Ivan BellaW
Ivan Bella

Ivan Bella – inżynier, pilot, pułkownik Armii Republiki Słowackiej, kosmonauta; pierwszy Słowak w przestrzeni kosmicznej.

Zuzana ČaputováW
Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová – słowacka polityk, działaczka społeczna i prawniczka, w latach 2018–2019 wiceprzewodnicząca partii Postępowa Słowacja. Od 2019 prezydent Słowacji, będąca pierwszą kobietą w historii Słowacji pełniącą tę funkcję.

Ladislav ChudíkW
Ladislav Chudík

Ladislav Chudík – słowacki aktor teatralny i filmowy. Przez lata związany ze Słowackim Teatrem Narodowym w Bratysławie. W latach 1989–1990 był ministrem kultury.

Alexander DubčekW
Alexander Dubček

Alexander Dubček – czechosłowacki działacz polityczny, z zawodu inżynier; 1963–1968 I sekretarz KC KP Słowacji i członek Prezydium KC KPCz; 1968–1969 I sekretarz KC KPCz; gł. realizator reform w partii i państwie, zwanych praską wiosną 1968. Swój program określał głośnym w swoim czasie sloganem „socjalizm z ludzką twarzą”. Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego z czasem wykluczony z partii (1970) i odsunięty od wszelkich funkcji; od 1989 w Forum Obywatelskim; 1990 przewodniczący Zgromadzenia Federalnego. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Laureat Nagrody Sacharowa w 1989. Jest patronem Uniwersytetu w Trenczynie.

Ivan GašparovičW
Ivan Gašparovič

Ivan Gašparovič – słowacki polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, profesor prawa, przewodniczący Rady Narodowej, prezydent Słowacji od 15 czerwca 2004 do 15 czerwca 2014.

Ján GolianW
Ján Golian

Ján Golian; pseud. Ley, Gama – słowacki generał brygady; organizator powstania narodowego na Słowacji w roku 1944.

Pavol HochschornerW
Pavol Hochschorner

Pavol Hochschorner, słowacki kajakarz górski. Trzykrotny złoty medalista olimpijski.

Peter HochschornerW
Peter Hochschorner

Peter Hochschorner – słowacki kajakarz górski. Trzykrotny złoty medalista olimpijski.

Dominik HrbatýW
Dominik Hrbatý

Dominik Hrbatý – słowacki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

Mirosław IringhW
Mirosław Iringh

Mirosław Iringh ps. „Stanko” – podporucznik, Słowak z pochodzenia, dowódca oddziału Słowaków – plutonu nr 535 podległego Armii Krajowej, wchodzącego w skład 1. kompanii batalionu „Tur” Zgrupowania „Kryska” walczącego na Czerniakowie w czasie powstania warszawskiego.

Zora JesenskáW
Zora Jesenská

Zora Jesenská – słowacka tłumaczka, publicystka i krytyk literacka.

Elena KaliskáW
Elena Kaliská

Elena Kaliská – słowacka kajakarka górska. Mistrzyni olimpijska z Aten i Pekinu, mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Europy.

Andrej KiskaW
Andrej Kiska

Andrej Kiska – słowacki filantrop i przedsiębiorca, w latach 2014–2019 prezydent Słowacji.

Ján Chryzostom KorecW
Ján Chryzostom Korec

Ján Chryzostom Korec – słowacki duchowny katolicki, biskup diecezjalny nitrzański, kardynał, jezuita.

Michal KováčW
Michal Kováč

Michal Kováč – słowacki polityk i ekonomista, parlamentarzysta i minister, w 1992 przewodniczący Zgromadzenia Federalnego, w latach 1993–1998 prezydent Słowacji.

Miloslav MečířW
Miloslav Mečíř

Miloslav Mečíř – słowacki tenisista i trener tenisa, reprezentant Czechosłowacji w Pucharze Davisa, mistrz olimpijski z Seulu (1988) w grze pojedynczej i brązowy medalista w grze podwójnej.

Michal MertiňákW
Michal Mertiňák

Michal Mertiňák – słowacki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa.

Ferdinand MilučkýW
Ferdinand Milučký

Ferdinand Milučký – słowacki architekt i projektant.

Ján PopluhárW
Ján Popluhár

Ján Popluhár – słowacki piłkarz, obrońca. Srebrny medalista mistrzostw świata '62.

Milan RúfusW
Milan Rúfus

Milan Rúfus – słowacki poeta, eseista i tłumacz.

Miroslav ŠatanW
Miroslav Šatan

Miroslav Šatan – słowacki hokeista, reprezentant Słowacji, czterokrotny olimpijczyk. Działacz hokejowy. Od 2017 menedżer generalny reprezentacji Słowacji.

Rudolf SchusterW
Rudolf Schuster

Rudolf Schuster – słowacki polityk, inżynier, dyplomata i samorządowiec, burmistrz Koszyc, w latach 1999–2004 prezydent Słowacji.

Peter ŠťastnýW
Peter Šťastný

Peter Šťastný – słowacki hokeista, reprezentant Czechosłowacji, Kanady i Słowacji, dwukrotny olimpijczyk, deputowany do Parlamentu Europejskiego dwóch kadencji.

Eugen SuchoňW
Eugen Suchoň

Eugen Suchoň – kompozytor słowacki. Kształcił się w Bratysławie i Pradze. Od 1933 roku wykładowca w szkole muzycznej w Bratysławie, do której wcześniej uczęszczał. Międzynarodową sławę przyniosły mu takie dzieła jak: Psalm Ziemi Karpackiej oraz dwie opery – Krutniawa (Krútňava) i Świętopełk (Svätopluk).

Dominik TatarkaW
Dominik Tatarka

Dominik Tatarka – słowacki prozaik, publicysta, scenarzysta i tłumacz.

Rudolf ViestW
Rudolf Viest

Rudolf Viest – słowacki generał dywizji; w październiku 1944 dowódca Słowackiego Powstania Narodowego; jedyny generał okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej wywodzący się ze Słowacji. Minister rządu czechosłowackiego na uchodźstwie. Zamordowany przez Niemców po dostaniu się do niewoli.

Ján ZacharaW
Ján Zachara

Ján Zachara - czechosłowacki i słowacki bokser, złoty medalista letnich igrzysk olimpijskich w Helsinkach w kategorii piórkowej.

Vojtech ZamarovskýW
Vojtech Zamarovský

Vojtech Zamarovský, cz. Vojtěch Zamarovský – słowacki prozaik, autor słowackiej i czeskiej literatury faktu, publicysta, badacz, propagator hellenizmu i olimpizmu, tłumacz, prawnik, podróżnik, agent wywiadu.