Bank Centralny Bośni i HercegowinyW
Bank Centralny Bośni i Hercegowiny

Bank Centralny Bośni i Hercegowiny, CBBH – bośniacki bank centralny z siedzibą w Sarajewie; rozpoczął działalność 11 sierpnia 1997 r., zastępując Narodowy Bank Bośni i Hercegowiny (NBBH).

Burmistrz BrczkaW
Burmistrz Brczka

Izba Narodów Bośni i HercegowinyW
Izba Narodów Bośni i Hercegowiny

Izba Narodów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, również Izba Ludowa Bośni i Hercegowiny – jedna z dwóch izb Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, obok Izby Reprezentantów.

Izba Reprezentantów Bośni i HercegowinyW
Izba Reprezentantów Bośni i Hercegowiny

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny – jedna z dwóch izb Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, obok Izby Narodów.

Lista przewodniczących Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i HercegowinyW
Lista przewodniczących Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny

Parlament Federacji Bośni i HercegowinyW
Parlament Federacji Bośni i Hercegowiny

Parlament Federacji Bośni i Hercegowiny – bikameralny parlament, organ władzy ustawodawczej Federacji Bośni i Hercegowiny składający się z dwóch izb – Izby Reprezentantów oraz Izby Narodów, których kadencja trwa 4 lata.Izba Reprezentantów – zasiada w niej 98 członków wybieranych w wyborach powszechnych i bezpośrednich na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny, a każda z głównych grup etnicznych jest reprezentowana przynajmniej przez 4 przedstawicieli.Izba Narodów – zasiada w niej 58 członków, których mianują poszczególne kantony, z zachowaniem proporcji, zgodnie z którą w Izbie zasiada po 17 reprezentantów głównych grup etnicznych oraz 7 przedstawicieli mniejszości.

Premierzy Federacji Bośni i HercegowinyW
Premierzy Federacji Bośni i Hercegowiny

Premierzy Republiki SerbskiejW
Premierzy Republiki Serbskiej

Prezydenci Federacji Bośni i HercegowinyW
Prezydenci Federacji Bośni i Hercegowiny

Prezydium Bośni i HercegowinyW
Prezydium Bośni i Hercegowiny

Prezydium Bośni i Hercegowiny – kolegialny organ będący głową państwa Bośni i Hercegowiny.

Przewodniczący Prezydium Bośni i HercegowinyW
Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny

Ustrój polityczny Bośni i HercegowinyW
Ustrój polityczny Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina jest państwem federacyjnym, złożonym z dwóch członów: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz z Republiki Serbskiej.

Wiceprezydenci Federacji Bośni i HercegowinyW
Wiceprezydenci Federacji Bośni i Hercegowiny

Wiceprezydenci Republiki SerbskiejW
Wiceprezydenci Republiki Serbskiej

Wysoki przedstawiciel dla Bośni i HercegowinyW
Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny

Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny – Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie zostało utworzone w 1995, po zawarciu porozumienia w Dayton. Jego głównym celem jest nadzorowanie i kontrola implementacji cywilnych ustaleń z Dayton. Wysoki przedstawiciel i Biuro Wysokiego Przedstawiciela reprezentują społeczność międzynarodową oraz ONZ. Od 2002 do 2011 wysoki przedstawiciel był jednocześnie specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej.

Zgromadzenie Narodowe Republiki SerbskiejW
Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbskiej

Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbskiej – jednoizbowy parlament, organ władzy ustawodawczej Republiki Serbskiej, którego kadencja trwa 4 lata.

Zamieszki w Bośni i HercegowinieW
Zamieszki w Bośni i Hercegowinie

Zamieszki w Bośni i Hercegowinie nazywane też Bośniacką Wiosną rozpoczęły się 3 lutego 2014 w mieście Tuzla w północnej części kraju, lecz szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta Bośni i Hercegowiny. Niektóre z tych miast to Sarajewo, Zenica, Mostar, Banja Luka, Jajce, Brczko, Bihać, Prijedor, Travnik, Bugojno, Donji Vakuf, Kakanj, Visoko, Gračanica, Sanski Most, Cazin, Živinice, Goražde, Orašje, Srebrenik, Bijeljina Prozor i Tešanj. Zamieszki wybuchły z przyczyn społecznych. Celem protestujących było m.in. obalenie rządu i były największymi protestami społecznymi od zakończenia wojny w Bośni.

Zgromadzenie Parlamentarne Bośni i HercegowinyW
Zgromadzenie Parlamentarne Bośni i Hercegowiny

Zgromadzenie Parlamentarne Bośni i Hercegowiny – bikameralny parlament, organ władzy ustawodawczej Bośni i Hercegowiny składający się z dwóch izb – Izby Reprezentantów oraz Izby Narodów, których kadencja trwa 4 lata.Izba Reprezentantów – zasiada w niej 42 członków, spośród których 2/3 pochodzi z terenów Federacji Bośni i Hercegowiny a 1/3 z terytorium Republiki Serbskiej. Członkowie Izby Reprezentantów wybierani są w wyborach powszechnych i bezpośrednich na mocy ordynacji wyborczych przyjmowanych przez zgromadzenia parlamentarne poszczególnych federacji. Kworum w tej izbie parlamentu stanowi większość jego ustawowej liczby członków.Izba Narodów – zasiada w niej 15 delegatów, 2/3 spośród nich pochodzi z Federacji Bośni i Hercegowiny, a 1/3 z Republiki Serbskiej. Delegaci ci są desygnowani przez zgromadzenia parlamentarne poszczególnych federacji. Kworum stanowi dziewięciu członków izby. W skład tej liczby musi wchodzić co najmniej trzech Boszniaków, trzech Chorwatów i trzech Serbów.