Bazyliszek (stworzenie mityczne)W
Bazyliszek (stworzenie mityczne)

Bazyliszek, czasem nazywany królem węży – mityczne stworzenie, pojawiające się w legendach, podaniach i bajkach wielu narodowości.

Boża Stopka (Puszcza Darżlubska)W
Boża Stopka (Puszcza Darżlubska)

Boża Stopka – głaz narzutowy w Puszczy Darżlubskiej, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na Szlaku Grot Mechowskich, w pobliżu głazu zwanego Diabelskim Kamieniem. Oba głazy służyły w przeszłości jako punkty graniczne.

Brzoza gryżyńskaW
Brzoza gryżyńska

Brzoza gryżyńska – olbrzymia brzoza rosnąca do 1875 roku we wsi Gryżyna w pobliżu Kościana, znana z podań ludowych.

Czarcia ŁapaW
Czarcia Łapa

Czarcia Łapa – obiekt legendy związanej z charakterystycznym śladem widocznym na zabytkowym stole znajdującym się w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Czarna wołgaW
Czarna wołga

Czarna wołga – miejska legenda rozpowszechniana w Polsce, głównie w latach 60. i 70. XX wieku, mówiąca o kursującej po mieście czarnej limuzynie marki Wołga, którą rzekomo porywano dzieci.

Diabelski Kamień (Puszcza Darżlubska)W
Diabelski Kamień (Puszcza Darżlubska)

Diabelski Kamień – głaz narzutowy, pomnik przyrody, znajdujący się w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, na terenie Puszczy Darżlubskiej, koło miejscowości Połchówko w Gminie Krokowa. Głaz ma wysokość 1,8 m i obwód 12,5 m. Znajduje się na szlaku grot mechowskich, w pobliżu kamienia zwanego Bożą Stopką. Oba głazy służyły jako kamienie graniczne, oddzielające posiadłości bogatych gburów z Połchówka i Czechów.

Diabelskie kamienieW
Diabelskie kamienie

Diabelskie kamienie, diable kamienie, czarcie głazy – głazy narzutowe przywleczone przez lądolód ze Skandynawii głównie do północnej części Polski. Niekiedy nazwa ta używana jest również w odniesieniu do osobliwych wystąpień skalnych pochodzenia innego niż lodowcowe.

Głaz KrólewskiW
Głaz Królewski

Głaz Królewski – głaz narzutowy z granitu, znany dzięki legendom z nim związanym oraz swym dużym rozmiarom – wysokość ok. 4 metry, obwód ok. 20 metrów. Dawniej rozmiary głazu były trzykrotnie większe, jednak w XIX wieku intensywnie pozyskiwano z niego materiał budowlany. Głaz znajduje się w wodach Zalewu Kamieńskiego, niedaleko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej. Kamień został przyniesiony do Polski ze wschodniej Szwecji przez lądolód.

Kamień nieszczęściaW
Kamień nieszczęścia

Kamień nieszczęścia – kamień znajdujący się w Lublinie na skrzyżowaniu ulic: Prezydenta Teodora Gruella i Jezuickiej. Legendy dotyczące tego kamienia mówią o tym, że dotknięcie go przynosi nieszczęście.

Koziołki poznańskieW
Koziołki poznańskie

Koziołki poznańskie – jedna z atrakcji turystycznych Poznania. Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza.

Legenda o złotej kaczceW
Legenda o złotej kaczce

Legenda o złotej kaczce – warszawska legenda o zaklętej w kaczkę królewnie, która żyje w jeziorze pod Zamkiem Ostrogskich. Śmiałkowi, którzy ją tam odnajdzie, stawia zadanie roztrwonienia w krótkim czasie dużej sumy pieniędzy na własne przyjemności. Bohater oddaje jednak ostatni grosz żebrakowi, przez co traci szansę na bogactwa złotej kaczki.

Legenda Wyspy WisielcaW
Legenda Wyspy Wisielca

Legenda Wyspy Wisielca – bydgoska legenda, związana z historią jednej z wysp rzecznych, położonych na Brdzie. Legenda opowiada o tragicznej miłości pięknej szlachcianki Julii Szafrańskiej do młodego flisaka Macieja z Suchowej.

Legenda o Pielgrzymie ŚwiętokrzyskimW
Legenda o Pielgrzymie Świętokrzyskim

Legenda o Pielgrzymie Świętokrzyskim – legenda związana z kamienną figurą, stojącą w Górach Świętokrzyskich, w Nowej Słupi, na początku Drogi Królewskiej prowadzącej do klasztoru na Świętym Krzyżu.

Pomnik żubra w ZambrowieW
Pomnik żubra w Zambrowie

Pomnik żubra w Zambrowie – naturalnej wielkości posąg żubra stojący w Zambrowie na placu przy rondzie Romana Dmowskiego przed terenami zielonymi nad zalewem na Jabłonce. Symbol miasta związany z jego nazwą, herbem i legendą o jego założeniu.

Poznańska legenda o skradzionych hostiachW
Poznańska legenda o skradzionych hostiach

Poznańska legenda o skradzionych hostiach – średniowieczna legenda opisująca profanację konsekrowanych hostii, najprawdopodobniej przyniesiona przez karmelitów. W średniowieczu odnotowano ok. 100 przypadków oskarżeń o profanację eucharystii.

Smok wawelskiW
Smok wawelski

Smok wawelski – legendarny smok, którego kryjówką miała być jaskinia zwana Smoczą Jamą u podnóża wzgórza wawelskiego w Krakowie.

Legenda o trzech braciachW
Legenda o trzech braciach

Legenda o trzech braciach – podanie związane z założeniem Cieszyna.

Tecławska GóraW
Tecławska Góra

Tecławska Góra – zalesione wzniesienie na Pojezierzu Szczecineckim, położone w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w granicach miasta Okonek. Na szczycie znajduje się dawna wieża Bismarcka – Wieża Tecława.