Abitibi (jezioro)W
Abitibi (jezioro)

Jezioro Abitibi – jezioro polodowcowe leżące w Kanadzie na granicy prowincji Quebec oraz Ontario. Na jeziorze rozwinęło się rybołówstwo.

Champlain (jezioro)W
Champlain (jezioro)

Champlain – jezioro słodkowodne w Ameryce Północnej, leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, w kanadyjskiej prowincji Quebec i w amerykańskich stanach Nowy Jork i Vermont. Powierzchnia jeziora wynosi 1127 km².

Couture (krater)W
Couture (krater)

Couture – jezioro i krater uderzeniowy w Quebecu w Kanadzie.

La MoinerieW
La Moinerie

La Moinerie – jezioro i krater uderzeniowy w Quebecu w Kanadzie.

Lac à la CroixW
Lac à la Croix

Lac à la Croix – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, na północy regionu administracyjnego Saguenay–Lac-Saint-Jean. Położone jest ok. 75 km na zachód od zbiornika Manicouagan i 25 km na południe od jeziora Plétipi. Wypływa z niego rzeka Rivière à la Croix, stanowiąca dopływ Rivière aux Outardes. Lac à la Croix ma kształt litery X, stąd też jego nazwa. Nazwa stała się oficjalna dopiero po 1945 roku, ale już w kwietniu 1672 roku francuska ekspedycja dotarła do jeziora, a jezuita François de Crespieul nadał mu nazwę Lac de la Croix, ponieważ „ma ono dokładnie kształt tej figury”.

Lac de la Presqu’îleW
Lac de la Presqu’île

Lac de la Presqu'île – jezioro meteorytowe w prowincji Quebec w Kanadzie.

Lac des Deux MontagnesW
Lac des Deux Montagnes

Lac des Deux Montagnes – jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d’Hochelaga i stanowi część delty Ottawy.

Lac des PolonaisW
Lac des Polonais

Lac des Polonais – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, na północy regionu administracyjnego Laurentides, w Górach Laurentyńskich. Jest jeziorem przepływowym, przepływa przez nie rzeka Rivière d'Argent. Jej krótkie odcinki łączą Lac des Polonais z jeziorami Chopin od wschodu i Foster od zachodu. Kilka kilometrów na południe od wybrzeży tego jeziora znajduje się miejscowość Sainte-Anne-du-Lac, natomiast najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o ok. 50 km Mont-Laurier. 18 lutego 1944 Commission de géographie zmieniła dawną nazwę jeziora na Lac des Polonais, aby podkreślić solidarność Quebecu z będącą wówczas pod okupacją Polską. W tym samym celu kilka pobliskich jezior otrzymało nowe nazwy takie jak Sienkiewicz, Dombrowski, Moniuszko, natomiast jedną rzekę nazwano Mickiewicz.

Lac des Seize ÎlesW
Lac des Seize Îles

Lac des Seize Îles – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Laurentides, w Górach Laurentyńskich. Nad jego północnym brzegiem znajduje się miejscowość Lac-des-Seize-Îles, a nad południowym Laurentian Acres. Najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o 22 km Saint-Saveur. Nazwa jeziora po raz pierwszy pojawiła się w 1899 roku na mapie kantonu Wentworth i odnosi się bezpośrednio do szesnastu wysp znajdujących się na nim. Wyspami tymi są: Amsden, Armitage, Brunelle, Campbell, Cook, Corner, Cossette, Île d'Été, Gardner, Hawthorne, Lebel, Myers, Nettles, Rodger, Shetler i Île Verte.

Manicouagan (jezioro)W
Manicouagan (jezioro)

Manicouagan – jezioro i krater uderzeniowy w Kanadzie, w centralnej części prowincji Quebec, ok. 800 km na północny wschód od Montrealu.

Matagami (jezioro)W
Matagami (jezioro)

Jezioro Matagami znajduje się na terenie Kanady w prowincji Quebec w rejonie Jamésie. Kilka kilometrów na południe od jeziora znajduje się miasto Matagami.

Memphrémagog (jezioro)W
Memphrémagog (jezioro)

Memphrémagog - jezioro polodowcowe w kanadyjskiej prowincji Quebec i amerykańskim stanie Vermont. 73% jego powierzchni znajduje się w Kanadzie, a 27% w Stanach Zjednoczonych. Na powierzchni jeziora znajduje się dwadzieścia wysp. Największa z nich to Île de la Province, która przedzielona jest granicą międzynarodową. Od XVIII wieku pojawiały się doniesienie o rzekomo żyjącym w jeziorze potworze Memphré, którego opisy przypominają opisy potwora z Loch Ness. Nazwa jeziora pochodzi z języka algonkiańskiego i oznacza „dużą przestrzeń pełną wody”.

MistassiniW
Mistassini

Mistassini - największe jezioro naturalne kanadyjskiej prowincji Quebec. Jego powierzchnia wynosi ok. 2335 km². Znajduje się na wschodzie regionu administracyjnego Nord-du-Québec. Nad brzegami jeziora, na półwyspie Watson, znajduje się osada Indian Kri Mistassini.

Lac OsiskoW
Lac Osisko

Lac Osisko – jezioro położone w zachodniej części Quebecu w Kanadzie. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się miejscowość Rouyn-Noranda.

Saint-Jean (jezioro)W
Saint-Jean (jezioro)

Saint-Jean – duże, stosunkowo płytkie jezioro w południowo-środkowym Quebecu w Kanadzie, na Płaskowyżu Laurentyńskim. Położone jest ok. 160 km na zachód od Rzeki Świętego Wawrzyńca, do której wpada wypływająca z jeziora Saint-Jean rzeka Saguenay. Stanowi centrum regionu administracyjnego Saguenay–Lac-Saint-Jean.

Saint-Louis (jezioro)W
Saint-Louis (jezioro)

Saint-Louis – jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na południowy zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d’Hochelaga i stanowi część delty Ottawy, przez którą jej wody uchodzą do Rzeki Świętego Wawrzyńca.

Témiscamingue (jezioro)W
Témiscamingue (jezioro)

Jezioro Témiscamingue – duże jezioro słodkowodne leżące w Kanadzie na granicy prowincji Quebec oraz Ontario.

Waswanipi (jezioro)W
Waswanipi (jezioro)

Waswanipi – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Jest ono połączone rzeką Waswanipi z jeziorami Lac au Goéland i Matagami. Najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o ok. 60 km na południowy zachód Lebel-sur-Quévillon. Waswanipi ma kształt litery J, wrzynający się w wody jeziora półwysep Lay oddziela zatokę Baie du Sud-Ouest, na której znajdują się trzy duże wyspy, od reszty zbiornika. W roku 1818 superintendent Kompanii Zatoki Hudsona, Alexander Christie, nadał jezioru nazwę Woswonnupy Lake, rok później zmienił ją na Waswannupy Lake. Albert Peter Low w swoim raporcie z 1896 zaznaczył na mapie jezioro jako „Waswanipi L.”. Tę nazwę pochodzenia indiańskiego powtórzył na swojej mapie Henry O'Sullivan w 1901, natomiast w 1968 roku otrzymała status oficjalny jako „Lac Waswanipi”.

WiyâshâkimîW
Wiyâshâkimî

Wiyâshâkimî – jezioro we wschodniej Kanadzie, w północno-zachodniej części prowincji Quebec. Jezioro zajmuje powierzchnię 1383 km² i jest tym samym największym po jeziorze Mistassini naturalnym zbiornikiem wodnym w Quebecu. Położone jest na wysokości 241 m n.p.m. w odległości około 130 km na wschód od wybrzeża Zatoki Hudsona, na obszarze Tarczy Kanadyjskiej. Jezioro odwadnia rzeka Rivière à l'Eau Claire, która płynie w kierunku zachodnim i przepływając przez jezioro Tasiujaq uchodzi do Zatoki Hudsona. Lac à l’Eau Claire razem z jeziorem Tasiujaq znajdą się na obszarze planowanego prowincjonalnego parku narodowego Tursujuq.