
Stosunki polsko-ukraińskie – relacje między państwem polskim a państwem ukraińskim, uwzględniając także relacje między społeczeństwami obu krajów, od ukształtowania się obu państwowości. Polska i Ukraina sąsiadują ze sobą.
Afera Hniliczek, konwersja hnilicka, sprawa hnilicka – skandal polityczno-wyznaniowy, jaki miał miejsce w Galicji w pierwszych miesiącach roku 1882.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie – polska placówka dyplomatyczna w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Ambasada Ukrainy w Polsce – ukraińska placówka dyplomatyczna znajdująca się w Warszawie przy ul. Antoniego Malczewskiego 17.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej imienia gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – jeden z dziewięciu oddziałów Straży Granicznej.

Instytut Polski w Kijowie – polska placówka kulturalna w stolicy Ukrainy podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP i przez ministerstwo finansowana.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie – jeden z pięciu działających na Ukrainie polskich konsulatów generalnych. Istnieje od 1994 i jest jednym z dwóch zawodowych przedstawicielstw konsularnych w tym mieście.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku – jeden z pięciu działających na Ukrainie polskich konsulatów generalnych. Został utworzony w 2003 i jest jedynym przedstawicielstwem dyplomatycznym w tym mieście.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie – polska misja konsularna w Odessie na Ukrainie, utworzona w 2002.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy – jeden z pięciu działających na Ukrainie polskich konsulatów generalnych. Został utworzony 1 września 2009 i jest jedynym przedstawicielstwem dyplomatycznym w tym mieście.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie – polska misja konsularna we Lwowie na Ukrainie.

Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku – ukraińska placówka konsularna mieszcząca się w Gdańsku.

Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie – ukraińska placówka konsularna mieszcząca się w Krakowie.

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie – ukraińska placówka konsularna mieszcząca się w Lublinie.

Linia Curzona – proponowana linia demarkacyjna wojsk polskich i bolszewickich, opisana w nocie z dnia 11 lipca 1920 roku, wystosowanej przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych George’a Curzona do Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych RFSRR Gieorgija Cziczerina. Przebieg linii oparty został na „Deklaracji Rady Najwyższej Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych w sprawie tymczasowej granicy wschodniej Polski” z 8 grudnia 1919 roku. W rzeczywistości lord Curzon nie był ani autorem tej koncepcji, ani jej zwolennikiem. Za faktycznego twórcę linii Curzona uważa się eksperta ds. Europy Środkowo-Wschodniej w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych pochodzenia polsko-żydowskiego – Lewisa Bernsteina Namiera. Stąd niekiedy bywa ona określana jako linia Curzona-Namiera lub linia Namiera.

Mienie zabużańskie – nazwa określająca mienie pozostawione przez Polaków przymusowo wysiedlonych w latach 1944–1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski. Wysiedlenie dokonane zostało na mocy tzw. układów republikańskich z 1944 r., które równocześnie przewidywały zwrot wartości mienia pozostawionego „za Bugiem” przez rząd polski.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej imienia 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie.
Polacy na Ukrainie – na terenie Ukrainy mieszka według różnych oficjalnych danych od ponad 144 tys. do 900 tys. Polaków. Nieoficjalnie liczba osób tej narodowości w granicach państwa Ukraina szacowana jest nawet na 2 miliony.

Polski kontyngent policyjny – wydzielona jednostka polskiej Policji, przeznaczona do udziału w akcji poza terytorium RP zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, rozporządzeniem ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub decyzją Komendanta Głównego Policji.
Ukraińcy – jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, żyjąca w diasporze na obszarze całego kraju, z większą koncentracją na Mazurach, Warmii, Pomorzu Zachodnim, Pomorzu Gdańskim oraz w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Zabużanie – Polacy pochodzący z terenów na wschód od Buga; nazwa określająca najczęściej obywateli polskich wysiedlonych w latach 1944–1952 z terenów byłych polskich Kresów Wschodnich na podstawie układów republikańskich zawartych w 1944 r. przez PKWN z republikami radzieckimi.

Zakerzonie, Zakierzonie, Zak(i)erzoński Kraj, Zak(i)erzonia – publicystyczna nazwa nadana przez część historyków i publicystów ukraińskich ziemiom leżącym na zachód od linii Curzona, które według nich znajdują się na dawnym etnicznym i historycznym terytorium ukraińskim, to znaczy Łemkowszczyźnie i Nadsaniu oraz części Lubaczowszczyzny, Rawszczyzny, Sokalszczyzny, Chełmszczyzny i Podlasia. Był to teren obejmujący 19 000 km², zamieszkany przez około 1,5 mln osób.