
Nargis – wielki cyklon, który na początku maja 2008 roku nawiedził Mjanmę.

Trzęsienie ziemi w prowincji Junnan w 2011 roku – trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło pogranicze chińsko-birmańskie 10 marca 2011 r. o godzinie 11:28:17 czasu miejscowego, to jest o godzinie 04:58:17 UTC.

Klubowe Mistrzostwa Azji w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2016 – 17. turniej o tytuł klubowego mistrza Azji, który odbył się w dniach 23–31 sierpnia 2016 w mieście Naypyidaw.

Konflikty wewnętrzne w Mjanmie – najdłużej obecnie trwający złożony konflikt na świecie. Konflikty wewnętrzne targają Mjanmę od czasu deklaracji niepodległości, która nastąpiła na początku 1948. Przeciwko władzom centralnym występowały różne frakcje rebelianckie i separatystyczne. Mjamna jest również areną konfliktów etnicznych.

Mjanmę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 reprezentowały dwie zawodniczki.

Mjanmę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 6 zawodników, 4 mężczyzn i 2 kobiety.

Mjanmę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012, które odbyły się w Londynie, reprezentowało 6 zawodników. Nie zdobyli oni żadnego medalu.

Mjanmę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro reprezentowało siedmioro zawodników. Był to 16. start Mjanmy na letnich igrzyskach olimpijskich.

Mjanmę na Letnich Igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie reprezentowało 3 zawodników.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2009 reprezentowana była przez dwoje zawodników – 1 mężczyznę i 1 kobietę. Oboje odpadli z dalszej rywalizacji w eliminacjach.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2011 reprezentowana była przez dwoje zawodników.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2013 – reprezentacja Mjanmy podczas czempionatu w Moskwie liczyła 1 zawodnika.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2015 – reprezentacja Mjanmy podczas mistrzostw świata w Pekinie liczyła jednego zawodnika, który nie zdobył medalu.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2017 – reprezentacja Mjanmy podczas Mistrzostw Świata w Londynie liczyła 1 zawodnika, który nie zdobył medalu.

Mjanma na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2019 – reprezentacja Mjanmy podczas mistrzostw świata w Doha liczyła tylko jednego zawodnika.

Trzęsienie ziemi w prowincji Mjanmie w 2011 roku – trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło Mjanmę 24 marca 2011 r. o godzinie 20:25:23 czasu miejscowego, z epicentrum na wschodzie stanu Szan i hipocentrum na głębokości 10 km. Były trzy wstrząsy wtórne: pierwszy o magnitudzie 4,8, drugi 5,4, a trzeci 5,0.

Osunięcie ziemi w Mjanmie – katastrofa, do której doszło 21 listopada 2015 na północy Mjanmy, w stanie Kaczin. Masy ziemi osunęły się we wczesnych godzinach porannych ze zbocza góry na chaty, w których spali robotnicy pracujący w pobliskich kopalniach jadeitu na obszarze Hpakant.

Szafranowa rewolucja – wystąpienia społeczne w Mjanmie mające miejsce w 2007, kiedy to w byłej stolicy kraju, Rangunie, rozpoczęły się pierwsze protesty przeciw rządom junty wojskowej wywołane podwyżkami cen paliwa. Na ich czele stanęli działacze Grupy Studentów Pokolenia'88, ugrupowania zrzeszającego uczestników krwawo stłumionego buntu. Protestujący zostali wsparci przez duchowieństwo – mnichów buddyjskich. Mnisi wyszli na ulice i dołączyli do manifestacji. Domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych, poprawy warunków życia mieszkańców. W największych protestach uczestniczyło ponad sto tysięcy ludzi. Wystąpienia nie zakończyły się obaleniem rządu.

Zamach stanu w Mjanmie, nazywany również Poniedziałkiem generałów – udana próba przejęcia władzy w Mjanmie przez tamtejszych wojskowych dokonana 1 lutego 2021.