
Gozo – druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona 2,5 km na północny zachód od wyspy Malty.

Banca Giuratale – budynek ratusza w Victorii, Gozo, na Malcie. Został zbudowany w XVIII wieku jako miejsce posiedzeń Università – lokalnej rady mieszkańców. W ciągu lat lokowane w nim były różne rządowe instytucje, był też siedzibą policji oraz urzędu pocztowego. Aktualnie budynek jest siedzibą lokalnej Rady oraz Gozo Regional Committee. Mieści się tam też Wydział Informacji i Kultury Ministerstwa ds. wyspy Gozo.

Bateria Ramla Lewa, znana też jako Bateria Belancourt lub Bateria Xagħra, była to bateria artyleryjska w Ramla Bay, części Xagħra na wyspie Gozo, Malta. Została zbudowana przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1715–1716, jako jedna z serii nadbrzeżnych fortyfikacji dokoła Wysp Maltańskich. Bateria jest teraz w ruinie.

Bateria Ramla Prawa, znana też jako Bateria Gironda lub Bateria Nadur, była to bateria artyleryjska w Ramla Bay, części Nadur na wyspie Gozo, Malta. Została zbudowana przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1715–1716, jako jedna z serii nadbrzeżnych fortyfikacji dokoła Wysp Maltańskich. Bateria jest teraz w ruinie.
Blue Hole lub Ghar iż-Żerqa albo Iż-Żerqa – niewielkie jezioro morskie na zachodnim wybrzeżu maltańskiej wyspy, Gozo, która znajduje się na wysokości miejscowości San Lawrenz.

Diecezja Gozo – katolicka diecezja maltańska położona w zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytorium wyspy Gozo. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Victorii.
Dolmen Ta’ Ċenċ – dolmen znajdujący się na grzbiecie w Sannat, na południowym wybrzeżu wyspy Gozo, w Republice Malty.
Għar ta’ Għejżu – stanowisko archeologiczne na maltańskiej wyspie Gozo. Bogate znaleziska ceramiczne, znajdujące się w jaskini, pochodzą z okresu Ġgantija w kulturze maltańskiej.
Ghasri Valley lub Wied il Ghasri – wąwóz morski na maltańskiej wyspie Gozo. Dolina kontynuuje drogę do Għasri po stronie lądu.

Wyspa Gozo, która jest teraz częścią Malty, była niepodległa przez prawie trzy lata, w latach 1798–1801, podczas francuskich wojen rewolucyjnych. Ten krótki okres w historii Gozo znany jest czasem jako La Nazione Gozitana, kiedy Gozo oficjalnie było niepodległym państwem z królem Ferdynandem III Sycylijskim jako monarchą, oraz z rządem tymczasowym, na czele którego stał Saverio Cassar jako Gubernator Generalny.

Gozo Party – partia polityczna na Malcie działająca w latach 1947–1950.

Gozo Stadium – to stadion piłkarski w mieście Xewkija na wyspie Gozo (Malta). Swoje mecze rozgrywa na nim drużyna piłkarska Xewkija Tigers. Stadion może pomieścić 4 000 widzów.
Inland Sea − zatoka Morza Śródziemnego, zlokalizowana w zachodniej części wyspy Gozo (Malta), w Dwejra, części San Lawrenz.

Inwazja na Gozo miała miejsce w lipcu 1551 roku, i została przeprowadzona przez Turków osmańskich przeciwko wyspie Gozo, po nieudanej próbie zdobycia pobliskiej Malty 18 lipca 1551 roku. Nastąpiła ona po zwycięskiej kampanii zakończonej oblężeniem i zdobyciem Trypolisu.

Jones Party – partia polityczna na Malcie działająca w latach 1945–1951.

Łódź z Gozo, łódź gozańska – typ łodzi z Malty, charakteryzujący się ściętym przednim rogiem żagla, bardzo zbliżonym do ożaglowania arabskiego. Łodzie gozańskie były głównym środkiem transportu przez Kanał Gozo, między Gozo a główną wyspą Malty od co najmniej 1241 do lat sześćdziesiątych XX wieku.
Mġarr - niewielkie miasteczko i port na południowym wschodzie maltańskiej wyspy Gozo, w granicach administracyjnych Għajnsielem. Leży 6 kilometrów od stolicy wyspy Victoria. Jego duże znaczenie wynika z faktu, że jest jedynym większym portem na wyspie, obsługującym ruch promowy na wyspę Malta.

Ramla Bay – zatoka w Republice Malty, u wybrzeży wyspy Gozo w okolicach miejscowości Xagħra. Znana ze względu na istniejącą tu piaszczystą plażę o nietypowej czerwonawej barwie piasku, której plaża ta zawdzięcza swoją maltańską nazwę Ramla il-Ħamra. Na skalistych zboczach bezpośrednio przylegających do plaży znajduje się Calypso Cave, gdzie według miejscowej tradycji miałaby zamieszkiwać kiedyś nimfa Kalipso, u której schronił się Odyseusz. Jaskinia Kalipso jest w rzeczywistości zespołem połączonych jaskiń, mogących sięgać do samego morza. Na zboczu z drugiej strony znajduje się też jaskinia Tal-Mixta Cave, z której rozpościera się widok na zatokę i plażę. Plaża Ramla zajęła 21 miejsce na świecie w rankingu The Guardian.
Santa Verna – miejsce pozostałości megalitycznych w Xagħra na wyspie Gozo, Malta. Pierwotnie na tym miejscu znajdowała się wioska i świątynia megalityczna. Chociaż dziś świątynia jest w bardzo złym stanie, w czasach antycznych była prawdopodobnie jedną z głównych świątyń na wyspach maltańskich. Miejsce wzięło swoją nazwę od kaplicy poświęconej św. Wenerandzie(ang.), która kiedyś stała nieopodal świątyni.
Wied il-Mielah Window – most skalny, który powstał przez wpływy środowiskowe. Znajduje się na północ od miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Gozo, na Malcie.

Wieża Marsalforn – jedna z umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych zbudowana za czasów wielkiego mistrza kawalerów maltańskich Alofa de Wignacourta w okresie pomiędzy latami 1601-1622 na wyspie Gozo. Każda z wież znajduje się w polu widzenia sąsiedniej, a służyły one jako wieże komunikacyjne pomiędzy Gozo i Wielkim Portem, oprócz funkcji obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami.

Wirt Għawdex – niedochodowa organizacja pozarządowa założona w 1981 w celu promowania wiedzy o dziedzictwie mieszkańców Gozo z wszystkich warstw społecznych, i dążenia do ochrony dziedzictwa naturalnego, archeologicznego, historycznego i antropologicznego maltańskich wysp Gozo i Comino.