
Jan Brandys – polski ksiądz rzymskokatolicki, powstaniec śląski i działacz plebiscytowy, w 1964 mianowany przez władze emigracyjne dziekanem generalnym.

Józef Degórski – polski farmaceuta.

Jan Nepomucen Alojzy Ficek – polski duchowny katolicki, działacz narodowy i trzeźwościowy aktywny na Górnym Śląsku.

Jan Frenzel właściwie Johannes Frenzel – niemiecki ksiądz katolicki, proboszcz w Miechowicach, zamordowany po wkroczeniu Armii Czerwonej do Miechowic w trakcie masowej zbrodni dokonanej na mieszkańcach gminy.

Pola Gojawiczyńska, właściwie Apolonia Gojawiczyńska z domu Koźniewska – polska pisarka, działaczka niepodległościowa.

Wawrzyniec Hajda – polski działacz ludowy i poeta, górnik, czynny w społecznym i kulturalnym życiu Piekar Śląskich. Organizator polskich akcji patriotycznych; należał do osób, które przez całe życie walczyli i budowali na Śląsku przyszłą Polskę, autor ok. 200 utworów, częściowo zaginionych, w których głosił proroctwa o wskrzeszeniu Polski.

Guido Henckel von Donnersmarck – baron i hrabia cesarstwa, potem pruski książę, tytularny pan Tarnowskich Gór, magnat przemysłowy, 13. wolny pan stanowy Bytomia.

Teodor Wojciech Heneczek – górnośląski drukarz, redaktor i wydawca.

Wincenty Janas − polski nauczyciel, działacz narodowy, propagator polskości Śląska.

Wincenty Jegliński – nauczyciel, inspektor szkolny, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Joachim Knychała – seryjny morderca kobiet, znany jako „Wampir z Bytomia” lub „Frankenstein”. W latach 1974–1982 brutalnie atakował na Śląsku kobiety, a pięć młodych kobiet zamordował. Był synem Wiktora i Anny z d. Golly; miał żonę i dwoje dzieci, pracował jako cieśla oraz górnik w kopalni „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Był drugim po Zdzisławie Marchwickim niesławnym „wampirem” działającym na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W śledztwie zeznał, że chodził na procesy Marchwickiego i to, co usłyszał, zainspirowało go. Za swe czyny został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.

Ansgary Tomasz Szczepan Malina OFM – franciszkanin, kaznodzieja i kompozytor.

Stanisław Mastalerz ps. „Karol Gorczek” i „Wiktor Gans” − pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstań śląskich.

Zbigniew Henryk Meres – polski strażak i polityk, generał brygadier, w latach 1997–2002 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, senator VII i VIII kadencji, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Nanker, Nankier, właściwie Jan Kołda herbu Oksza – w latach 1320–1326 biskup krakowski, w latach 1326–1341 biskup wrocławski.

Leopold Nerlich – polski prezbiter katolicki.

Andrzej Nowicki – prezbiter rzymskokatolicki, kanonik, doktor habilitowany w zakresie teologii fundamentalnej.

Wawrzyniec Pucher – polski duchowny katolicki, działacz społeczny i narodowy na Górnym Śląsku, szambelan papieski, wieloletni proboszcz parafii NMP w Piekarach Śląskich.

Bernard Prukop – polski ksiądz katolicki, działacz społeczny. Inicjator budowy Kalwarii Piekarskiej.

Teodor Marcin Rak — polski ksiądz katolicki.

Jan Rogowski ps. „Chodakowski”, „Lechosław” – podporucznik piechoty Wojska Polskiego II RP, oficer Związku Walki Zbrojnej–Armii Krajowej. Nauczyciel, działacz kombatancki i społeczny, pisarz.

Jan Skolik – polski harcerz, działacz ruchu oporu.

Leon Wostal – śląski regionalista, działacz społeczny, publicysta, kolekcjoner silesiaków.
Jerzy Wójcik – polski artysta baletu, choreograf, pedagog i folklorysta.

Paweł Wójcik – podporucznik WP, pracownik umysłowy PKP z Michałkowic, konspirator, członek organizacji Młoda Polska i „Orzeł Biały” ZWZ, działacz harcerski i niepodległościowy, jeden z organizatorów pierwszych grup podziemnych na Górnym Śląsku. Współpracował m.in. z Józefem Skrzekiem, Jerzym Poloczkiem, Anną Rzychort i Józefem Urbańskim. Czynnie działający w walkach, dowódca i obrońca, przyszły ojciec.