
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Buczkowicach – zlikwidowany pomnik, znajdujący się dawniej przy ulicy Wyzwolenia we wsi Buczkowice w gminie Buczkowice, w powiecie bielskim, w województwie śląskim.
Krzyż pokutny w Bytomiu – kamienna średniowieczna rzeźba w Bytomiu-Łagiewnikach, wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Pomnik Fryderyka Wielkiego w Bytomiu – zniszczony pomnik konny ku czci Fryderyka II Wielkiego, który znajdował się od 1910 do 1945 roku na terenie obecnego placu generała Władysława Sikorskiego w Bytomiu.
Ławeczka Karolinki i Karlika znajduje się na terenie rosarium Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej fundatorem były Browary Tyskie.

Pomnik Friedricha Wilhelma von Redena – pomnik, przedstawiający pruskiego męża stanu von Redena, zlokalizowany w Chorzowie, w Polsce. Monument, autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, jest w formie posągu z brązu na cokole. Odsłonięty 29 sierpnia 1853 roku pomnik upamiętnia zasłużonego dla rozwoju górnośląskiego przemysłu. Pierwotnie znajdował się na Górze Redena w Królewskiej Hucie. W 1939 roku został zniszczony, a po renowacji w 1940 roku ponownie go odsłonięto na tejże górze. W 1945 roku uległ ponownemu uszkodzeniu. W 2002 roku monument odsłonięto na chorzowskim Placu Hutników po tym, jak zrekonstruował go August Dyrda.

Ławeczka Jimiego Hendrixa w Dąbrowie Górniczej – rzeźba pomnikowa odsłonięta 20 września 2012. Jej autorem jest rzeźbiarz z Dąbrowy Górniczej Andrzej Szczepański.

Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów – pomnik na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej, odsłonięty w 1970 roku.
Pomnik Wdzięczności w Dąbrowie Górniczej – pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej, zaprojektowany przez Stanisława Hochuła, który znajdował się w latach 1984–2018 w Dąbrowie Górniczej-Łośniu, przy rondzie u zbiegu ulic Łaskowej i Gołonoskiej.

Pomnik Fryderyka Chopina w Gliwicach – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina (1810-1849) znajdujący się w Parku im. Chopina w Gliwicach. Dawny Pomnik (Poległych) Ułanów (Ulanendenkmal).

Pomnik Germanii w Gliwicach – nieistniejący współcześnie, znajdował się na dzisiejszym Placu Piastów.
Ławeczka Stanisława Ligonia znajduje się w Katowicach przed budynkiem, w którym od sierpnia 1937 działa katowicka rozgłośnia Polskiego Radia. Ławeczka-pomnik została odsłonięta 19 października 2012 podczas uroczystości 75-lecia działalności rozgłośni w budynku przy ulicy Juliusza Ligonia 29.

Ławeczki Stanisława Hadyny znajdują się na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (2006) oraz na widowni amfiteatru w Wiśle (2010), a także na rynku w Siewierzu (2019).

Pomnik Matki z Dziećmi w Radlinie – pomnik z brązu w Radlinie na Górnym Śląsku, o charakterze parkowym, poświęcony rodzinie. Pomnik zlokalizowany jest w centralnym miejscu miasta, na placu Radlińskich Olimpijczyków, obok fontanny miejskiej. Autorem pomnika jest Henryk Fojcik, rybnicki rzeźbiarz i naukowiec, związany z Uniwersytetem Śląskim.

Pomnik Ofiar Szybu „Reden” – pomnik w Radlinie wzniesiony w 1973 roku, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, upamiętniający nazistowską zbrodnię, do której doszło na terenie nieistniejącej kopalni „Reden” w Radlinie w czasie II wojny światowej.

Ławeczka księżny Daisy – została odsłonięta 1 maja 2009 na rynku w Pszczynie. Pomnik księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless jest dziełem pszczyńskiego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka. Powstał na jednym z Pszczyńskich Plenerów Artystycznych. Odlew pomnika wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.
Pomnik Jana Pawła II w Rybniku – pomnik papieża Jana Pawła II znajdujący się w Śródmieściu miasta na Placu Jana Pawła II przed bramą główną bazyliki św. Antoniego Padewskiego.

Figura św. Jana Sarkandra w Skoczowie – rzeźba św. Jana Sarkandra ufundowana w 1890 roku przez Mikołaja Sperlinga, mistrza rymarskiego, i jego żonę Marię. Została poświęcona 8 września 1891 roku przez Jana Zahradnika, proboszcza z Grodźca i dziekana skoczowskiego.

Pomnik Jana Kiepury w Złotym Potoku – pomnik poświęcony Janowi Kiepurze.

Ławeczka Alicji Habsburg w Żywcu – rzeźba w formie ławeczki pomnikowej, umiejscowiona w żywieckim Parku Zamkowym, niedaleko Parku Miniatur.

Pomnik Grunwaldzki w Żywcu – pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem, wybudowany w 1910, zniszczony w 1939, odbudowany w 2005. Położony jest w centrum Żywca, w dzielnicy Śródmieście, na Placu Grunwaldzkim pomiędzy ulicami Kościuszki, Handlową i Podwale.