
Walenty Barczewski – Warmiak, działacz narodowy, historyk, pisarz, folklorysta, redaktor i wydawca, wieloletni proboszcz w Brąswałdzie.

Stefan Cyrys – działacz Związku Polaków w Niemczech, więzień obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Władysław Gębik – doktor nauk filozoficznych, pedagog, pisarz, literat, działacz społeczno-kulturalny spod znaku Rodła, członek Związku Polaków w Niemczech etnograf.

Maksymilian Golisz właśc. Maksymilian Golish – polski nauczyciel, działacz polonijny w przedwojennym Szczecinie.

Józef Jainta – polski działacz robotniczy, powstaniec śląski, więzień obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Anna Jasińska – działaczka polonijna związana z Wrocławiem, z zawodu praczka
Franciszek Juszczak – działacz polonijny związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, w latach 1922–1939 kierownik wrocławskiego oddziału Związku Polaków w Niemczech.

Jan Kaczmarek – polski działacz polonijny w Republice Weimarskiej i Rzeszy Niemieckiej.
Janina Kłopocka – polska artystka, działaczka Związku Polaków w Niemczech oraz Zadrugi; była m.in. autorką Rodła – znaku graficznego tej pierwszej organizacji.

Augustyn Kośny – polski działacz społeczny i polityczny.

Karol Koziołek – polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy ZPwN, poseł do Sejmiku Opolskiego (1928–1932).

Michał Lengowski – poeta ludowy, działacz społeczny, zbieracz pieśni ludowych. Uczestnik akcji plebiscytowej 1920, działacz Związku Polaków w Niemczech.

Piotr Linkert – działacz Związku Polaków w Niemczech.

Kazimierz Lisowski – rzemieślnik, działacz narodowy.

Jan Łangowski – dziennikarz, działacz Związku Polaków w Niemczech, autor głośnego "Memoriału dotyczącego praw ludności polskiej w Niemczech" z 1929 roku.

Kazimierz Malczewski – działacz polonijny na Górnym Śląsku, dziennikarz i społecznik, organizator polskiego życia narodowego w II i III Rzeszy oraz w Republice Weimarskiej.

Władysław Nowak – działacz ZPwN na Śląsku Opolskim.
Edmund Jan Osmańczyk – polski publicysta, politolog i polityk, działacz mniejszości polskiej w Niemczech, poseł na Sejm PRL I, II, V, VI, VII i VIII kadencji, członek Rady Państwa (1979–1980), senator I kadencji. Odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej.

Feliks Paździorek – jeden z głównych działaczy polonijnych w Pszczewie, był prezesem lokalnego koła Rodła oraz pierwszym i ostatnim powojennym burmistrzem Pszczewa aż do utraty praw miejskich przez miejscowość 31 sierpnia 1945.

Seweryn Pieniężny – polski dziennikarz, redaktor i wydawca „Gazety Olsztyńskiej”, działacz społeczny i oświatowy na Warmii, samorządowiec.

Jan Smoleń, pseud. Jaś, Morys, Mytnik – polski pedagog, śląski kurator oświaty.

Edmund Styp-Rekowski – nauczyciel, działacz Związku Polaków w Niemczech, więzień i ofiara niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Stefan Szczepaniak – działacz polonijny w Rzeszy Niemieckiej i RFN, od 1939 przewodniczący Związku Polaków w Niemczech.

Wojciech Kurt Szczudło – nauczyciel, działacz Związku Polaków w Niemczech.

Jan Wawrzynek – powstaniec śląski, członek Związku Polaków w Niemczech, Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, działacz społeczny i polityczny na Śląsku.

Józef Wilkowski, rolnik, działacz spółdzielczy, działacz Związku Polaków w Niemczech.