadu ślizgowego z dwiema głównymi strugami. Niekiedy całkowicie zanika.