
Bohuslav ze Schwanberga – czeski szlachcic, polityk i dowódca husycki.

Čeněk z Vartemberka – czeski szlachcic, pan Jičína i ważny polityk sympatyzujący z Husytami. Był prawdopodobnie synem Čenka z Vartemberka zmarłego w 1396 i księżniczki bytomskiej, Bolki.

Charles-Henri z Lobkowiczów – książę francuski pochodzący z rodziny Lobkowiczów i dynastii Burbon-Parmeńskich.

Zofia von Hohenberg, Sophie Maria Josephine Albina Chotek – hrabianka pochodząca z czeskiej rodziny szlacheckiej Chotek z Chotkowa i Wojnina. Córka hrabiego Bogusława Chotka i hrabianki Wilhelminy z Kinskich na Tetowie. Od 1 lipca 1900 r. żona arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Poznali się prawdopodobnie w Pradze, następnie kontynuowali znajomość w Bratysławie, gdzie Zofia była damą dworu arcyksiężnej Izabeli. Zofia została śmiertelnie ranna w wyniku zamachu w Sarajewie, 28 czerwca 1914. Para miała 4 dzieci:Zofię von Hohenberg (1901–1990), żonę hrabiego Fryderyka von Nostitz-Rieneck (1891–1973), Maksymiliana, księcia Hohenberg (1902–1962), męża hrabiny Elżbiety von Waldburg zu Wolfegg und Waldsee (1904–1993), Ernesta von Hohenberg (1904–1954), męża Marii Teresy Wood (1910–1985), nienazwanego syna, który urodził się martwy (1908).

Anton Dobrzensky von Dobrzenitz – austriacki generał i baron z czeskiej rodziny szlacheckiej Dobrzenskich z Dobrzenic, członek Zakonu Krzyżackiego.

Filip Fabricius – czeski urzędnik, najbardziej znany z bycia trzecią ofiarą defenestracji praskiej z 1618 roku.

Henryk z Rożemberka – czeski szlachcic, najwyższy pułkownik Królestwa Czech.

Hynek Krušina z Lichtenburka – czeski szlachcic, dowódca husycki, starosta hrabstwa kłodzkiego, księstwa ziębickiego i miasta Ząbkowice Śląskie.

Jan z Pernsteinu – morawski i czeski szlachcic z rodu Pernsteinów.

Jaroslav Bořita z Martinic – czeski szlachcic i namiestnik cesarza Ferdynanda II, wraz z Vilémem Slavatą z Chlumu i Fabricusem był ofiarą defenestracji praskiej w 1618 r.. W 1621 uzyskał tytuł hrabiego.

Andrzej Franciszek Kłobuczyński lub Andreas Franz Klobuczinsky von Klobuczin – polski szlachcic herbu Topór, działacz kontrreformacji na Dolnym Śląsku, przyczynił się do rekatolicyzacji regionu, fundator kościołów.

Jindřich (Heinrich) Kostrba – czeski arystokrata, as myśliwski okresu I wojny światowej, w okresie międzywojennym twórca czechosłowackich sił powietrznych.

Jan Sokół z Lamberka, Jaśko Sokół, czes.: Jan Sokol z Lamberka, niem.: Johann Sokol von Lamberg – czeski feudał, morawski rycerz, znany z udziału w wewnętrznych sporach dynastii Luksemburgów oraz jako dowódca oddziałów czeskich walczących po stronie polsko-litewskiej w bitwie pod Grunwaldem.

Rodzina Lobkowicz to jeden z najstarszych, wciąż istniejących czeskich rodów szlacheckich, znany od XIV wieku. Pierwsi Lobkowiczowie wzmiankowani byli jako szlachta w północno-wschodnich Czechach. Mikuláš Chudý ("biedny") z Újezda był prominentnym XV-wiecznym politykiem. Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic był eseistą i poetą. Jego brat Jan Hasištejnský z Lobkovic był dyplomatą i odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zdeněk Popel z Lobkowic stał na czele czeskiej Partii Katolickiej na początku XVII wieku. Jiří Kristián z Lobkowicz był ważnym czeskim politykiem. Lobkowiczowie posiadali również swoje majątki na Śląsku.

Vaclav Eusebius von Lobkowitz – austriacki mąż stanu, od 1669 r. pełnił funkcję pierwszego ministra na dworze cesarza Leopolda I Habsburga. Od 1646 r. książę żagański.

Pernsteinowie – znaczący ród szlachecki wywodzący się z południowo-zachodnich Moraw.

Jan Skalski, właściwie Jan z Valdštejnu i Małej Skały – czeski szlachcic z wybitnego rodu Valdsteinów mającego siedzibę koło Żelaznego Brodu w północnych Czechach. Dowódca czeskich zaciężnych w służbie polskiej podczas wojny trzynastoletniej 1454-1466. Odegrał znaczącą rolę podczas działań na Warmii, w Prusach Dolnych i na Zalewie Wiślanym.
Tomasz ze Štitnego – był czeskim szlachcicem, pisarzem, teologiem, tłumaczem i kaznodzieją. Wzywał do częstej komunii i czytania Biblii. Tworzył w języku czeskim i jest uważany za jednego z prekursorów Jana Husa.

Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka – czeski szlachcic, wiceregent (místodržící) cesarza Ferdynanda II Habsburga. Zasłynął jako ofiara defenestracji praskiej z 1618 roku.

Wilhelm z Rožemberku – burgrabia praski i wielki szambelan Królestwa Czech.

Wok z Rożemberka – czeski szlachcic, założyciel Prudnika, najwyższy marszałek Królestwa Czech i namiestnik Styrii.

Wrszowcy, Werszowcy – czeski ród możnowładczy o początkach historii w X–XII wieku. Posiadali swe domeny w północnych Czechach wokół Žatca i Litomierzyc, będąc drugim pod względem znaczenia rodem w kraju po tronujących Przemyślidach i kontestujących ich Sławnikowicach.

Zdzisława Czeska, zwana też Zdzisławą z Lemberku, Zdzisławą Berką, Zdzisławą z Moraw – tercjarka dominikańska, święta Kościoła katolickiego.