
Biała rewolucja – proces modernizacji Iranu na wzór zachodni, wdrożony przez szacha Mohammeda Rezę Pahlawiego w 1963. Obejmował m.in. reformę rolną, modernizację szkolnictwa i systemu służby zdrowia, nadanie kobietom praw wyborczych. Szach miał nadzieję, że przemiany podniosą poziom życia społeczeństwa, zwłaszcza jego uboższych warstw, a tym samym skłonią większość Irańczyków do popierania monarchii, mimo panującego autorytarnego systemu rządów.

Trzęsienie ziemi w Borudżerd w 1909 – trzęsienie ziemi w Borudżerd w Iranie, które miało miejsce w 1909 roku i pochłonęło 6000 ofiar.

Trzęsienie ziemi w Bu’in-Zahra w 1962 – trzęsienie ziemi w Iranie, które pochłonęło co najmniej 12 225 ofiar.

Dżangalije – ruch partyzancki w regionie Gilanu, początkowo łączący hasła socjalistyczne i komunistyczne z islamskimi; z czasem uległ radykalizacji i w bliskiej współpracy z komunistami rosyjskimi utworzył Radziecką Republikę Iranu, która istniała od czerwca 1920 do lutego roku następnego.

Katastrofa lotu Iran Air 291 wydarzyła się 21 stycznia 1980 roku w okolicach Teheranu w Iranie. W wyniku katastrofy samolotu Boeing 727-86 należącego do linii lotniczych Iran Air, śmierć poniosło 128 osób - wszyscy na pokładzie.

Katastrofa lotu Iran Air 655 – wypadek lotniczy, do którego doszło 3 lipca 1988, podczas wojny iracko-irańskiej. Irański samolot pasażerski Airbus A300 z 290 osobami na pokładzie został zestrzelony przez amerykański krążownik USS Vincennes.

Katastrofa lotu Iran Aseman Airlines 746 wydarzyła się 12 października 1994 roku w okolicach miasta Natanz w Iranie. W katastrofie samolotu Fokker F28-1000, należącego do linii Iran Aseman Airlines zginęło 66 osób - wszyscy na pokładzie.

Komala – kurdyjska partia polityczna w Iranie.

Konferencja teherańska – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej : prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i przywódcy ZSRR Józefa Stalina Teheranie w dniach 28 listopada – 1 grudnia 1943 roku.

Kryzys irański – nieudana próba rozciągnięcia przez ZSRR swojej strefy wpływów na Iran poprzez wsparcie tamtejszych ruchów separatystycznych na przełomie 1945 i 1946 roku.

Trzęsienie ziemi w Mandżil-Rudbar (1990) – trzęsienie ziemi, które miało miejsce w miejscowościach Mandżil i Rudbar w Iranie w czerwcu 1990 roku i pochłonęło 35 000 ofiar.

Operacja Orli Szpon, inne nazwy to Operacja Wieczorne Światło lub Operacja Miska Ryżu – nieudana operacja odbicia zakładników z ambasady USA w Teheranie w kwietniu 1980 przeprowadzona przez żołnierzy z jednostki specjalnej Delta Force, będąca jednocześnie pierwszą akcją tej formacji znaną opinii publicznej.

Operacja Y – wojskowa agresja brytyjsko-sowiecka na Iran przeprowadzona w sierpniu i wrześniu 1941 roku podczas II wojny światowej.

Ludowi Mudżahedini – organizacja irańskiej opozycji.

Porozumienie w Algierze – porozumienie zawarte w Algierze 13 marca 1975 między Irakiem i Iranem. Dotyczyło one sporu o granicę obu państw na Szatt al-Arab oraz kwestii wspierania przez Iran Kurdów irackich. Wbrew postanowieniom umowy Irak wypowiedział ją jednostronnie w 1980.

Powstanie w Iranie 1935.

Powstanie w Iranie 1963.

Republika Gilańska – efemeryczne państwo komunistyczne powstałe w 1920 roku na terenie Iranu, powołane przez lokalną partyzantkę Dżangalije ze wsparciem militarnym Rosji Radzieckiej. Zlikwidowane w 1921 roku wskutek porozumień między Rosją radziecką, Iranem i Wielką Brytanią.

Republika Kurdystanu lub Republika Mahabadzka – państwo kurdyjskie, istniejące od stycznia do grudnia 1946 na terytorium Iranu.

Zamach stanu w Iranie (1953) – zamach stanu, w rezultacie którego odsunięto od władzy irańskiego demokratycznego premiera Mohammada Mosaddegha w 1953 roku. Zamach zaaranżowany został przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.