BergkirchweihW
Bergkirchweih

Bergkirchweih to festiwal piwny w Erlangen, który odbywa się rokrocznie w okresie Zielonych Świątek. Jest to festiwal należący do pięciu największych festiwali folklorystycznych w Bawarii. Bergkirchweih rozpoczyna się w czwartek przed Zielonymi Świątkami o godzinie 17 napoczęciem pierwszej beczki przez burmistrza miasta, połączonej z degustacją piwa, a kończy się dwanaście dni później, w poniedziałek wieczorem, tradycyjnym "pogrzebaniem beczki" w piwnicy Ericha. Pierwszy raz festiwal miał miejsce w 1755 roku.

Biblioteka Księżnej Anny AmaliiW
Biblioteka Księżnej Anny Amalii

Biblioteka Księżnej Anny Amalii została założona w 1691 roku jako „biblioteka książęca” przez księcia Wilhelma Ernesta w Weimarze. Z okazji jubileuszu 300-lecia, w 1991 roku otrzymała nazwę Herzogin Anna Amalia Bibliothek, na pamiątkę księżnej Anny Amalii, która była jej największym mecenasem. Słynna jest owalna sala w stylu rokoko, wysoka na trzy piętra. Biblioteka Księżnej Anny Amalii jest biblioteką naukową zawierającą zbiory literatury i dokumenty historyczne, ze szczególnym naciskiem na literaturę od oświecenia do późnego romantyzmu.

BiergartenW
Biergarten

Biergarten – typowy niemiecki ogródek piwny.

Depozyt berlińskiW
Depozyt berliński

Berlinka, zbiory berlińskie, depozyt berliński lub rzadko skarb pruski – zwyczajowe określenia zbioru przeszło 500 tysięcy zabytkowych archiwaliów pochodzących z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej, znajdujących się od II wojny światowej w depozycie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Zbiór obejmuje m.in. manuskrypty Goethego, Mozarta, Beethovena, Bacha, ponadto rękopisy m.in. romańskie, greckie, hebrajskie, tybetańskie oraz drogocenne starodruki.

DirndlW
Dirndl

Dirndl jest tradycyjnym kobiecym strojem ludowym, noszonym w południowych Niemczech i Austrii, opartym o historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy.

Dzień Jedności NiemiecW
Dzień Jedności Niemiec

Dzień Jedności Niemiec – niemieckie święto państwowe obchodzone 3 października w rocznicę Zjednoczenia Niemiec w 1990. Na podstawie umowy zjednoczenia Niemiec jest to święto federalne.

Dzień Świętego MarcinaW
Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina – świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours. Marcin z Tours urodził się na Węgrzech i tam jest obchodzone jego święto, ale 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem oraz w Niemczech i Austrii święto marcińskie świętuje się 11 listopada.

Germania (Kościół Świętego Pawła we Frankfurcie nad Menem)W
Germania (Kościół Świętego Pawła we Frankfurcie nad Menem)

Germania – obraz przedstawiający Germanię, namalowany w marcu 1848 roku, nieudokumentowanego autorstwa, przypisywany frankfurckiemu malarzowi Philippowi Veitowi (1793–1877). Zdobił wnętrze kościoła św. Pawła we Frankfurcie nad Menem podczas obrad Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie w latach 1848–1849, od około 1867 roku znajduje się w zbiorach Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze.

Germania (personifikacja)W
Germania (personifikacja)

Germania – personifikacja Niemiec i całego narodu niemieckiego, utożsamiana głównie z czasami rzymskimi, popularna w epoce Wiosny Ludów w XIX w. w okresie powstawania Niemiec i w późniejszym Cesarstwie Niemieckim.

Goethe-InstitutW
Goethe-Institut

Goethe-Institut, nazwa spolszczona: Instytut Goethego – instytucja kultury działająca na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako organizacja pożytku publicznego, z centralą w Monachium, nosząca imię wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego (1749–1832).

Goethe-Institut w WarszawieW
Goethe-Institut w Warszawie

Goethe-Institut w Warszawie – oddział Goethe-Institut, niemieckiej instytucji kulturalnej, utworzony w 1990 w Warszawie.

Italia i GermaniaW
Italia i Germania

Italia i Germania – obraz olejny o wymiarach 94,5 × 104,7 cm przedstawiający Italię i Germanię, namalowany w 1828 roku przez Johanna Friedricha Overbecka (1789–1869).

JugendweiheW
Jugendweihe

Jugendweihe – istniejący od roku 1852 w Niemczech, a następnie w Niemieckiej Republice Demokratycznej i na mniejszą skalę w Republice Federalnej Niemiec, laicki zwyczaj ślubowania młodzieży w wieku 14 lat, mający zastąpić konfirmację dla osób niewierzących. W czasach NRD było obowiązkowym elementem kształcenia do życia w socjalizmie i odbywało się przy protektoracie partii SED i organizacji młodzieżowych. Ceremonia odbywała się na zakończenie 8 klasy szkoły podstawowej. Obecnie zwyczaj pielęgnowany jest we wschodniej części Niemiec.

Kinder, Küche, KircheW
Kinder, Küche, Kirche

Aliteracja Kinder, Küche, Kirche lub die drei K - popularny w Niemczech slogan odnoszący się do tradycyjnej roli kobiety w społeczeństwie i rodzinie. Autorem tego hasła był prawdopodobnie cesarz Wilhelm II.

KoboldW
Kobold

Kobold – karzełek, duszek, złośliwy domowy krasnal lub gnom pilnujący podziemnych skarbów.

Kolonia artystyczna WorpswedeW
Kolonia artystyczna Worpswede

Kolonia artystyczna Worpswede – malarska kolonia artystyczna w Worpswede w Dolnej Saksonii, ok. 18 km od Bremy, na torfowisku Teufelsmoor, założona w 1889 roku przez pięciu malarzy: Fritza Mackensena (1866–1953), Hansa am Ende (1864–1918), Otto Modersohna (1865–1943), Fritza Overbecka (1869–1909) i Heinricha Vogelera (1872–1942).

Kosz plażowyW
Kosz plażowy

Kosz plażowy – mebel plażowy w postaci zadaszonego siedziska. Kosz plażowy zapewnia wygodne miejsce do siedzenia podczas plażowania oraz chroni przed wiatrem, deszczem i słońcem.

OstalgiaW
Ostalgia

Ostalgia – spolszczona wersja niemieckiego terminu Ostalgie, powstałego przez połączenie słów Ost (wschód) oraz Nostalgie (nostalgia) i określającego zjawisko tęsknoty za czasami Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Użycie tego określenia po raz pierwszy przypisuje się drezdeńskiemu kabareciście i aktorowi Uwe Steimle.

PflaumentoffelW
Pflaumentoffel

Pflaumentoffel, także Zwetschgenmännla lub Zwetschgenmännchen – figurka dla dzieci do jedzenia zrobiona z suszonych śliwek.

Piesek z kiwającą się głowąW
Piesek z kiwającą się głową

Piesek z kiwającą się głową, piesek kiwający głową – figurka przedstawiająca psa, którego głowa kiwa się podczas drgań. Popularna ozdoba w samochodach.

Romantyzm jenajskiW
Romantyzm jenajski

Romantyzm jenajski – ruch w historii sztuki i historii idei, włączany do ogólniejszego nurtu niemieckiego romantyzmu jako „wczesna romantyka” (Frühromantik). Okres ten umieszcza się zazwyczaj między latem 1797 i latem 1801, jest to zatem okres działalności głównego czasopisma Jenajczyków: „Athenaeum” (1798–1800). Michał Paweł Markowski proponuje jednak rozszerzenie wczesnej romantyki na okres od spotkania dwóch dwudziestolatków: Novalisa i Friedricha Schlegla, które było początkiem ich wiernej przyjaźni, do roku 1812, w którym Friedrich Schlegel wygłosił w Wiedniu wykłady o literaturze Geschichte der alten und neuen Literatur. W owym czasie w Jenie wykładali m.in.: Johann Gottlieb Fichte, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Friedrich Schiller i Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling. Do najwybitniejszych przedstawicieli ruchu zalicza się: Friedricha Schlegla, Augusta Wilhelma Schlegela, Friedricha von Hardenberga, czyli Novalisa, Friedricha Schleiermachera, Ludwiga Tiecka, Friedricha Wilhelma Josepha von Schellinga oraz Wilhelma H. Wackenrodera.

Świece kadzidłoweW
Świece kadzidłowe

Świece kadzidłowe, także stożki kadzidłowe – czasami zwane Räucherkegel albo Räucherkerzchen, to zapachowe kadzidełka palone w okresie Bożego Narodzenia.

TytaW
Tyta

Tyta – zwyczajowy prezent, jaki otrzymują dzieci idące po raz pierwszy do szkoły, do 1 klasy. Ma formę rogu obfitości wypełnionego słodyczami – odwróconego stożka lub ostrosłupa z kartonu, oklejonego ozdobnym papierem, niekiedy owinięta jest celofanem i związana u góry wstążką. Zwyczaj obdarowywania pierwszaków tego typu prezentami odnotowano w Niemczech na początku XIX wieku.

WeißwurstäquatorW
Weißwurstäquator

Weißwurstäquator – żartobliwe niemieckie określenie granicy kulturowej pomiędzy Starą Bawarią a resztą Niemiec. Linia graniczna ma wyznaczać zasięg „bawarskiej kultury kulinarnej” wraz z jednym z jej najważniejszych elementów: monachijskim weißwurstem.

Wielka BeczkaW
Wielka Beczka

Wielka Beczka, wyjątkowo dużych rozmiarów beczka wina znajdująca się w piwnicach zamku w Heidelbergu w Niemczech. Jej pojemność wynosi 221 726 litrów i zbudowana została w 1751 roku.

Zając wielkanocnyW
Zając wielkanocny

Zając wielkanocny – jeden ze świeckich symboli Wielkiej Nocy, święta chrześcijan.