
Jinja – miejsce kultu w japońskiej religii shintō. Odróżnia się także inne typy i rodzaje tych budowli o nazwach: jingū, miya, taisha, mori, hokora.
Atsuta-jingū – chram shintō w dzielnicy Atsuta, w Nagoi, w Japonii.

Chramy i świątynie Nikko – to kompleks obiektów sakralnych wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 913 w 1999 roku, obejmujący 103 budynki, z których 9 jest sklasyfikowanych jako skarby narodowe, a 94 jako ważne dobra kultury. Znajdują się one w Nikkō, w prefekturze Tochigi, w Japonii. Do kompleksu należą dwa chramy: Nikkō Tōshō-gū i Futarasan-jinja oraz świątynia Rinnō-ji.

Futarasan-jinja – chram shintō w Nikkō w Japonii. Poświęcony jest kultowi kami trzech sąsiednich gór. W 1999 chram został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu pod nazwą „Chramy i świątynie Nikko”.

Haiden – budynek poświęcony modłom i obrzędom kultowym lub oratorium w chramie shintō.

Hakodate Hachiman-gū – chram shintō w Hakodate w Japonii. To główny chram w tym mieście..

Honden – najświętszy budynek w chramie shintō, przeznaczony wyłącznie dla czczonych w nim kami, symbolizowanych najczęściej przez lustro lub niekiedy przez statuę. Honden jest zamknięty dla wyznawców, a kapłani shintō wchodzą do niego wyłącznie dla odprawienia rytuałów. W najważniejszych chramach dostęp do hondenu ma wyłącznie cesarz. Rytuały otwarcia i zamknięcia drzwi są istotną częścią życia chramu.
Ise-jingū – chram shintō poświęcony bogini Amaterasu, znajdujący się w japońskim mieście Ise w prefekturze Mie.

Itsukushima-jinja – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.

Izumo-taisha lub Izumo-ōyashiro – jeden z dwóch najstarszych chramów shintō w Japonii, w prefekturze Shimane.

Kasuga-taisha – ważny chram sintoistyczny w japońskim mieście Nara, zbudowany w VIII w. i należący do możnej rodziny Fujiwara. Jest to sanktuarium związane z czterema bóstwami: Takemikazuchi, Futsumushi, Amenokoyane oraz Hime. Zapoczątkowało ono nowy styl w sakralnej architekturze japońskiej, tzw. kasuga-zukuri. Do chramu prowadzi droga, po bokach której postawiono około tysiąca kamiennych latarni wotywnych ishi-dōrō. Wiszących latarni wykonanych z brązu jest jeszcze więcej – około tysiąca sześciuset. Zapalane są tylko dwa razy w roku: w lutym z okazji święta wiosny, oraz 15 sierpnia, podczas święta o-bon.

Komainu – kamienne figury par lwów-psów, mitycznych bestii strzegących przed demonami: chramy shintō, świątynie buddyjskie, prywatne domostwa.
Kumano Sanzan – zespół świątyń buddyjskich i chramów shintō, który jest głównym ośrodkiem dla ok. 3 tysięcy sanktuariów w całej Japonii. Znajdują się w górach Kii w Japonii, w regionie Kinki na półwyspie Kii, na terenie Parku Narodowego Yoshino-Kumano.

Nikkō Tōshō-gū – kompleks chramów sintoistycznych, usytuowany w Nikkō, w prefekturze Tochigi, w Japonii. Zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część kompleksu obiektów: „Chramy i świątynie Nikko”.

Sannō-jinja – chram shintō w Nagasaki, w Japonii. Jest znany jako symbol odrodzenia po zagładzie atomowej.

Suwa-jinja – chram shintō w Nagasaki, w Japonii. Jest to największy i najważniejszy chram w Nagasaki, zbudowany w celu osłabienia wpływów chrześcijaństwa.

Święta wyspa Okinoshima i związane z nią miejsca w regionie Munakata, (jap.:「神宿る島」宗像・沖ノ島と関連遺産群) – to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 1535 w 2017, obejmujący wyspę Okinoshima, jedno miejsce na jej terenie, kolejne miejsce na wyspie Ōshima i trzecie miejsce na wyspie Kiusiu w Japonii, w prefekturze Fukuoka.

Taikodani Inari-jinja – chram shintō w Tsuwano w Japonii. Jeden z pięciu najważniejszych chramów kami Inari.

Torii – symboliczna brama o charakterystycznym kształcie, prowadząca do świętego obszaru chramów i miejsc świętych shintō (w shintō ptaki są uważane za posłańców kami. Chramy mogą mieć jedną lub więcej torii. Największa z nich nazywa się „pierwszą torii” i stoi przy wejściu na teren chramu. Mogą być ustawione również w różnych punktach, aby wskazywać poziom świętości w zbliżaniu się do głównego pawilonu.

Ujigami-jinja – chram shintō w Uji w Japonii. Poświęcony jest kultowi kami cesarza Ōjina, jego syna, księcia Ujinowake Iratsuko i cesarza Nintoku. W grudniu 1994 chram został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu.