
Transport kolejowy w Abchazji − system transportu kolejowego działający w Abchazji.

Kolej w Beninie − system transportu kolejowego działający w afrykańskim państwie Benin.

Transport kolejowy na Cyprze − na Cyprze istniały 3 kolejowe systemy transportowe. Pierwszym z nich był Cyprus Government Railway - system transportu publicznego istniejący w latach 1905-1951. Dwa kolejne systemy były systemami kolei kopalnianej.

Cyprus Government Railway – linia kolejowa istniejąca na Cyprze w latach 1905–1951 i łącząca Famagustę z Ewrichu poprzez Nikozję i Morfu. Linia powstawała w trzech fragmentach, które były oddawane do użytku kolejno w latach 1905, 1907 oraz 1915. W latach 1931–1932 zamknięto fragment trzeciego odcinka linii oraz rozpoczęto dyskusję nad jej całkowitą likwidacją ze względu na jej nierentowność. Kolejny fragment linii zamknięto w 1948 roku, a z końcem 1951 zakończono przewozy na całej długości linii. W latach 1952–1953 dokonano fizycznej likwidacji linii oraz sprzedaży lokomotyw i wagonów. W XXI wieku powstało muzeum kolei na stacji w Ewrichu.

Linia kolejowa Owendo–Franceville, kolej transgabońska – jednotorowa, niezelektryfikowana, normalnotorowa linia kolejowa w Gabonie łącząca porty morskie w Sahoué i w Owendo z miastem Franceville.

Islandia nie posiada i nie posiadała publicznego systemu transportu kolejowego. Jest ona największym europejskim państwem nieposiadającym kolei. Na wyspie istniały jednak trzy odrębne systemy kolei przemysłowych.

Koleje Kosowa − kolejowe przedsiębiorstwo transportowe prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Kosowa w latach 2005–2011.
Transport kolejowy w Liechtensteinie – system transportu kolejowego działający na terenie Liechtensteinu. Jedyna linia kolejowa w księstwie Liechtenstein o długości 9 km obsługiwana jest przez Österreichische Bundesbahnen. Kolej przebiega przez północną część księstwa, na jego terytorium położone są 4 stacje kolejowe.

W artykule przedstawiono tabelaryczną listę krajów według długości linii kolejowych na podstawie danych opublikowanych przez Międzynarodowy Związek Kolei oraz The World Factbook, które zawierają informacje o liniach kolejowych w eksploatacji dla każdego z nich. Dane w zestawieniu obejmują również miejskie oraz podmiejskie systemy transportu zbiorowego, a także linie, które nie są wykorzystywane do przewozów pasażerskich. Długości torów odpowiadają długości trasy, niezależnie od tego, czy jest to tor pojedynczy, czy podwójny.

Malta Railway – system transportu kolejowego na Malcie, istniejący w latach 1883–1931 i składający się z jednej linii kolejowej łączącej stolicę Malty – Vallettę z Mdiną. Długość linii wynosiła 11,5 kilometra. Po początkowych dobrych wynikach finansowych linia zaczęła przynosić straty, pogłębiające się dodatkowo ze względu na konkurencję ze strony otwartej później linii tramwajowej oraz autobusów. Linię zamknięto w 1931 roku, a dwa lata później dokonano jej fizycznej likwidacji.

Malta Railway – system transportu kolejowego na Malcie, istniejący w latach 1883–1931 i składający się z jednej linii kolejowej łączącej stolicę Malty – Vallettę z Mdiną. Długość linii wynosiła 11,5 kilometra. Po początkowych dobrych wynikach finansowych linia zaczęła przynosić straty, pogłębiające się dodatkowo ze względu na konkurencję ze strony otwartej później linii tramwajowej oraz autobusów. Linię zamknięto w 1931 roku, a dwa lata później dokonano jej fizycznej likwidacji.

Transport kolejowy w Mauretanii – system transportu szynowego w Mauretanii, na który składa się niezelektryfikowana, jednotorowa linia kolejowa przebiegająca przez Mauretanię i Saharę Zachodnią, a łącząca porty oceaniczne Nawazibu i Kansadu z kopalniami rudy żelaza: Tazadit, Kalb al-Ghajn i Mahaudat, położonymi u podnóża gór Kidjat Idżdżil i Al-Hammami.

Kolej na Nauru − system transportu kolejowego działający na wyspie Nauru.

Transport kolejowy w Sudanie

Rozwój kolei w Tanzanii rozpoczął się pod koniec XIX wieku, kiedy wchodziła ona w skład Niemieckiej Afryki Wschodniej. Linie kolejowe początkowo budowane przez firmy prywatne, potem przez władze kolonialne miały aktywizować gospodarkę kolonii i połączyć porty śródlądowe na jeziorach afrykańskich z portami oceanicznymi.

Kolej w Togo − system transportu kolejowego działający w afrykańskim państwie Togo.

Transport kolejowy w Kosowie – system transportu kolejowego w Kosowie. Składa się z linii kolejowych o długości 333,451 km oraz dodatkowych 103,4 km linii towarowych. Łączy wszystkie najważniejsze centra w kraju, z wyjątkiem Djakowicy i Gnjilane. Narodowym przewoźnikiem są Koleje Kosowa.

Transport kolejowy w Watykanie – sieć kolejowa składająca się z dwóch trzystumetrowych odcinków torów, stanowi najkrótszą na świecie krajową sieć kolejową. Na podstawie Traktatów laterańskich z 1929 kolej ma zagwarantowane połączenie z siecią włoską. Tory i stacja zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Piusa XI.