
Samuel Hugo Bergmann, hebr. שמואל הוגו ברגמן – żydowski filozof i pedagog, rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (1935–1938), intelektualista ruchu syjonistycznego.

David Černý – czeski rzeźbiarz

Ludwig Czech – niemiecki prawnik i działacz mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji, przewodniczący Niemieckiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej w Republice Czechosłowackiej (1920–1938), minister w rządach I Republiki (1929–1938).
Jan Fischer – czeski urzędnik państwowy i polityk, prezes Czeskiego Urzędu Statystycznego w latach 2003–2009. Premier Republiki Czeskiej od 8 maja 2009 do 13 lipca 2010. Kandydat na urząd prezydenta w wyborach w 2013, wicepremier i minister finansów.

Hugo Haas – czeski aktor, reżyser i scenarzysta żydowskiego pochodzenia. W latach 1926-1962 zagrał w ponad 60 filmach oraz w latach 1933-1962 wyreżyserował ponad 20 produkcji. Brat Pavla Haasa.

Pavel Haas – czeski kompozytor pochodzenia żydowskiego; brat aktora Hugo Haasa.

Juraj Herz – czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor, urodzony na Słowacji.

Helga Hošková-Weissová – czeska malarka żydowskiego pochodzenia.

Franz Kafka – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związany z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika „kafkaesk”, którego istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją. Deformacja groteskowa, niejednoznaczne, paraboliczne obrazy oraz poczucie zagrożenia i niepewności składają się na panoramę literackiego świata Kafki.

Georges Kars, właśc. Jiri Karpeles – czeski malarz pochodzenia żydowskiego tworzący we Francji.
Egon Erwin Kisch, właściwie Egon Kisch – czeski i niemiecki pisarz, dziennikarz i reporter żydowskiego pochodzenia, obywatel austro-węgierski a potem czechosłowacki, tworzący w języku niemieckim. Uznawany za jednego z najwybitniejszych reporterów w historii dziennikarstwa, swą twórczością wpłynął też na polskich reporterów, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego. Od tytułu jednego z jego zbiorów reportaży znany też jako „szalejący reporter”.

Gideon Klein – czeski pianista i kompozytor żydowskiego pochodzenia.

Jiří (Georgo) Mordechaj Langer – żydowski poeta, naukowiec i publicysta, dziennikarz i pedagog.
Lenka Lichtenberg − kanadyjska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, chazanit, aktywistka na rzecz praw zwierząt, czesko-żydowskiego pochodzenia. W swoim repertuarze ma żydowskie pieśni religijne, a także utwory jazzowe i folkowe, które wykonuje w językach angielskim, czeskim, francuskim, hebrajskim, rosyjskim i jidysz.

Arnošt Lustig – czeski pisarz i publicysta pochodzenia żydowskiego.

Max Mannheimer – malarz i pisarz ocalały z Holokaustu, świadek zagłady Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Julie Moschelesová – czeska geograf.

Eugeniusz Reach – lekarz, chirurg, jeden z pionierów współczesnej medycyny rekonstrukcyjnej.

Szelomo Rosen – izraelski działacz społeczny i polityk, w latach 1974–1977 minister absorpcji imigrantów, w 1977 minister budownictwa, w latach 1972–1974 wiceminister absorpcji imigrantów, w latach 1965–1974 poseł do Knesetu z list Mapam i Koalicji Pracy.

Karol Sidon – czeski rabin, dramaturg i pisarz. Od 1992 roku sprawuje urząd naczelnego rabina Pragi.

Rudolf Slansky, właśc. Rudolf Salzmann – czechosłowacki działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego.

Pavel Tigrid, urodzony jako Pavel Schönfeld – czeski dziennikarz, polityk i publicysta.

Viktor Ullmann – austriacki kompozytor i dyrygent.