
Elektrownia Bobrowice I - elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW o łącznej mocy 2 MW, powstała w latach 1924-1925 na rzece Bóbr w okolicy Jeleniej Góry. Powstałe na skutek spiętrzenia Jezioro Modre znajduje się obecnie na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Elektrownia wyposażona została w trzy turbozespoły z bliźniaczymi turbinami Francisa o łącznej mocy 2 MW.

Bydgoskie elektrownie wodne – przedsiębiorstwa w Bydgoszczy, wykorzystujące przepływ wód rzeki Brdy do wytwarzania energii elektrycznej.

Elektrownia Czchów – elektrownia stanowiąca część zapory zbudowanej w latach 1936–1949 na Dunajcu w miejscowości Czchów.

Elektrownia Wodna Dębe – elektrownia wodna na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim, w województwie mazowieckim w miejscowości Dębe.

Zespół Elektrowni Wodnych Dychów – zespół 17 elektrowni wodnych na rzekach Bóbr, Kwisa i Nysa Łużycka. Zespół wchodzi w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Łączna moc zainstalowana wszystkich elektrowni wynosi 103 MW, z czego 88 MW pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowej Dychów. Pozostałe elektrownie są przepływowe i mają moc zainstalowaną od 0,3 do 4,5 MW. Zespół został powołany do życia 1 lipca 1991 roku z siedzibą w Dychowie. Od 31 marca 2011 roku zespół został przekształcony w spółkę PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW w Dychowie.

Elektrownia Braniewo – elektrownia wodna na rzece Pasłęka, w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Braniewo.

Elektrownia Wodna Leśna – elektrownia wodna na rzece Kwisa, w województwie dolnośląskim w miejscowości Leśna.

Elektrownia Pierzchały – elektrownia wodna na rzece Pasłęka, w województwie warmińsko-mazurskim w pobliżu miejscowości Pierzchały.
Elektrownia Wodna „Kamienna” – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.

Elektrownia Wodna Kasztanowo – mała elektrownia wodna powstała w 1902 r. na bazie budowli piętrzących rzeki Pasłęki, przy granicy gminy Lubomino, ok. 100 m na północ od wsi Pityny. Po całkowitym zniszczeniu w latach 1944–1950 odbudowana i uruchomiona 19 września 1989 r.
Elektrownia Wodna Krzynia – mała elektrownia wodna na Słupi, w miejscowości Krzynia, w gminie Dębnica Kaszubska. Ostatnia większa budowla hydroenergetyczna na Słupi przed jej ujściem do morza. Ma moc 920 kW i wykorzystuje ośmiometrowy spadek wody. Obiektem zarządza spółka Energa Wytwarzanie SA, należąca do grupy Energa. Została zbudowana w latach 1925–1926. Wraz z innymi elektrowniami wodnymi w dorzeczu Słupi tworzy Szlak Elektrowni Wodnych.

Elektrownia Goryń - elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW na rzece Radomce, we wsi Goryń w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jastrzębia. Wyposażona jest w turbinę ślimakową zamontowaną w czerwcu 2011 roku na istniejącym jazie, wyprodukowaną przez czeską firmę GESS-CZ s.r.o. z Hranic. Moc instalowana elektrowni to 80 kW. Przy elektrowni wybudowano przepławkę dla ryb.

Stopień wodny Dąbie – stopień wodny na Wiśle znajdujący się w Krakowie na Dąbiu, zbudowany w latach 1957–1961.

Stopień wodny Przewóz – stopień wodny na Wiśle w Krakowie, usytuowany na granicy dzielnic Nowa Huta i Podgórze, zbudowany w latach 1949–1954.

Mała Elektrownia Wodna Wisłok - mała elektrownia wodna o mocy 660 kW zlokalizowana na rzeszowskiej zaporze na rzece Wisłok. Właścicielem elektrowni jest warszawska spółka celowa firmy ESI powołana w 2002 roku. Inwestycja elektrowni wyniosła około 12 mln zł.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. – spółka akcyjna, której przedmiotem działalności jest przede wszystkim wytwarzanie energii elektrycznej. Powstała 24 listopada 1997 jako Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica Sromowce Wyżne S.A. Od 2004 pod obecną nazwą. Jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W skład zespołu wchodzą cztery elektrownie wodne: elektrownia szczytowo-pompowa Niedzica, elektrownia przepływowa Sromowce Wyżne, elektrownia Łączany i elektrownia Smolice.

Elektrownia Rożnów – zbudowana w latach 1935–1941 zapora i elektrownia wodna na Dunajcu w miejscowości Rożnów.

Liczne rzeki, w tym największa z nich Odra, przepływające przez miasto Wrocław oraz liczne inwestycje w zakresie hydrotechniki prowadzone przez cały okres historii miasta, wykreowały jeden z większych w Polsce węzeł wodny – Wrocławski Węzeł Wodny. Od początku jego istnienia jednym z jego elementów były siłownie wodne we Wrocławiu wykorzystujące energię wody.

Elektrownia Wodna Smołdzino – elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW o mocy 220 kW. Elektrownię razem z jazem wybudowano na rzece Łupawa tuż przed ujściem do jeziora Gardno w miejscowości Smołdzino w 1913 roku. Elektrownię zasilają wody zlewni Łupawy o powierzchni 805 km2, średni przepływ wody wynosi 7,93 m3/s, moc zainstalowana 160 kW, przełyk instalowany 12,25 m3/s, spad 2,3 m.

Stopień Wodny Janowice – stopień wodny na Odrze we wsi Jeszkowice w gminie Czernica w powiecie wrocławskim, jeden ze stopni Odrzańskiej Drogi Wodnej. Znajduje się na 233. km szlaku żeglugowego. Następnym stopniem jest Stopień Wodny Bartoszowice, poprzednim Stopień Wodny Ratowice.

Stopień Wodny Marszowice – stopień wodny, w skład którego wchodzi między innymi elektrownia wodna, położony na rzece Bystrzyca, w rejonie osiedla Marszowice we Wrocławiu. Powstał on w miejscu istniejących tu młynów wodnych w latach dwudziestych XX wieku, a dokładniej w latach 1920-1921. Inwestorem był między innymi właściciel przędzalni zlokalizowanej przy obecnej ulicy Stabłowickiej, niejaki Scholler, oraz kilka innych firm. Inwestycja obejmowała oprócz tego stopnia wodnego, także Elektrownię Wodną Stabłowice.

Elektrownia wodna Struga – mała elektrownia wodna w Strudze na Słupi; obiekt zabytkowy, wymieniony w wykazie unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego, znajdujących się pod opieką państwa. Elektrownia bywa uznawana za najstarszą elektrownię wodną na Słupi i najstarszy działający obiekt tego typu w Europie i jeden z najstarszych na świecie. Leży na Szlaku Elektrowni Wodnych dorzecza Słupi. Obsługuje ją trzecie pokolenie kaszubskiej rodziny Gliszczyńskich.

TAURON Ekoenergia spółka z o.o. – spółka wchodząca w skład przedsiębiorstwa energetycznego Tauron Polska Energia. W okresie od 6 stycznia 2004 roku do 29 stycznia 2010 roku funkcjonowała pod nazwą „Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o.” Spółka zajmuje się eksploatacją elektrowni wodnych zbiornikowych i przepływowych oraz farm wiatrowych.

Elektrownia Wodna we Włocławku – największa elektrownia przepływowa w Polsce. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle zaporowe Jezioro Włocławskie. Początkowo miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano. Jej budowa spowodowała wymarcie populacji ryb wędrownych: łososia, certy, troci i węgorza w dorzeczu Wisły.

Elektrownia Wodna Wrocław I (Kraftwerk) – elektrownia wodna położona we Wrocławiu na rzece Odrze, a dokładniej na jej odnodze przepływającej przez Śródmiejski Węzeł Wodny, tzw. Odrze Południowej, wchodząca w skład stopnia wodnego w odniesieniu do którego stosuje się nazwę: Mieszczański Stopień Wodny – Śródmiejski Węzeł Wodny Dolny. Położona jest na 252,45 km biegu rzeki Odry. Wybudowana została w latach 1921–1924 w miejscu istniejącego wcześniej młyna Środkowego. Wykonawcą była firma Huta Hoch und Tiefbau Akt. Gesellschaft. Przekazanie elektrowni władzom miasta nastąpiło 2 maja 1924 roku.

Elektrownia Wodna Wrocław II – elektrownia wodna położona we Wrocławiu, na rzece Odra, a dokładniej na jej odnodze przepływającej przez Śródmiejski Węzeł Wodny, tzw. Odrze Północnej, wchodząca w skład stopnia wodnego w odniesieniu do którego stosuje się nazwę: Mieszczański Stopień Wodny – Śródmiejski Węzeł Wodny Dolny. Położona jest w 1,2 km biegu rzeki Odry Północnej – ok. 252 km Odry. Wybudowana została w latach 1924–1925, w miejscu istniejącego wcześniej młyna Werdermühle, a przekazanie elektrowni władzom miasta nastąpiło w 26 stycznia 1926 roku.

Elektrownia Wrzeszczyn – elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW na rzece Bóbr, we wsi Wrzeszczyn. Zbudowana w latach 1926-1927. Zbiornik wodny tworzy Jezioro Wrzeszczyńskie rozciągające się między Wrzeszczynem a Siedlęcinem. Wyposażona w dwa turbozespoły z turbinami Kaplana o łącznej mocy 4,2 MW. Kilka kilometrów w górę rzeki znajduje się elektrownia wodna Bobrowice I tworząca Jezioro Modre w okolicy Perły Zachodu. Przez most jazowy na elektrowni Wrzeszczyn prowadzi szlak rowerowy ER-6 biegnący od przejścia granicznego w Lubawce do Bolesławca oraz Turystyczny Szlak Rowerowy: "Obwodnica Jeleniogórska".