Nagroda im. Andrzeja BursyW
Nagroda im. Andrzeja Bursy

Nagroda im. Andrzeja Bursy – polska nagroda literacka ustanowiona w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Bursy aby uczcić pamięć o nim, przyznawana w Krakowie od 1967 do 1990 roku, ufundowana przez grupę literacką Barbarus, przyznawana przez Urząd Miasta Krakowa podczas Krakowskich Dni Literatury.

Feniks (nagroda SWK)W
Feniks (nagroda SWK)

Feniks – doroczna nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, mająca za cel promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie. Nagroda jest przyznawana nieprzerwanie od 1999 roku.

Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego FiedleraW
Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera

Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera – przyznawana od 1996 roku nagroda dla uczczenia pisarza i obieżyświata Arkadego Fiedlera (1894–1985). Honoruje się nią corocznie polskiego autora najlepszej książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Nagroda im. Jerzego GiedroyciaW
Nagroda im. Jerzego Giedroycia

Nagroda im. Jerzego Giedroycia – nagroda o profilu humanistycznym ustanowiona przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przyznawana od 2001 za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Nagroda im. Anny GodlewskiejW
Nagroda im. Anny Godlewskiej

Nagroda im. Anny Godlewskiej – nagroda literacka, ufundowana przez dr Juliana Godlewskiego dla upamiętnienia matki, przyznawana w Szwajcarii w latach 1963–1973 polskim artystom i instytucjom działającym na emigracji.

Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”W
Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”

Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” – coroczna nagroda przyznawana od 2007 roku badaczom i popularyzatorom historii Górnego Śląska. Patronem jest XIX–wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Bogislaus Weltzel, nazywany „Górnośląskim Tacytem”. Nagrodę ustanowił Ruch Autonomii Śląska. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.

Nagroda Fundacji im. KościelskichW
Nagroda Fundacji im. Kościelskich

Nagroda Fundacji im. Kościelskich – polska nagroda literacka, przyznawana od 1962 przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie.

Nagroda im. Wilhelma MachaW
Nagroda im. Wilhelma Macha

Nagroda im. Wilhelma Macha – polska nagroda literacka, przyznawana za debiut powieściowy przez Zarząd Główny Związku Literatów Polskich w latach 1968–1981.

Miasto PoezjiW
Miasto Poezji

Miasto Poezji – festiwal literacki organizowany od 2008 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” w Lublinie. Ideą Festiwalu jest promowanie Lublina jako miasta literackiego. Z Lublina wywodzą się sławni polscy poeci, m.in.: Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Franciszka Arnsztajnowa, Anna Kamieńska czy Julia Hartwig.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa HerbertaW
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta – utworzona w 2013 roku nagroda literacka przyznawana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, która powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po poecie, Katarzyny Dzieduszyckiej-Herbert. Według organizatorów celem nagrody jest „wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta”.

Nagroda Historyczna im. Kazimierza MoczarskiegoW
Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego – polskie wyróżnienie przyznawane corocznie „dla najlepszej książki historycznej ubiegłego roku”, przy zastrzeżeniu, iż musi to być praca autora żyjącego i dotycząca dziejów Polski od 1918 roku. 21 listopada 2014 roku nagroda została przyznana po raz szósty, a instytucjami nadającymi były: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Laureat nagrody otrzymuje statuetkę oraz kwotę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

Nagroda im. Kazimiery IłłakowiczównyW
Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny

Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny – polska nagroda literacka przyznawana od 1983 roku za najlepszy debiut poetycki roku.

Nagroda Literacka GdyniaW
Nagroda Literacka Gdynia

Nagroda Literacka Gdynia – nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Nagroda Literacka im. Juliana TuwimaW
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – polska nagroda literacka za całokształt dokonań literackich, przyznawana od 2013 przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej; wysokość nagrody wynosi 50 000 złotych.

Nagroda Literacka im. Leopolda StaffaW
Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa

Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa – polska nagroda literacka przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską.

Nagroda Literacka im. Marka NowakowskiegoW
Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego – ustanowiona w 2017 przez Bibliotekę Narodową nagroda honorująca „opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko”. Nosi imię warszawskiego literata Marka Nowakowskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie.

Nagroda Literacka Miasta RadomiaW
Nagroda Literacka Miasta Radomia

Nagroda Literacka Miasta Radomia - nagroda przyznawana w cyklu dwurocznym autorom książek związanych z Radomiem i regionem radomskim poprzez poruszaną w nich tematykę lub osobę twórcy bądź twórców. Po raz pierwszy została przyznana w 2009 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J.A. i A.S. Załuskich w Radomiu. Jej fundatorami są Prezydent m. Radomia za pośrednictwem i wraz z organizatorem, a także Czesław Kruk, przedsiębiorca i mecenas kultury. Początkowo obejmowała dwie kategorie: książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa. W 2017 NLMR przyznano także w odrębnej kategorii - Nagroda Osobna, do której zaliczono te publikacje, których nie można zakwalifikować do poprzednio przewidzianych rodzajów twórczości literackiej. Nagroda przyznawana jest w formie pieniężnej, w kwocie 10 000 zł w każdej z kategorii. Może jej towarzyszyć dyplom gratulacyjny dla wydawcy. O przyznaniu nagrody decyduje Jury konkursowe, którego skład jest zmienny i powoływany rozporządzeniem Prezydenta m. Radomia. Gala wręczenia nagrody towarzyszy Radomskim Targom Wydawnictw Regionalnych.

Nagroda Literacka „Nike”W
Nagroda Literacka „Nike”

Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nagroda im. Elizy OrzeszkowejW
Nagroda im. Elizy Orzeszkowej

Nagroda im. Elizy Orzeszkowej – przyznawana w Polsce w okresie międzywojennym nagroda literacka ustanowiona przez Towarzystwo Literatów i Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Państwowa Nagroda LiterackaW
Państwowa Nagroda Literacka

Państwowa Nagroda Literacka – jedna z najważniejszych nagród polskich okresu międzywojennego w dziedzinie literatury. Przyznawana była od 1925 za dzieło opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Nagrodę przyznawało pięcioosobowe jury konkursowe, w którego skład wchodzili trzej przedstawiciele największych związków twórców oraz krytyk i reprezentant ministerstwa, wybierani przez aktualnego ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Nagroda im. Stanisława PiętakaW
Nagroda im. Stanisława Piętaka

Nagroda Literacka im. Stanisława Piętaka – polska nagroda literacka przyznawana od 1965 roku do 1994 roku.

Poznańska Nagroda LiterackaW
Poznańska Nagroda Literacka

Poznańska Nagroda Literacka – nagroda literacka fundowana od 2015 roku przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Gala wręczenia odbywa się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Autorem identyfikacji wizualnej jest Marcin Markowski.

Poznański Przegląd Nowości WydawniczychW
Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych

Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych – odbywająca się co kwartał w historycznym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu prezentacja nowych publikacji książkowych pod postacią wystawy, połączona z przyznaniem nagrody literackiej. Pierwszy przegląd zorganizowano jesienią 1993 roku z inicjatywy Janusza Dembskiego.

Nagroda SfinksW
Nagroda Sfinks

Nagroda Sfinks – przyznawana od 1995 r. nagroda czytelników kwartalnika SFinks oraz klientów księgarni „Verbum 2” za twórczość literacką w dziedzinie fantastyki. Ceremonia przyznawania nagrody ma miejsce w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. Patronat nad nagrodą sprawuje Fundacja Solaris z Olsztyna. Nagroda ma postać statuetki odlanej z mosiądzu, projektu Wojciecha Sedeńki.

ŚląkfaW
Śląkfa

Śląkfa – polska nagroda fantastyczna. Przyznawana jest od 1984 przez Śląski Klub Fantastyki, najstarszy z działających w Polsce klubów fantastyki. Laureatów wybiera jury, w skład którego wchodzi zarząd ŚKF oraz zaproszone osoby. Laureaci ogłaszani są na odbywającym się co roku Seminarium Literackim. Kilka razy przyznano nagrodę specjalną – Złotą Śląkfę.

Śląski Wawrzyn LiterackiW
Śląski Wawrzyn Literacki

Śląski Wawrzyn Literacki – nagroda literacka zainicjowana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach w 1999 r., przyznawana przez jej czytelników, za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.

Wawrzyn AkademickiW
Wawrzyn Akademicki

Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., w okresie II Rzeczypospolitej przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury.