Masyw CzeskiW
Masyw Czeski

Masyw Czeski – prowincja fizycznogeograficzna i jednocześnie jednostka geologiczna w Europie Środkowej.

Brdská oblastW
Brdská oblast

Brdská oblast – makroregion w podprowincji Wyżyna Berounki, w obrębie Masywu Czeskiego, leżący w jego środkowo-zachodniej części, pod względem administracyjnym w zachodniej części kraju środkowoczeskiego.

Park Narodowy Doliny DyiW
Park Narodowy Doliny Dyi

Park Narodowy Doliny Dyi – o powierzchni 13,30 km², utworzony 1 stycznia 2000, graniczy ze znacznie większym czeskim Národni park Podyjí. Położony na skalistym Masywie Czeskim wzdłuż południowego brzegu, malowniczo meandrującego 26-kilometrowego odcinka rzeki Dyja, na wschód-południowy wschód od Hardegg. Chroni naturalny kanion doliny rzeki o głębokości do 220 m. Unikatowy obszar wrzosowisk i stepów ze stanowiskami muraw kserotermicznych na stromych urwiskach skalnych. Najwyższym wzniesieniem na terenie parku jest Stierwiesberg o wysokości 534 m n.p.m., na granicy czesko-austriackiej, 3 km na południowy wschód od Wranowa nad Dyją. Na skałach najwyższych partii można spotkać sosnę czerwoną. Typowymi gatunkami pospolitymi występującymi na miejscu są: jodła, cis, jałowiec. 90% obszaru porastają lasy i to w większości dębowe, w części zachodniej lasy bukowe. Jedynie 0,40 km² to łąki.

Dyja (rzeka)W
Dyja (rzeka)

Dyja – rzeka w Masywie Czeskim, w Austrii i Czechach, w zlewisku Morza Czarnego, najdłuższy prawy dopływ Morawy, o długości 235 km, począwszy od miejscowości Raabs an der Thaya, gdzie następuje połączenie składających się na nią dopływów:Mährische Thaya, długość 68,2 km, powierzchnia dorzecza 630 km², źródło na wysokości około 682 m n.p.m., 4 km na południowy wschód od Třešť, w kraju Wysoczyna, między wsiami Panenská Rozsíčka i Stajiště Deutsche Thaya długość 75,8 km, źródło na wysokości 657 m n.p.m., 2 km na południowy wschód od Schweiggers, koło miejscowości Schwarzenbach.

Góry PołabskieW
Góry Połabskie

Góry Połabskie – pasmo górskie w Czechach i Niemczech, będące częścią Wyżyny Rudawskiej.

Kotlina CzeskaW
Kotlina Czeska

Kotlina Czeska – kotlina w Czechach.

Kraina SzumawskaW
Kraina Szumawska

Kraina Szumawska – podprowincja fizycznogeograficzna w obrębie Masywu Czeskiego, po części na terenie Czech, Bawarii i Austrii. Po Sudetach jest to drugi najwyższy łańcuch górski Czech, a po Alpach i Schwarzwaldzie - trzeci w granicach Niemiec.

Las CzeskiW
Las Czeski

Las Czeski – makroregion o charakterze wyżynno-górskim na granicy Czech i Bawarii. Dla części niemieckiej używany jest wariantowy egzonim Las Górnopalatynacki. W Czechach odróżnia się makroregion Las Czeski oraz stanowiący jego najwyższą część mezoregion Las Czeski.

Łabskie PiaskowceW
Łabskie Piaskowce

Łabskie Piaskowce – kraina geograficzna w Czechach.

Plzeňská pahorkatinaW
Plzeňská pahorkatina

Plzeňská pahorkatina – makroregion w podprowincji Wyżyna Berounki, w obrębie Masywu Czeskiego, leżący w jego środkowo-zachodniej części, pod względem administracyjnym w kraju pilzneńskim i częściowo środkowoczeskim.

Płyta Granitowo-GnejsowaW
Płyta Granitowo-Gnejsowa

Płyta Granitowo-Gnejsowa – jeden z głównych regionów naturalnych Austrii, stanowi południową część Masywu Czeskiego.

Podgórze RudawskieW
Podgórze Rudawskie

Podgórze Rudawskie – makroregion w północno-zachodnich Czechach, część podprowincji Kraina Rudaw.

Park Narodowy „Podyje”W
Park Narodowy „Podyje”

Park Narodowy „Podyje” o powierzchni 63,0 km², utworzony 1 lipca 1991, graniczy z austriackim Parkiem Narodowym Doliny Dyi. Położony na skalistym Masywie Czeskim wzdłuż malowniczo meandrującego 40-kilometrowego odcinka rzeki Dyja między Vranovem na zachodzie, a Znojmem na wschodzie. Chroni naturalny kanion doliny rzeki Dyja o głębokości do 220 m. Unikatowy obszar wrzosowisk i stepów ze stanowiskami ciepłolubnej flory i fauny. Symbolem Parku Narodowego Doliny Dyi jest bocian czarny, który gniazduje tu w liczbie 4-6 par (2006)najwyższy punkt: 536 m n.p.m. –, 3 km na południowy wschód od Vranova, na granicy czesko-austriackiej. Po stronie austriackiej Heimatkreuz. najniższy punkt: 207 m n.p.m. – równina Dyja w Znojmie

RudawyW
Rudawy

Rudawy (331.1) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw.

Saska SzwajcariaW
Saska Szwajcaria

Saska Szwajcaria, Saksońska Szwajcaria – określenie niemieckiej części Gór Połabskich ("po-łabie") znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Rozpościera się między czeskim miastem przygranicznym Děčín i saksońskim miastem Pirna. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Zajmuje powierzchnię około 360 km². Wzniesienia sięgają 400–500 m n.p.m.; najwyższe Großer Zschirnstein.

Sněžnická hornatinaW
Sněžnická hornatina

Jest to niezbyt wybitny masyw leżący w dorzeczu Łaby. Zbudowany jest z górnokredowych piaskowców z pojedynczymi wystąpieniami trzeciorzędowych skał wulkanicznych. Pod względem krajobrazowym jest to obszar gór stołowych, rozczłonkowanych tektonicznie lub ze względów litologicznych. Cały masyw ma asymetryczną budowę. Największe deniwelacje występują w południowej części. Znajdują się tu kuesty, góry stołowe, głęboko wcięte doliny o charakterze kanionu, skalne miasta, ściany skalne, izolowane baszty skalne. Znajduje się tu antecedentny przełom Łaby.

Średniogórze CzeskieW
Średniogórze Czeskie

Średniogórze Czeskie – pasmo górskie w północnych Czechach, w kraju usteckim. Przepływa przez nie Łaba, tworząc przełom zwany Porta Bohemica, czyli Czeska Brama. Powierzchnia Średniogórza Czeskiego wynosi 1265 km².

VogtlandW
Vogtland

Vogtland – wyżyna w Niemczech oraz w niewielkim stopniu w Czechach. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Największe miasta w pobliżu to Plauen, Gera, Hof.

Wachau (dolina)W
Wachau (dolina)

Wachau – przełomowy odcinek doliny Dunaju pomiędzy miastem Melk i Krems an der Donau w Dolnej Austrii, około 80 km na zachód od Wiednia, słynący z licznych zabytków architektury świeckiej i sakralnej, średniowiecznych miasteczek oraz uprawy winorośli i moreli.

Wyżyna BerounkiW
Wyżyna Berounki

Wyżyna Berounki - podprowincja w obrębie Masywu Czeskiego, leżąca w jego środkowo-zachodniej część.

Wyżyna KarlowarskaW
Wyżyna Karlowarska

Wyżyna Karlowarska – makroregion w północno-zachodnich Czechach, część podprowincji Kraina Rudaw.

Wyżyna RudawskaW
Wyżyna Rudawska

Wyżyna Rudawska – makroregion w północno-zachodnich Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonii), część podprowincji Kraina Rudaw.

Wzgórza BielawskieW
Wzgórza Bielawskie

Wzgórza Bielawskie – mikroregion Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.