DasaraW
Dasara

Dasara, hindi दशहरा trl. daśahrā – jedno z najważniejszych świąt w hinduizmie, obchodzone w całych Indiach oraz w Nepalu w połowie hinduskiego miesiąca Ashvin (wrzesień/październik), poprzedzającym Diwali. Zwyczaje związane z obchodami tego święta znacznie różnią się w zależności od regionu.

DiwaliW
Diwali

Diwali oraz Dipawali – hinduistyczne święto światła, obchodzone przez kilka dni każdego roku w Indiach.

DurgapudźaW
Durgapudźa

Durgapudźa – największe święto hinduskie we wschodnich Indiach, obchodzone również w Nepalu i Bangladeszu.

KrysznadźanmasztamiW
Krysznadźanmasztami

Krysznadźanmasztami – hinduistyczne święto, upamiętniające narodziny boga Kryszny, obchodzone w lecie według kalendarza księżycowego.

GaidźatraW
Gaidźatra

Gaidźatra (newari सा पारु, nepali गाईजात्रा, ang. Gai Jatra) – festiwal hinduistyczny w Nepalu. Obchodzony jest w miesiącu Bhadra. Uroczyste jego obchody ustanowił król Pratap Malla (1644–1673) po śmierci syna.

GaneśćaturthiW
Ganeśćaturthi

Ganeśćaturthi – święto hinduistycznego boga o imieniu Ganeśa. Popularne jest zwłaszcza na obszarze dawnego Imperium Marathów w Indiach. Najbardziej znane są widowiskowe festiwale w Bombaju i Goa. Święto to związane jest z narodzinami boga z głową słonia Ganeśa, syna Śiwy i bogini Parwati.

Gudhi padwaW
Gudhi padwa

Gudhi padwa – święto o charakterze noworoczno-wiosennym, obchodzone w indyjskim stanie Maharasztra pierszwego dnia miesiąca ćajtra.

HoliW
Holi

Holi – hinduistyczne święto radości i wiosny, obchodzone przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). To święto obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata, głównie wśród Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Festiwal ten rozprzestrzenił się w ostatnich latach w częściach Europy i Ameryki Północnej jako święto miłości i kolorów wiosny.

KumbhamelaW
Kumbhamela

Kumbhamela – święto hinduistyczne, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Najznakomitsza z kumbhamel to Mahakumbhamela (wielka-kumbhamela) odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad, Haridwar, Ujjain, Nashik. Nieco mniejsze znaczenie dla prominentów i wyznawców całego hinduistycznego środowiska mają Ardhakumbhamele (pół-kumbhamele).

LohriW
Lohri

Lohri – popularne święto hinduskie o charakterze dożynkowym, obchodzone głównie w Pendżabie oraz miejscowościach północnych Indii, w których zamieszkują skupiska Pendżabczyków. Wypada w środku stycznia.

Makar sankrantiW
Makar sankranti

Makara sankranti – święto hinduskie, obchodzone w dzień, w którym Słońce przechodzi na północną półkulę. W przeciwieństwie do innych świąt w Indiach, których data obliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego, Makar sankranti wypada zawsze 14 stycznia. Dzień ten uważany jest za jeden z najbardziej pomyślnych w roku. Święto związane jest z kultem Słońca oraz Saraswati , bogini mądrości.

NagapańćamiW
Nagapańćami

Nagapańćami – święto hinduskie obchodzone piątego dnia miesiąca śrawana podczas pełni Księżyca. Głównym elementem jest kult węży, zwłaszcza kobr (naga) hodowanych przy świątyniach.

NawaratriW
Nawaratri

Nawaratri – święto hinduistyczne ku czci Durgi, obchodzone pod koniec pory deszczowej w miesiącu aświna. Upamiętnia dziewięć dni, podczas których Parwati, żona Śiwy, mogła opuścić męża i odwiedzać swoją matkę.

NyepiW
Nyepi

Nyepi – dzień Nowego Roku w kalendarzu balijskim, przypadający w dniu następującym po nowiu dziewiątego miesiąca księżycowego, zazwyczaj w marcu lub kwietniu. Nazywany jest Dniem Ciszy – obowiązuje zakaz rozpalania ognia, podróżowania i pracy od godziny 6 rano do 6 rano dnia następnego. Zamknięte jest nawet międzynarodowe lotnisko Ngurah Rai. Na kilka dni przed Nyepi Balijczycy dokonują oczyszczenia w morzu różnych przedmiotów ze świątyni. W dzień poprzedzający Nyepi odbywają się hałaśliwe procesje, aby przegonić złe duchy. Wierni noszą ogromne wizerunki demonów ogoh-ogoh i składają ofiary, aby ułagodzić siły nieczyste.

OnamW
Onam

Onam – święto o charakterze dożynkowym, obchodzone w indyjskim stanie Kerala. Związane jest z miejscową legendą o królu-demonie (asura) Mahabali. Święto wypada zazwyczaj w sierpniu, podczas miesiąca ćingam według kalendarza keralskiego. W wielu miejscowościach uliczne grupy teatralne odgrywają legendy związane z królem Mahabali. Dla onam typowe są również kwiatowe aranżacje zwane pukalam, tańce w maskach kumattikali, „tygrysie” procesje uliczne pulikali oraz wyścigi długich łodzi vallamkali.

PongalW
Pongal

Pongal – święto o charakterze dożynkowym, obchodzone w indyjskim stanie Tamil Nadu oraz w społecznościach tamilskich na całym świecie. Trwa cztery dni – drugi dzień, najważniejszy, przypada na pierwszy dzień tamilskiego miesiąca thai. Nazwa pongal znaczy dosłownie „wykipieć”, nawiązuje do garnka, w którym gotuje się świąteczne danie, którego głównymi składnikami są ryż, mleko i cukier palmowy.

Raksza bandhanW
Raksza bandhan

Rakszabandhan – hinduskie święto przypadające w czasie pełni Księżyca w miesiącu śrawana. Centralnym elementem jest zawiązanie przez siostrę kolorowej nici na nadgarstku brata. Stąd nazwa święta – „raksza” znaczy ochrona, zaś „bandhan” – wiązanie, więzy.

RamanawamiW
Ramanawami

Ramanawami – święto hinduskie, wypadające według kalendarza księżycowego w dziewiąty dzień (nawami) jasnej połowy miesiąca Ćajtra. Stanowi zakończenie dziewięcio-dniowego okresu świątecznego Nawaratri. Upamiętnia ono narodziny boga Ramy, stąd alternatywna nazwa święta: Rama dźajanti. Największe uroczystości odbywają się w Ayodhyi, Bhadraćalam oraz Rameswaram (Tamilnadu).

Ratha JatraW
Ratha Jatra

Ratha Jatra – hinduistyczny festiwal, procesja ogromnych wozów wiozących figury:Dźagannathy (Kryszny), Subhadry i Balaramy.

Rawidas dźajantiW
Rawidas dźajanti

Rawidas dźajanti, Śri Guru Ravidass Jayanti – święto urodzin hinduskiego guru Rawidasa, szczególnie uroczyście obchodzone przez członków ruchu ravidasi w północnych Indiach. Wypada zazwyczaj w połowie lutego.

ThaipusamW
Thaipusam

Thaipusam – święto hinduistyczne obchodzone w południowych Indiach oraz w Malezji i Singapurze. Wypada podczas pełni Księżyca podczas tamilskiego miesiąca thai i związane jest z narodzinami boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati. Odbywają się liczne procesje podczas których widać umartwiających się ochotników. Formą modlitwy jest niesienie symbolicznych ciężarów kavadi.

VishuW
Vishu

Vishu – święto obchodzone w indyjskim stanie Kerala, a także w Tamilnadu oraz w okręgu Tulu Nadu w stanie Karnataka, gdzie jest znane pod nazwą Bisu. Święto to wyznacza pierwszy dzień roku według kalendarza keralskiego, i wypada w miesiącu medam po wiosennym zrównaniu dnia z nocą. W kalendarzu gregoriańskim odpowiada mu dzień 14 kwietnia. Vishu jest astrologicznym dniem nowego roku w Kerali, pomimo że oficjalny nowy wypada w miesiącu chingam (sierpień-wrzesień).

WasantapańćamiW
Wasantapańćami

Wasantapańćami – święto hinduskie związane z kultem Saraswati, bogini nauki, sztuki i muzyki. Obchodzone jest corocznie w piątym dniu (panchami) miesiąca magh (styczeń-luty), lub phalgun według kalendarza bengalskiego, uważanego za pierwszy dzień wiosny, stąd „Wasant” – wiosna). Dominującym kolorem jest żółty (basanti) jako kolor stroju bogini, ubioru ludzi i specjalnych słodyczy przygotowanych na tę okazję.

Wat purnimaW
Wat purnima

Wat purnima – święto obchodzone w indyjskim stanie Maharashtra podczas pełni księżyca (purnima), przypadającej w miesiącu dźjesztha.