Akademickie Centrum Medyczne w ZabrzuW
Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu

Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu – planowany, niezrealizowany szpital na granicy Zabrza i Gliwic, w zabrzańskiej dzielnicy Maciejów przy ul. Macieja Mielżyńskiego. Jego budowę rozpoczęto w roku 1977, jednak pozostał on niedokończony i został ostatecznie zburzony w 2014 roku.

Brama Toruńska w GrudziądzuW
Brama Toruńska w Grudziądzu

Brama Toruńska – jedna z 5 bram w murach obronnych Grudziądza. Broniła mostu nad strumieniem wykorzystywanym jako fosa, umożliwiając wjazd do miasta od strony południowej. Zbudowana w początkach XIV wieku, rozebrana w końcu XIX wieku. Zachował się most i baszta przedbramia.

Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w KatowicachW
Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach

Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach − nieistniejący już wieżowiec położony w Katowicach przy al. Roździeńskiego 1, obok Spodka i ronda gen. Jerzego Ziętka, wybudowany na siedzibę ówczesnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP).

Dąbrowa Górnicza StrzemieszyceW
Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – stacja kolejowa w Dąbrowie Górniczej, w województwie śląskim, w Polsce. W przeszłości w środku budynku dworca funkcjonowała poczekalnia i kasa biletowa, a między torami przy peronie 1 i 2 znajdował się płotek.

Dom Beksińskich w SanokuW
Dom Beksińskich w Sanoku

Dom Beksińskich – nieistniejący budynek w Sanoku.

Dom Pod Baranem w PszczynieW
Dom Pod Baranem w Pszczynie

Dom Pod Baranem – nieistniejący dom przy ul. Piwowarskiej 6 w Pszczynie.

Dwór Tiele-Wincklerów w KatowicachW
Dwór Tiele-Wincklerów w Katowicach

Dwór Tiele-Wincklerów w Katowicach – nieistniejąca już posiadłość hrabiów Tiele-Wincklerów w Katowicach, siedziba Katowickich Dóbr Rycerskich oraz Państwa Mysłowickiego, z uwagi na wyburzenie dworu mysłowickiego w II poł. XIX w. „Zamek” wzniesiony na obszarze dworskim był w istocie pałacem; mieścił się przy dzisiejszej alei Wojciecha Korfantego, w rejonie od północy przylegającym do obecnego Hotelu Katowice.

Fort I Twierdzy ŚwinoujścieW
Fort I Twierdzy Świnoujście

Fort I – duży fort poligonalny, wchodzący w skład pruskiej Twierdzy Świnoujście. Został zbudowany w latach 1848-1860 w miejscu starej szwedzkiej i pruskiej reduty. Fort posiadał ok. 70 dział. W 1864 fort przebudowano – zlikwidowano południową prochownię, a północny (lewy) odcinek wału wraz z drugą prochownią przebudowano w dwukondygnacyjną podwalnię osłoniętą od strony morza podwójnym wałem. Fort wysadzony i rozebrany został w latach 70. XX wieku w związku z rozbudową portu w Świnoujściu.

Gdańska GłowaW
Gdańska Głowa

Gdańska Głowa – miejsce rozwidlenia się Wisły w jej końcowym biegu na dwa ramiona: gdańską Wisłę i elbląską (Szkarpawa), w pobliżu wsi Drewnica. W XVII wieku ważny posterunek obronny Gdańska. Była oddalona od centrum Gdańska o ok. 20 km. Forteca odegrała pewną rolę podczas wojen polsko-szwedzkich, jednak bardziej przysłużyła się atakującym Szwedom niż obrońcom, dlatego pod koniec XVII wieku zdecydowano o jej likwidacji.

Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach (nieistniejący)W
Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach (nieistniejący)

Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach (nieistniejący) – wzniesiony w latach 1936–1939 w Katowicach według projektu Karola Schayera modernistyczny budynek przeznaczony na potrzeby Muzeum Śląskiego. Zburzony w latach 1941–1944 zgodnie z zarządzeniem niemieckich władz okupacyjnych i nigdy nieodbudowany. Obecnie w jego miejscu znajduje się gmach dawnej Okręgowej Rady Związków Zawodowych.

Hotel Centrum w ŁodziW
Hotel Centrum w Łodzi

Hotel Centrum – hotel funkcjonujący w Łodzi w latach 1976–2014, zlokalizowany przy ul. Kilińskiego 59-63.

Hotel Karola Müllera w CiechocinkuW
Hotel Karola Müllera w Ciechocinku

Hotel Karola Müllera w Ciechocinku – hotel w Ciechocinku, szachulcowy, wzniesiony w Parku Zdrojowym w latach 1848–1851 dla Karola Samuela Müllera według projektu Franciszka Tournelle'a, przebudowany w 1878; wpisany do rejestru zabytków w 1987; spłonął w 2008. Ostatecznie został rozebrany w 2015.

Most Władysława IV w BydgoszczyW
Most Władysława IV w Bydgoszczy

Most Władysława IV w Bydgoszczy – historyczny, nieistniejący most drogowo-tramwajowy na Kanale Bydgoskim, na zachodnim obrzeżu Śródmieścia Bydgoszczy.

Browary Warmińsko-Mazurskie JurandW
Browary Warmińsko-Mazurskie Jurand

Browary Warmińsko-Mazurskie Jurand – nieistniejący browar w Olsztynie

Stary Ratusz w RadomiuW
Stary Ratusz w Radomiu

Stary Ratusz w Radomiu – nieistniejący, gotycko-renesansowy budynek usytuowany na radomskim Rynku. Od XIV do XIX w. siedziba władz miejskich.

Ratusz w Piotrkowie TrybunalskimW
Ratusz w Piotrkowie Trybunalskim

Ratusz w Piotrkowie Trybunalskim – dawny ratusz na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim, zbudowany najpóźniej w XVI w., rozebrany w 1868.

RON PrzebędowoW
RON Przebędowo

RON Przebędowo – nieistniejący maszt radiowy, dawniej o wysokości ok. 195 metrów. Maszt oraz całą radiostację uruchomiono 1 grudnia 1959 roku. Radiostacja była wyposażona w dwa nadajniki o mocy 150 kW produkcji radzieckiej, lampowe w stopniach mocy 8× GU23A chłodzone wodą, pracujące na modulacji anodowo-ekranowa.

Stara Synagoga w OlsztynieW
Stara Synagoga w Olsztynie

Stara Synagoga w Olsztynie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Olsztynie na rogu ulicy Hugona Kołłątaja 16 i Okopowej, za czasów niemieckich zwanych Schanzenstrasse i Krummstrasse.

Szklarnia wieżowa w Wojewódzkim Parku Kultury i WypoczynkuW
Szklarnia wieżowa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku

Szklarnia wieżowa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku – szklarnia w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, w postaci wieży hydroponicznej, która istniała w latach 1968–1983.

Wieżowiec przy ulicy Ostrogórskiej w SosnowcuW
Wieżowiec przy ulicy Ostrogórskiej w Sosnowcu

Wieżowiec przy ulicy Ostrogórskiej w Sosnowcu, potocznie szkieletor – nieistniejący wieżowiec położony w Sosnowcu w pobliżu ul. Ostrogórskiej. Miał 61 metrów wysokości i 14 kondygnacji, w tym 2 podziemne, a jego kubatura wynosiła 85 236 metrów sześciennych.

Most drewniany w WyszogrodzieW
Most drewniany w Wyszogrodzie

Most drewniany w Wyszogrodzie – drewniany most na Wiśle łączący Wyszogród ze wsią Kamion, rozebrany w 1999 roku po oddaniu do użytku nowego mostu w Wyszogrodzie.

Zamek w PuckuW
Zamek w Pucku

Zamek w Pucku – zamek krzyżacki, który zbudowany został w Pucku przez Krzyżaków w końcu XIV lub na początku XV wieku. Zachowany w formie szczątkowych ruin.