BasteiW
Bastei

Bastei – formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec, charakteryzujących się licznymi formacjami skalnymi. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Można się do niego dostać licznymi szlakami turystycznymi lub autobusem, jeżdżącym pomiędzy miejscowością Rathewalde, a hotelem w okolicy mostu. Źródłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.

Berzdorfer SeeW
Berzdorfer See

Berzdorfer See – sztuczne jezioro w Niemczech, położone blisko południowej granicy miasta Görlitz w Saksonii, na terenie Łużyc Górnych, blisko granicy z Polską.

BreitebergW
Breiteberg

Breiteberg – najwyższe wzniesienie na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Breitenfeld (Lipsk)W
Breitenfeld (Lipsk)

Breitenfeld - dzielnica miasta Lipsk w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia. Do 31 grudnia 1998 miejscowość w gminie Lindenthal (Lipsk) w powiecie Lipsk.

Fichtelberg (szczyt)W
Fichtelberg (szczyt)

Fichtelberg – szczyt w niemieckiej części Rudaw o wysokości 1214 m n.p.m., najwyższy punkt Rudaw po stronie niemieckiej. Z Oberwiesenthal wiodą na szczyt dwie kolejki linowe: krzesełkowa i kabinowa.

Góry ŁużyckieW
Góry Łużyckie

Góry Łużyckie (332.31) – pasmo górskie w Sudetach, oddzielone Bramą Łużycką od leżących na wschód Gór Izerskich, leżące w Czechach i częściowo w Niemczech, między miastami Uściem nad Łabą, Żytawą a Libercem.

Góry PołabskieW
Góry Połabskie

Góry Połabskie – pasmo górskie w Czechach i Niemczech, będące częścią Wyżyny Rudawskiej.

HochsteinW
Hochstein

Hochstein – najwyższy szczyt na Pogórzu Zachodniołużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Hvozd (Góry Łużyckie)W
Hvozd (Góry Łużyckie)

Hvozd – góra graniczna w masywie Gór Łużyckich w paśmie Sudetów Zachodnich, w Niemczech i Czechach.

LandeskroneW
Landeskrone

Landeskrone – bazaltowa góra o wysokości 419,4 m n.p.m. położona na południowy zachód od Görlitz w Niemczech.

LužW
Luž

Luž – najwyższy szczyt w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich, na granicy Czech i Niemiec.

Masyw CzeskiW
Masyw Czeski

Masyw Czeski – prowincja fizycznogeograficzna i jednocześnie jednostka geologiczna w Europie Środkowej.

Obniżenie Żytawsko-ZgorzeleckieW
Obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckie

Obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckie lub Kotlina Żytawska (332.25) – obniżenie tektoniczne, położone pomiędzy Płaskowyżem Budziszyńskim i Pogórzem Łużyckim na zachodzie, Górami Łużyckimi i Grzbietem Jesztedzkim na południu, Pogórzem Izerskim i Górami Izerskimi na wschodzie. Jest częścią Pogórza Zachodniosudeckiego. W historii znane również jako Brama Łużycka.

Park Narodowy Saskiej SzwajcariiW
Park Narodowy Saskiej Szwajcarii

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii - znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec w Górach Połabskich w powiecie Sächsische Schweiz-Osterzgebirge, od wschodu graniczy z Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria w Czechach. Park został utworzony 12 września 1990. Całkowita powierzchnia parku wynosi 93 500 ha. Najwyższe szczyty to Großer Zschirnstein i Großer Winterberg.

Pogórze ŁużyckieW
Pogórze Łużyckie

Pogórze Łużyckie – niskie pasmo górskie w Pogórzu Zachodniosudeckim, w łańcuchu Sudetów. Leży na zachód od Obniżenia Żytawsko-Zgorzeleckiego, na pograniczu czesko-niemieckim. Na południowym wschodzie pasmo przechodzi w Góry Łużyckie.

Pogórze ZachodniosudeckieW
Pogórze Zachodniosudeckie

Pogórze Zachodniosudeckie (332.2) – wprowadzona przez Jerzego Kondrackiego jednostka w podziale Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

RotsteinW
Rotstein

Rotstein – najwyższy wzniesienie na Płaskowyżu Budziszyńskim (niem. Oberlausitzer Gefilde) w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

RudawyW
Rudawy

Rudawy (331.1) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw.

Saska SzwajcariaW
Saska Szwajcaria

Saska Szwajcaria, Saksońska Szwajcaria – określenie niemieckiej części Gór Połabskich ("po-łabie") znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Rozpościera się między czeskim miastem przygranicznym Děčín i saksońskim miastem Pirna. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Zajmuje powierzchnię około 360 km². Wzniesienia sięgają 400–500 m n.p.m.; najwyższe Großer Zschirnstein.

SmreczanyW
Smreczany

Smreczany, Góry Fichtel, Smreczane Góry – zalesione pasmo górskie w Niemczech i w zachodnich Czechach. Rozciąga się między Rudawami, Lasem Frankońskim i Lasem Czeskim.

SpitzbergW
Spitzberg

Spitzberg lub Oberoderwitzer Spitzberg, Oderwitzer Spitzberg –najwyższy szczyt na Pogórzu Wschodniołużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

ValtenbergW
Valtenberg

Valtenberg – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Łużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo- wschodniej części Niemiec w Saksonii.

VogtlandW
Vogtland

Vogtland – wyżyna w Niemczech oraz w niewielkim stopniu w Czechach. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Największe miasta w pobliżu to Plauen, Gera, Hof.

Wyżyna RudawskaW
Wyżyna Rudawska

Wyżyna Rudawska – makroregion w północno-zachodnich Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonii), część podprowincji Kraina Rudaw.