
Jezioro Abitibi – jezioro polodowcowe leżące w Kanadzie na granicy prowincji Quebec oraz Ontario. Na jeziorze rozwinęło się rybołówstwo.

Champlain – jezioro słodkowodne w Ameryce Północnej, leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, w kanadyjskiej prowincji Quebec i w amerykańskich stanach Nowy Jork i Vermont. Powierzchnia jeziora wynosi 1127 km².

Couture – jezioro i krater uderzeniowy w Quebecu w Kanadzie.

La Moinerie – jezioro i krater uderzeniowy w Quebecu w Kanadzie.

Lac à la Croix – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, na północy regionu administracyjnego Saguenay–Lac-Saint-Jean. Położone jest ok. 75 km na zachód od zbiornika Manicouagan i 25 km na południe od jeziora Plétipi. Wypływa z niego rzeka Rivière à la Croix, stanowiąca dopływ Rivière aux Outardes. Lac à la Croix ma kształt litery X, stąd też jego nazwa. Nazwa stała się oficjalna dopiero po 1945 roku, ale już w kwietniu 1672 roku francuska ekspedycja dotarła do jeziora, a jezuita François de Crespieul nadał mu nazwę Lac de la Croix, ponieważ „ma ono dokładnie kształt tej figury”.

Lac de la Presqu'île – jezioro meteorytowe w prowincji Quebec w Kanadzie.
Lac des Deux Montagnes – jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d’Hochelaga i stanowi część delty Ottawy.

Lac des Polonais – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, na północy regionu administracyjnego Laurentides, w Górach Laurentyńskich. Jest jeziorem przepływowym, przepływa przez nie rzeka Rivière d'Argent. Jej krótkie odcinki łączą Lac des Polonais z jeziorami Chopin od wschodu i Foster od zachodu. Kilka kilometrów na południe od wybrzeży tego jeziora znajduje się miejscowość Sainte-Anne-du-Lac, natomiast najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o ok. 50 km Mont-Laurier. 18 lutego 1944 Commission de géographie zmieniła dawną nazwę jeziora na Lac des Polonais, aby podkreślić solidarność Quebecu z będącą wówczas pod okupacją Polską. W tym samym celu kilka pobliskich jezior otrzymało nowe nazwy takie jak Sienkiewicz, Dombrowski, Moniuszko, natomiast jedną rzekę nazwano Mickiewicz.

Lac des Seize Îles – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Laurentides, w Górach Laurentyńskich. Nad jego północnym brzegiem znajduje się miejscowość Lac-des-Seize-Îles, a nad południowym Laurentian Acres. Najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o 22 km Saint-Saveur. Nazwa jeziora po raz pierwszy pojawiła się w 1899 roku na mapie kantonu Wentworth i odnosi się bezpośrednio do szesnastu wysp znajdujących się na nim. Wyspami tymi są: Amsden, Armitage, Brunelle, Campbell, Cook, Corner, Cossette, Île d'Été, Gardner, Hawthorne, Lebel, Myers, Nettles, Rodger, Shetler i Île Verte.
Manicouagan – jezioro i krater uderzeniowy w Kanadzie, w centralnej części prowincji Quebec, ok. 800 km na północny wschód od Montrealu.

Jezioro Matagami znajduje się na terenie Kanady w prowincji Quebec w rejonie Jamésie. Kilka kilometrów na południe od jeziora znajduje się miasto Matagami.
Memphrémagog - jezioro polodowcowe w kanadyjskiej prowincji Quebec i amerykańskim stanie Vermont. 73% jego powierzchni znajduje się w Kanadzie, a 27% w Stanach Zjednoczonych. Na powierzchni jeziora znajduje się dwadzieścia wysp. Największa z nich to Île de la Province, która przedzielona jest granicą międzynarodową. Od XVIII wieku pojawiały się doniesienie o rzekomo żyjącym w jeziorze potworze Memphré, którego opisy przypominają opisy potwora z Loch Ness. Nazwa jeziora pochodzi z języka algonkiańskiego i oznacza „dużą przestrzeń pełną wody”.

Mistassini - największe jezioro naturalne kanadyjskiej prowincji Quebec. Jego powierzchnia wynosi ok. 2335 km². Znajduje się na wschodzie regionu administracyjnego Nord-du-Québec. Nad brzegami jeziora, na półwyspie Watson, znajduje się osada Indian Kri Mistassini.

Lac Osisko – jezioro położone w zachodniej części Quebecu w Kanadzie. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się miejscowość Rouyn-Noranda.

Saint-Jean – duże, stosunkowo płytkie jezioro w południowo-środkowym Quebecu w Kanadzie, na Płaskowyżu Laurentyńskim. Położone jest ok. 160 km na zachód od Rzeki Świętego Wawrzyńca, do której wpada wypływająca z jeziora Saint-Jean rzeka Saguenay. Stanowi centrum regionu administracyjnego Saguenay–Lac-Saint-Jean.

Saint-Louis – jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na południowy zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d’Hochelaga i stanowi część delty Ottawy, przez którą jej wody uchodzą do Rzeki Świętego Wawrzyńca.

Jezioro Témiscamingue – duże jezioro słodkowodne leżące w Kanadzie na granicy prowincji Quebec oraz Ontario.

Waswanipi – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Jest ono połączone rzeką Waswanipi z jeziorami Lac au Goéland i Matagami. Najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o ok. 60 km na południowy zachód Lebel-sur-Quévillon. Waswanipi ma kształt litery J, wrzynający się w wody jeziora półwysep Lay oddziela zatokę Baie du Sud-Ouest, na której znajdują się trzy duże wyspy, od reszty zbiornika. W roku 1818 superintendent Kompanii Zatoki Hudsona, Alexander Christie, nadał jezioru nazwę Woswonnupy Lake, rok później zmienił ją na Waswannupy Lake. Albert Peter Low w swoim raporcie z 1896 zaznaczył na mapie jezioro jako „Waswanipi L.”. Tę nazwę pochodzenia indiańskiego powtórzył na swojej mapie Henry O'Sullivan w 1901, natomiast w 1968 roku otrzymała status oficjalny jako „Lac Waswanipi”.

Wiyâshâkimî – jezioro we wschodniej Kanadzie, w północno-zachodniej części prowincji Quebec. Jezioro zajmuje powierzchnię 1383 km² i jest tym samym największym po jeziorze Mistassini naturalnym zbiornikiem wodnym w Quebecu. Położone jest na wysokości 241 m n.p.m. w odległości około 130 km na wschód od wybrzeża Zatoki Hudsona, na obszarze Tarczy Kanadyjskiej. Jezioro odwadnia rzeka Rivière à l'Eau Claire, która płynie w kierunku zachodnim i przepływając przez jezioro Tasiujaq uchodzi do Zatoki Hudsona. Lac à l’Eau Claire razem z jeziorem Tasiujaq znajdą się na obszarze planowanego prowincjonalnego parku narodowego Tursujuq.