Program ArtemisW
Program Artemis

Program Artemis jest amerykańskim programem lotów kosmicznych realizowanym przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych takich jak ESA. Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, w tym pierwszej kobiety w 2024 roku.

Black BrantW
Black Brant

Black Brant – rodzina kanadyjskich rakiet sondażowych budowanych przez Bristol Aerospace w Winnipeg w prowincji Manitoba. Do pierwszego lotu doszło 5 września 1959 r. z poligonu rakietowego przy bazie wojskowej Fort Churchill. Od tego momentu wystrzelono ich setki i wprowadzano ich kolejne wersje. Rakiety te wykorzystywane są do badań m.in. przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną i amerykańską NASA. Wszystkie są napędzane paliwem stałym i przeznaczone są do lotów suborbitalnych; ich osiągi są zróżnicowane w zależności od konfiguracji, niemniej ich przeważająca część przekracza linię Kármána będącą umowną granicą przestrzeni pozaziemskiej.

Commercial Crew and Cargo ProgramW
Commercial Crew and Cargo Program

Commercial Crew and Cargo Program, skrót C3P – program NASA prowadzony od 2006 r., którego celem wspomaganie finansowe i techniczne prywatnych przedsiębiorców branży astronautycznej w pracach nad utworzeniem bezpiecznych, niezawodnych i tanich systemów transportu orbitalnego astronautów i cargo, z przeznaczeniem przede wszystkim do transportu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Bezpośrednim bodźcem do podjęcia tego programu była bliska perspektywa wycofania z eksploatacji systemu promów kosmicznych STS, co nastąpiło w 2011 r. W tym celu NASA powołała biuro C3P, które wdrożyło kilka programów rozwojowych i certyfikacyjnych, których beneficjenci są wyłaniani w drodze konkursów, a następnie koordynuje zawieranie kontraktów.

Commercial Crew ProgramW
Commercial Crew Program

Commercial Crew Program – program realizowany od 2009 r. przez NASA mający na celu wspieranie i stymulowanie wysiłków podejmowanych przez różne prywatne firmy w zakresie astronautyki załogowej. W ramach kolejnych czterech rund programu wyłaniane są na drodze konkursów przedsiębiorstwa, które wykazują się największym postępem prac. Bezpośrednim celem programu jest zapewnienie NASA możliwości wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która od wycofania ze służby amerykańskich promów kosmicznych w 2011 r. odbywa się wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. NASA zamierza natomiast skoncentrować swoje wysiłki na budowie statku załogowego Orion przeznaczonego do lotów w dalszy kosmos, m.in. na Księżyc.

Commercial Orbital Transportation ServicesW
Commercial Orbital Transportation Services

Commercial Orbital Transportation Services, skr. COTS – program NASA utworzony w celu sfinansowania i koordynowania prac zmierzających do zapoczątkowania komercyjnych dostaw zaopatrzenia (cargo) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Commercial Resupply ServicesW
Commercial Resupply Services

Commercial Resupply Services (CRS) – program NASA przyznający kontrakty na dostarczanie sprzętu i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przeznaczony dla prywatnych firm. Firmy te mają przeprowadzać loty na ISS za pomocą własnych rakiet nośnych i statków kosmicznych. Bezpośrednim powodem zainicjowania programów zaopatrywania ISS oraz wymiany załóg, skierowanych do prywatnych firm, było wycofanie ze służby w 2011 r. amerykańskich promów kosmicznych.

FASTSATW
FASTSAT

FASTSAT – mikrosatelita technologiczny i naukowo-badawczy NASA.

Mars 2020W
Mars 2020

Mars 2020 – bezzałogowa misja badawcza Marsa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA rozpoczęta w lipcu 2020 roku. W skład bezzałogowej sondy weszły: moduł przelotowy, lądownik wraz z żurawiem oraz pojazdy marsjańskie: łazik Perseverance i helikopter Ingenuity. Całość została wyniesiona z wyrzutni nr 41 wojskowej bazy lotniczej na Przylądku Canaveral rakietą Atlas V w wariancie 541, 30 lipca 2020 roku o godzinie 11:50 UTC. Lądowanie w kraterze Jezero odbyło się, zgodnie z planem, 18 lutego 2021 roku. Łazik wylądował o godzinie 20:56 UTC. Lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem. Łazik nie został uszkodzony i ok 21:00 UTC przesłał pierwsze zdjęcia z powierzchni.

Orbitalne Obserwatoria AstronomiczneW
Orbitalne Obserwatoria Astronomiczne

Program OAO – amerykańskie astronomiczne, obserwacyjne i pomiarowe satelity wyposażone w aparaturę optyczną i urządzenia do przetwarzania i przekazywania danych. Na orbicie znalazły się trzy satelity tej serii, czwarty uległ zniszczeniu podczas nieudanego startu.

Pegasus 3W
Pegasus 3

Pegasus 3 – trzeci, zarazem ostatni sztuczny satelita badawczy związany z praktyczną realizacją programu Apollo, wprowadzony na orbitę w ramach programu Pegasus. Wystrzelony w trakcie próby z rakietą Saturn I Block 2 w dniu 30 lipca 1965 roku.

Program PegasusW
Program Pegasus

Pegasus – seria trzech amerykańskich satelitów naukowo-badawczych przeznaczonych do badań wielkości i ilości mikrometeoroidów w przestrzeni wokółziemskiej. Wysłane w celu zebrania danych pomiarowych potrzebnych do założeń konstrukcyjnych statków Apollo.

Projekt DianaW
Projekt Diana

Projekt Diana był projektem amerykańskiego Korpusu Łączności Sił Lądowych rozpoczętym w celu badań nad odbiciem fal radiowych od Księżyca. Dzisiaj nazwany EME (Ziemia-Księżyc-Ziemia). Była to pierwsza próba „dotknięcia” innego ciała niebieskiego.

Projekt LongshotW
Projekt Longshot

Projekt Longshot – koncepcyjny projekt NASA, stworzony w latach 1987–88, mający na celu opracowanie planu wysłania do układu Alfa Centauri bezzałogowej sondy. Głównymi celami misji miały być: wyznaczenie za pomocą paralaksy odległości do gwiazd stałych, zbadanie gwiazd tworzących układ oraz ośrodka międzygwiezdnego.

SpaceX Crew-1W
SpaceX Crew-1

SpaceX Crew-1 – pierwszy operacyjny lot kapsuły Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyznaczony dla tej misji pojazd Dragon C207 Resilience został wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Falcon 9 z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie 16 listopada 2020 roku o godzinie 00:27:17 (UTC). Misja ta jest drugim załogowym lotem kapsuły Crew Dragon.

SpaceX Crew-2W
SpaceX Crew-2

SpaceX Crew-2 – drugi operacyjny lot kapsuły Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyznaczono dla tej misji pojazd Dragon C206. Start nastąpił 23 kwietnia 2021. Połączenie z ISS nastąpiło 24 kwietnia 2021. W misji została ponownie użyta kapsuła Endeavour biorąca wcześniej udział w misji SpaceX DM-2, oraz pierwszy stopień rakiety Falcon 9 użyty w misji Crew-1. Jest to, wyłączając loty programu STS, pierwszy przypadek ponownego użycia kapsuły oraz rakiety nośnej w misji załogowej w historii.

SpaceX DM-1W
SpaceX DM-1

SpaceX DM-1 – pierwsza testowa misja orbitalna statku Dragon V2 firmy SpaceX. Była to misja bezzałogowa, poprzedzająca załogowy test DM-2, przeprowadzona w ramach programu NASA Commercial Crew Program. Start odbył się 2 marca 2019 r.

SpaceX DM-2W
SpaceX DM-2

SpaceX DM-2 – druga testowa misja orbitalna załogowej wersji kapsuły Dragon firmy SpaceX. Była pierwszą misją załogową należącą do prowadzonego przez NASA programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną przy pomocy pojazdów partnerów komercyjnych i pierwszym załogowym lotem kosmicznym z terytorium USA od czasu ostatniej misji programu wahadłowców, STS-135.