
Bešeňová – sztuczny zbiornik wodny w dolinie Wagu, koło wsi Bešeňová. Znajduje się na Kotlinie Liptowskiej. Powstał w latach 1971–1975 poprzez przegrodzenie tamą toku rzeki Wag poniżej wielkiej zapory tworzącej zbiornik Liptovská Mara, jako zbiornik wyrównawczy dla tejże zapory.

Zbiornik zaporowy Bukovec – sztuczny zbiornik wodny w południowo-wschodniej Słowacji, powstały przez przegrodzenie rzeki Ida zaporą wodną usytuowaną powyżej wsi Bukovec.

Zbiornik wodny Chtelnica – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 12 lub 16 hektarów, znajdujący się na Słowacji, w kraju trnawskim, na terenie Małych Karpat, w obrębie CHKO Malé Karpaty.
Čierny Váh − zbiornik wodny w Liptowie (Słowacja), usytuowany w środkowym biegu Czarnego Wagu. Zbudowany w 1981 r. Stanowi część elektrowni szczytowo-pompowej Czarny Wag.

Evičkino jazero – sztuczny zbiornik wodny koło miejscowości Szczawnickie Banie na Słowacji, w centrum Gór Szczawnickich. Powierzchnia 2,02 ha. Z jeziora wypływa rzeka Štiavnica.

Zbiornik wodny Hričov – zbiornik zaporowy w północno-zachodniej Słowacji, powstały przez przegrodzenie rzeki Wag zaporą Hričov. Stanowią one element wielkiego systemu hydrotechnicznego, obejmującego środkowy odcinek doliny Wagu, zwanego kaskadą Wagu.

Hriňová – sztuczny zbiornik wodny na Słowacji, na pograniczu grup górskich Rudaw Weporskich i Polany, na północ od miasta Hriňová w kraju bańskobystrzyckim.

Klinger – sztuczny zbiornik wodny w Górach Szczawnickich na Słowacji, ok. 1 km na południowy zachód od centrum Bańskiej Szczawnicy. Jeden z mniejszych dawnych tajchów – sztucznych zbiorników piętrzących wodę do napędzania maszyn i urządzeń górniczych i hutniczych w historycznym bańskoszczawnickim rewirze górniczym.
Krpeľany – sztuczny zbiornik retencyjny na rzece Wag na Słowacji, w północno-wschodniej części Kotliny Turczańskiej, tuż poniżej Przełomu Królewiańskiego, między Małą Fatrą na północy a Wielką Fatrą na południu.

Liptovská Mara – zbiornik retencyjny na rzece Wag na Słowacji, na zachód od Liptowskiego Mikułasza.

Malá Domaša – niewielki sztuczny zbiornik wodny na rzece Ondawa na Pogórzu Ondawskim, w historycznym regionie Zemplin we wschodniej Słowacji. Przeciętna powierzchnia lustra wody – 39 ha, długość – 1 km, szerokość do 250 m. Malá Domaša to zbiornik wyrównawczy Veľkiej Domašy, położonej kilka kilometrów dalej na północ.

Zbiornik wodny Málinec – sztuczny zbiornik wodny w południowej Słowacji, powstały przez przegrodzenie zaporą wodną rzeki Ipola.

Zbiornik zaporowy Nitrianske Rudno – sztuczny zbiornik wodny w powiecie Prievidza w zachodniej Słowacji, powstały przez przegrodzenie w 1951 r. rzeki Nitrica zaporą usytuowaną pomiędzy miejscowościami Nitrianske Rudno na zachodzie i Kostolná Ves na wschodzie.

Jezioro zaporowe Nová Bystrica – sztuczny zbiornik wodny w północno-zachodniej Słowacji, który powstał w latach 1983–1989 po przegrodzeniu rzeki Bystricy zaporą wodną. Powstał jako zbiornik, mający zapewnić dostawy wody pitnej w ilości 700 l/s dla dziesiątków tysięcy odbiorców w dolinie Kisucy.

Jezioro Orawskie, Zbiornik Orawski – zbiornik zaporowy znajdujący się na Orawie w północnej Słowacji. Jest to największy powierzchniowo i drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny Słowacji. Jezioro leży w regionie geograficznym Kotliny Orawskiej, u zbiegu rzek Czarnej i Białej Orawy. Uchodzą do niego także potoki: Półgórzanka, Jeleśnia, Chyżny oraz wiele pomniejszych. Kilka kilometrów na południe towarzyszy mu mały zbiornik wyrównawczy Tvrdošin.

Palcmanská Maša – sztuczny zbiornik wodny powstały na skutek spiętrzenia rzeki Hnilec w jej górnym biegu.

Počúvadlianske jazero – sztuczny zbiornik wodny w Górach Szczawnickich na Słowacji, ok. 5 km na północ od wsi Počúvadlo. Największy z dawnych tajchów – sztucznych zbiorników piętrzących wodę do napędzania maszyn i urządzeń górniczych i hutniczych w historycznym bańskoszczawnickim rewirze górniczym.

Richnavské jazerá – dwa sztuczne zbiorniki wodne na Słowacji, w zamknięciu doliny potoku Richnava, ok. 2 km na południowy zachód od miejscowości Štiavnické Bane. Należą do grupy ok. 60 takich dzieł wodnych, zwanych z języka niemieckiego tajchami, jakie w XVIII w. powstały w Górach Szczawnickich w związku z rozwojem tamtejszego górnictwa i hutnictwa.
Ružín – sztuczny zbiornik wodny na rzece Hornad w historycznym regionie Abov we wschodniej Słowacji. Powierzchnia lustra wody – 3,9 km², objętość zbiornika – 45,3 mln m³.

Starina – sztuczny zbiornik wodny we wschodniej Słowacji, w obrębie Parku Narodowego Połoniny. Powierzchnia zbiornika – 3,11 km², maksymalna głębokość – 46 m, objętość – 59,8 mln m³. Wysokość zapory – 50 m.

Štiavnické jazero – sztuczny zbiornik wodny w Górach Szczawnickich na Słowacji, w zamknięciu doliny Vyhniańskiego Potoku, ok. 1 km na północny zachód od przełęczy Červená studňa i ok. 5 km na północny zachód od Bańskiej Szczawnicy.

Studenské jazerá – dwa sztuczne zbiorniki wodne koło wsi Banský Studenec, w Górach Szczawnickich na Słowacji.

Tajchy – zespół sztucznych zbiorników wodnych znajdujących się w Górach Szczawnickich w środkowej Słowacji. Większość z nich została zbudowana w celu zapewnienia energii i wody dla kopalni srebra w Bańskiej Szczawnicy w XVIII wieku. W czasach funkcjonowania kopalni tajchy stanowiły system 60 zbiorników, połączonych ze sobą za pomocą sieci kanałów i tuneli o łącznej długości ponad 100 kilometrów.
Veľká Domaša – wielki sztuczny zbiornik wodny na rzece Ondawa na Pogórzu Ondawskim, w historycznym regionie Zemplin we wschodniej Słowacji. Przeciętna powierzchnia lustra wody – 14,22 km², długość – 13,8 km, szerokość do 3 km, głębokość do 25 m, przeciętna wysokość lustra wody 156 m n.p.m. Veľkiej Domašy towarzyszy położony kilka kilometrów dalej na południe mały zbiornik wyrównawczy Malá Domaša.

Veľké Uherce – sztuczny zbiornik wodny na potoku Drahožica w północnej części grupy górskiej Trybecz na Słowacji. Powstał w 1971 r.

Vindšachtské jazero – sztuczny zbiornik wodny w Górach Szczawnickich na Słowacji w południowo-wschodniej części miejscowości Štiavnické Bane.

Zbiornik Zempliński – sztuczny zbiornik wodny we wschodniej Słowacji, kilka kilometrów na wschód od miasta Michalovce, na granicy Karpat (Wyhorlatu) i Kotliny Panońskiej.