
Wrocław jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce o wielowiekowej tradycji.

29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się 10 grudnia 2016 roku we Wrocławiu. Miasto Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury roku 2016.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu – archiwum państwowe we Wrocławiu. W jego zasobach znajdują się dokumenty od XII w. do XXI w. związane głównie z Dolnym Śląskiem.

Dobry wieczór we Wrocławiu − neon znajdujący się na dachu bloku mieszkalnego przy ul. Piłsudskiego 106–114 we Wrocławiu. Neon jest zrealizowany w formie dwuipółmetrowej postaci ludzkiej z kwiatkiem w jednej ręce i uchylanym kapeluszem w drugiej oraz samym napisem „dobry wieczór we Wrocławiu” po prawej stronie.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu - jedna z bibliotek we Wrocławiu.
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 cykl imprez, happeningów i wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu w ramach przyznanego na rok 2016 tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. 21 czerwca 2011 roku tytuł ten na rok 2016 został przyznany miastom: Wrocław w Polsce i San Sebastian w Hiszpanii.

Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – istniejąca w latach 1958-2014 instytucja muzyczna we Wrocławiu, której siedziba i sala koncertowa mieściły się w budynku przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 19. W roku 2014 z połączenia Filharmonii oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans powstała nowa instytucja – Narodowe Forum Muzyki, która jest pod względem prawnym i artystycznym kontynuatorem dawnej filharmonii.

Firlej – miejska jednostka kultury Wrocławia istniejąca od lat 80. XX wieku, mieszcząca się przy ul. Grabiszyńskiej 56.

Gwara wrocławska – dawna gwara dialektu śląskiego języka niemieckiego.

We Wrocławiu znajduje się obecnie ok. 25 muzeów różnotematycznych. Historia muzealnictwa we Wrocławiu rozpoczyna się w XIX wieku, jednakże pierwsze ślady kolekcjonerstwa sięgają XVI wieku i są związane z osobą biskupa wrocławskiego Jana Turzo z Krakowa oraz patrycjusza Thomasa Rehdigera. Ten ostatni był ofiarodawcą 8 tysięcy książek, które trafiły do kościoła św. Elżbiety. Kolekcja ta była w późniejszym czasie podstawą biblioteki znajdującej się przy świątyni. Inne zbiory Rehdigera trafiły w ręce miasta Wrocławia. Były to kolekcje obrazów, rzeźb, monet medali i rękopisów średniowiecznych.

Marsz mężczyzn – manifestacja w postaci przemarszu ulicami Wrocławia, odbywająca się w latach 2010– 2016 raz w roku ostatnią niedzielę października.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu.

Niucon – konwent fanów mangi i anime, który odbywał się corocznie we Wrocławiu od 2008 roku. Edycję w roku 2013 odwiedziło 2800, a w 2014 – 4100. W ofercie konwentu znajdują się także atrakcje dla fanów ASG, gier, fantastyki oraz kultury japońskiej czy laser tag.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (OKiS) powołana została do współtworzenia tożsamości kulturowej i umacniania społecznej integracji Dolnego Śląska, opartych na kreatywnym potencjale środowisk twórczych regionu oraz dziedzictwie i wyzwaniach kulturowych współczesnego środkowoeuropejskiego pogranicza.

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa – makieta Lwowa, przedstawiająca widok miasta w II połowie XVIII wieku, o wymiarach 4 na 3,6 metra, w skali 1:200, wykonana w latach 1929-1946 pod kierownictwem inż. Janusza Witwickiego. Od roku 2015 eksponowana w Hali Ludowej we Wrocławiu.

Piwnica Świdnicka – najstarsza, średniowieczna piwiarnia wrocławska, znajdująca się w Rynku, w piwnicach Starego Ratusza.

Pociąg do kultury, niem. Kulturzug – sobotnio-niedzielne międzynarodowe połączenie kolejowe między Wrocławiem, Chociebużem i Berlinem oferowane wspólnie z programem kulturalnym. Powstało w kwietniu 2016 jako jedno z wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz próba wypromowania tej imprezy w Berlinie. Z powodu dużej popularności połączenia przedłużono jego kursowanie najpierw do grudnia 2016, a następnie co najmniej do końca roku 2018, przy czym nie zrezygnowano z programu kulturalnego. Pociąg według planów miał jeździć do 12 grudnia 2020 r., ale z powodu pandemii Covid-19 czas ten został skrócony, a połączenie na stałe zawieszono 15.11.2020 r.

Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, w skrócie P.I.W.O. – inicjatywa studentów Politechniki Wrocławskiej, polegająca na wykorzystaniu elewacji budynku akademika we wrocławskim „Wittigowie” i jego okien jako swoistego ogromnego wyświetlacza o wymiarach 12×10 pikseli.

Strefa Kultury Wrocław – wrocławska instytucja kulturalna, powstała w 1990 roku w wyniku połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury i Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Impart”. Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych „Impart” z kolei, powstało 1970 roku w wyniku połączenia Estrady Dolnośląskiej i Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Hala Ludowa”.

Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 – zebranie plastyków, krytyków i teoretyków sztuki we Wrocławiu rozpoczęte w marcu 1970 r. Wydarzenia artystyczne i realizacje związane z sympozjum przyczyniły się do upowszechnienia sztuki konceptualnej w Polsce.

We Wrocławiu na rynecku – pieśń ludowa zapisana w dialekcie dolnośląskim.

Orkiestra Kameralna Wratislavia – polska orkiestra smyczkowa założona w 1996 roku przez Jana Staniendę, który do dziś pełni funkcję Dyrektora Artystycznego zespołu. Orkiestra wykonuje muzykę od barokowej po współczesną i występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej, powiększając zespół w zależności od repertuaru.

Wrocław 2000 – moje miasto – wystawa czynna od 5 czerwca 2000 do 25 września 2000 w halach zdjęciowych Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, pokazująca wydarzenia z historii miasta po II wojnie światowej do roku 2000. Multimedialna ekspozycja, podzielona na zaaranżowane przestrzennie sekcje tematyczne, nawiązywała do Wystawy Ziem Odzyskanych. Wystawę odwiedziło ok. 70 000 osób.

Wystawa Ziem Odzyskanych – wystawa krajowa prezentująca osiągnięcia odbudowy Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej, która miała miejsce we Wrocławiu od 21 lipca do 31 października 1948. Zlokalizowana została na wystawowych terenach miasta, w okolicy Hali Ludowej i ogrodu zoologicznego. Odwiedziło ją ok. 1,5 miliona osób.

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu – wytwórnia filmowa działająca we Wrocławiu w latach 1954–2011, jedna z największych wytwórni filmowych w Polsce. Odegrała ogromną rolę w rozwoju polskiego filmu po II wojnie światowej.