Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) – pierwotnie armia złożona z Australijczyków i Nowozelandczyków. Walczyła w czasie I wojny światowej pod Gallipoli, na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim.

Batavia - galeon zbudowany w Amsterdamie w 1628 roku i należący do Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. „Batavia” wyruszyła w pierwszą podróż 29 października 1628 roku, płynąc do Indii Wschodnich, ale w wyniku spisku statek zszedł z kursu i rozbił się u wybrzeży Australii Zachodniej. Część załogi, która przeżyła katastrofę zbuntowała się, co z kolei doprowadziło do masakry, w której zginęło 125 osób.

Bitwa o Australię – kwestionowany termin historiograficzny odwołujący się do serii bitew toczonych w pobliżu Australii w trakcie wojny na Pacyfiku, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Od 2008 roku bitwy te upamiętniane są co roku w trakcie obchodzonego Dnia Bitwy o Australię, który przypada w każdą pierwszą środę września.

Bitwa o Singapur – bitwa stoczona między wojskami alianckimi a japońskimi w Singapurze podczas II wojny światowej. Singapur był główną bazą wojskową Wielkiej Brytanii w Azji Południowo-Wschodniej i nosił miano „Gibraltaru wschodu”. Bitwa o Singapur trwała od 8 do 15 lutego 1942 roku.

Bombardowanie Darwin – dwa japońskie naloty na australijskie miasto Darwin przeprowadzone 19 lutego 1942 roku. Były największym atakiem, jaki kiedykolwiek obce państwo przeprowadziło na terytorium Australii, pierwszym z około stu ataków lotniczych przeprowadzonych przez japońskie samoloty na Australię w latach 1942–1943. Zdarzenie to jest często nazywane „australijskim Pearl Harbor”.

Atak na Broome nastąpił podczas drugiej wojny światowej, 3 marca 1942 roku. W wyniku nalotu japońskich samolotów na miasto Broome w północno-zachodniej Australii zginęło co najmniej osiemdziesiąt osiem osób.

Brytyjskie testy nuklearne w Maralinga – seria testów atomowych, które miały miejsce w Strefie Zakazanej Woomera w stanie Australia Południowa w Australii w latach 1955–1963. Łącznie przeprowadzono siedem głównych prób nuklearnych o orientacyjnej sile od 1 do 27 kiloton. Przeprowadzono też wiele mniejszych testów, których celem było m.in. zbadanie wpływu pożaru lub wybuchów nienuklearnych na broń atomową.

Bunt Eurekański – powstanie górników złota w miejscowości Ballarat, mające miejsce w roku 1854. Wymierzone zostało przeciwko władzom kolonialnym Wielkiej Brytanii, które to w trakcie wiktoriańskiej gorączki złota obłożyły górników wymogiem posiadania licencji, podatkiem wynikającym z jej posiadania oraz innymi działaniami rządu, policji i wojska. Punktem kulminacyjnym była Bitwa o Palisadę Eureka 3 grudnia 1854 roku w Eureka Lead.

Dominium brytyjskie – forma ustrojowa istniejąca w ramach imperium brytyjskiego, stanowiąca formę pośrednią między samorządną kolonią a suwerennym państwem, z czasem ewoluująca w stronę suwerenności.

Historia Burnside, jednostki samorządowej na obszarze metropolitalnym Adelaide w Australii Południowej, sięga trzystu lat wstecz. Przed brytyjskimi osadnikami obszary dzisiejszego City of Burnside zamieszkiwało aborygeńskie plemię Kuarna, które zimą osiedlało się na terenach przy rzece Torrens, a latem przenosiło się na tereny Adelaide Hills.

Holey dollar – tymczasowa waluta używana w angielskich koloniach: na Wyspie Księcia Edwarda oraz w Nowej Południowej Walii w Australii w XIX wieku, która stała się pieniądzem zastępczym i środkiem zaradczym na niedobór pieniądza w tych krajach.


Konkurs na wzór flagi Australii – inicjatywa rządu Australii, która miała miejsce w 1901 roku i została ogłoszona przez premiera Australii Edmunda Bartona w celu zaprojektowania flagi dla Związku Australijskiego.

Bitwa o Malaje – bitwa stoczona między wojskami alianckimi a japońskimi na Malajach od 8 grudnia 1941 roku do 31 stycznia 1942 roku podczas II wojny światowej. Podczas kampanii wojska brytyjskie oraz Wspólnoty Brytyjskiej stoczyły wiele starć lądowych z armią japońską. Dla brytyjskich, indyjskich, australijskich i malajskich wojsk kampania na Malajach zakończyła się jednak porażką.

Niepodległość Australii – kwestia budząca znaczne różnice poglądów wśród badaczy i autorów publikacji na temat historii tego kraju. Wymienianych jest wiele różnych dat, od 1901 aż do 1986. Różnice te wynikają z różnego sposobu interpretacji pojęć takich jak niepodległość i suwerenność, na przykład według oficjalnej strony rządowej Australia stała się niezależnym krajem 1 stycznia 1901, ale oficjalny raport Constitutional Commission z 1988 twierdzi, że Australia stała się niezależnym państwem „pomiędzy 1926 a końcem II wojny światowej”.

Obóz jeniecki w Cowra, nazwa oficjalna № 12 Prisoner of War Compound – obóz jeniecki położony w australijskiej miejscowości Cowra, był to jeden z 28 obozów jenieckich na terenie Australii w czasie II wojny światowej.

Operacja Mosaic – seria dwóch atmosferycznych testów nuklearnych przeprowadzonych przez Wielką Brytanię na archipelagu wysp Montebello położonych u północno-zachodnich wybrzeży Australii. Testy zostały przeprowadzone w maju i czerwcu 1956 roku. Operacja Mosaic została wcześniej poprzedzona testami prowadzonymi w trakcie dwóch innych operacji: Totem (1953) i Buffalo (1956), które odbyły się w stanie Australia Południowa. W trakcie drugiej próby nuklearnej siła ładunku wyniosła 98 kt, i była to największa siła ładunku testowego w trakcie prób prowadzonych na terytorium Australii.
Operacja Pamphlet lub Konwój Pamphlet – operacja konwojowa podczas II wojny światowej przeprowadzona w styczniu i lutym 1943 roku, a mająca na celu przetransportowanie 9 Dywizji Australijskiej z Egiptu do ojczyzny. Konwój składał się z pięciu statków transportowych, osłanianych przed atakami okrętów Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej podczas rejsu przez Ocean Indyjski i wzdłuż wybrzeża Australii przez kilka zespołów flot alianckich. Żołnierze 9 Dywizji zostali zaokrętowani pod koniec stycznia, a operacja rozpoczęła się 4 lutego. Sił japońskich nie napotkano i 9 Dywizja bez strat przybyła do portów australijskich pod koniec lutego.

Rebelia rumowa – bunt wojska oraz części ludności Nowej Południowej Walii przeciwko władzy gubernatora Williama Bligha, który miał miejsce 26 stycznia 1808 roku.
Skradzione pokolenia – powszechnie używane określenie na grupę dzieci rdzennych mieszkańców Australii i Kanady, które przez większość XIX i XX wieku były przez władze tych krajów zabierane biologicznym rodzicom i przetrzymywane w instytucjach wychowawczych lub, w niektórych przypadkach, oddawane do adopcji białym rodzinom z klasy średniej. Praktyka ta miała swoje podłoże w polityce przymusowej asymilacji kulturowej.

South Australian Gazette and Colonial Register – pierwsza gazeta wydawana w Australii Południowej.

Tak zwana sprawa Pietrowa była znaczącym wydarzeniem politycznym w dziejach Australii w 1954, duży udział w niej miała australijska służba specjalna ASIO.

Squatterzy a. skwaterzy – warstwa społeczna ziemian australijskich w XIX w., wywodzących się z legalizowanych samorodnych osadników buszu Australii (outback). Termin w szerszym znaczeniu odnosi się również do nielegalnych osadników w Stanach Zjednoczonych, zajmujących terytoria Indian w celu prowadzenia gospodarstw rolnych.

Terra Australis – legendarny kontynent wymyślony przez rzymskiego kartografa Pomponiusza Melę.

Terytorium Papui i Nowej Gwinei – terytorium powiernicze ONZ w Nowej Gwinei, administrowane przez Australię od 6 listopada 1949.